Де краще перетнути кордон, які черги та проблеми фіксують? Прикордонники попередили про важливі зміни!

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

У Державній прикордонній службі України озвучили актуальну ситуацію на західній ділянці кордону напередодні Різдвяних та новорічних свят. Надали рекомендації щодо того, де українцям краще перетнути кордон, зважаючи на менші черги, та на яких пунктах пропуску черги вже відчутно зросли.

До теми: Виїзд українських дітей, які навчаються в Польщі, до країн ЄС без віз і навіть паспорта

На офіційній пресконференції 20 грудня 2023 року також було озвучено протиправні “схеми” перетину кордону, які наразі фіксуються прикордонниками. А також акцентовано на проблемності контролю виїзду з України однієї з категорій осіб призовного віку.

Перетнути кордон стає дедалі складніше: черги вже почали зростати перед Різдвом

За інформацією Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України вже з ранку 20.12.2023 року спостерігається збільшення пасажиропотоку на виїзд з України
Черги на виїзд з України наявні фактично біля всіх пунктів пропуску на західній ділянці українського кордону.
На виїзд до Польщі наразі найменші черги фіксуються на пункті пропуску Смільниця – Кросценко.

Натомість на в’їзд в Україну на усій ділянці польсько-українського кордону відзначається невелике накопичення осіб та транспортних засобів лише на пункті пропуску Медика – Шегині.

телеграм-канал UAPL.INFO

Проведений українськими прикордонниками аналіз збільшення кількості осіб та транспортних засобів, які перетинають кордон у передсвятковий період засвідчив, що :

  • у 2023 році поява та збільшення черг перед Різдвом (24 грудня) відбулась у ті ж дні, що й минулого 2022 року – вже із 20 грудня,
  • на в’їзд в Україну найбільше навантаження на пункти пропуску припадає саме на останні два-три дні до Різдва.
Торік у ці дні перед Різдвом кордон перетинало близько 100 тисяч осіб щоденно. Станом на 20 грудня 2023 року ця кількість вже сягає близько 75 тисяч осіб щодоби.
Враховуючи досвід попередніх років, в останні день-два перед Різдвом кількість осіб, що перетинає кордон може сягати навіть 110 тисяч осіб на добу.

Де краще перетнути кордон між Україною та Польщею у грудні: перелік пунктів пропуску

Традиційно найбільше навантаження на пункти пропуску на західному кордоні очікується саме на польській ділянці.
Адже понад 65% осіб, які перетинають кордон перед Різдвом та Новим роком обирають для цього саме українсько-польську ділянку кордону.
Найбільш завантаженими пунктами пропуску перед Різдвяними святами між Україною та Польщею за оцінками прикордонників у 2023 році будуть:
  • Краківець – Корчова,
  • Рава-Руська – Гребенне,
  • Грушів – Будомєж,
  • Шегині – Медика.
Станом на 20 грудня 2023 року час очікування в чергах перед цими пунктами пропуску вже сягає 4-5 годин. А через зростання пасажиропотоку час очікування може суттєво збільшитись.
Менші черги у передріздвяний період на українсько-польському кордоні зазвичай очікуються у пунктах пропуску:
  • Угринів – Долгобичув,
  • Устилуг – Зосин.
Натомість найменші черги на українсько-польському кордоні перед Різдвом у 2023 році прогнозують у пункті пропуску Смільниця – Кросценко.

Саме тому прикордонники рекомендують тим українцям, які не хочуть довго очікувати на виїзд чи в’їзд до України, для перетину обрати саме цей пункт пропуску у Самбірському районі Львівської області.

Щодо єдиного пішого пункту пропуску на українсько-польському кордоні Шегині – Медика, то щодобово наразі його перетинають близько 2 тисяч осіб.

На пішому пункті пропуску фіксують незначні черги – близько 60 осіб на вхід та вихід з України.

на кордоні
Проте ситуація на пішому переході Шегині – Медика наразі не критична і час очікування не перевищує 1 години, фото Новини.LIVE

Окрім того, оптимальним варіантом для українців, на західній ділянці для перетину кордону вважають пункти пропуску зі Словаччини у Закарпатській області. Тому якщо в українських мігрантів з Європи є можливості змінити маршрут на словацько-українську ділянку, це може значно пришвидшити їм перетин кордону.
Також у ДПСУ зазначають, що змін в законодавстві щодо перетину кордону з жовтня 2023 року не відбулось.

Відтак не було внесені зміни у:

  • перелік осіб, які можуть перетинати кордон в умовах воєнного стану,
  • перелік документів, які дають право перетину державного кордону.

Водночас при перетину кордону дітьми супроводжуючим особам слід мати при собі певні документи не лише на себе, а й на дитину. В залежності від обставини це може бути, зокрема:

  • засвідчена в органах опіки та піклування письмова згода від одного з батьків,
  • нотаріальна згода від обох батьків (як це було до введення режиму воєнного стану).

Які нові “схеми” на кордоні виявляють прикордонники наприкінці 2023 року

Також прикордонники застерігають українців, які не мають право законного перетину кордону від використання різноманітних “схем”.
Наразі у Держприкордонслужбі фіксують зменшення кількості осіб, які намагаються незаконно виїхати з території України із використанням системи “Шлях”.
кордон
Адже з липня 2023 року прикордонники почали набагато прискіпливіше вивчати підстави виїзду осіб, які вперше перетинають кордон за допомогою системи “Шлях”, фото: ДПСУ 

А перевірка документів волонтерів та фондів, які їх видали, проводиться навіть за допомогою оперативних підрозділів Державної прикордонної служби, а не лише на кордоні.

Відтак з 6000 чоловіків призовного віку, які законно перетинають західні кордони України щодоби, лише 150-200 осіб виїжджають через систему “Шлях” як волонтери.
Натомість відчутно активізувались “схеми” незаконного перетину кордону із використанням:
  • фіктивних шлюбів з особами з інвалідністю,
  • жінками, які виховують 3 і більше неповнолітніх дитини – багатодітні матері.
Одним із цікавих фактів, які було виявлено нещодавно прикордонниками зазначається підробка медичних документів. Коли чоловік призовного віку стверджував і офіційно отримав в українських органах те, що він змінив стать. При цьому фактично особа стать не змінювала, лише було проведено зміну медичних документів.

Перетин кордону чоловіками, що супроводжують осіб з інвалідністю: “болюча” проблема

Також прикордонники визнали, що мають певну “болючу” проблему щодо контролю перетину кордону особами, які супроводжують інвалідів.
кордон
Адже наразі у законодавстві не визначено систему контролю за громадянами України, що супроводжують осіб з інвалідністю, фото freepik.com

Відтак одна особа з інвалідністю може супроводжуватись різними особами лише на підставі одного документу – акту встановлення факту здійснення догляду.

Проблема у тім, що наразі зазначений акт встановлення факту здійснення догляду:
  • може видаватись будь-якій особі,
  • фактично є незахищений та може підроблятись.
Відтак особа з інвалідністю може таким чином “вивезти” за кордон декількох осіб. А перевірити чи повернулись до України його попередні супроводжуючі наразі не можливо.

Також відсутня і відповідальність за неповернення особи супроводжуючої інваліда. Після того, як особа з інвалідністю повернулась до України.

Зважаючи на це, вже зараз проводиться активна робота на урядовому рівні щодо усунення цієї законодавчої прогалини, яка дозволяє особам призовного віку ухиляться від призову по мобілізації.

Йдеться про те, щоб за однією особою з інвалідністю міг бути закріплений лише один супроводжуючий – доглядальник. Щодо якого буде діяти вимога:

  • забезпечити повернення особи з інвалідністю на територію України,
  • самому особисто повернутись в Україну.

Станом на кінець року фактично із тих 6000 тисяч осіб призовного віку, які законно щоденно перетинають кордон, близько 15% складають саме супроводжуючі особи та особи з інвалідністю.

Це важливо: Українцям стали доступні преміальні банківські послуги у Польщі

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *