Польське Закопане (Zakopane) – це справжня зимова відпочинкова столиця Польщі. У невелике містечко, розташоване у Татрах, найвищому гірському хребті Карпат, їдуть на зимовий відпочинок не лише любителі активного спорту, а й шукачі спокою та красивих краєвидів.
До речі: Карту якого банку в Польщі вигідніше брати із собою у відпустку.
Закопане насправді пропонує широкий спектр можливостей для відпочинку та розваг, і є одним із найпопулярніших гірськолижних курортів у Європі. Проте українцям, які вперше вирішили відвідати Закопане, слід врахувати, що окрім активного відпочинку, місто славиться й цікавою культурною та історичною спадщиною.
Чому Закопане таке популярне місце відпочинку серед поляків
Закопане – містечко на півдні Польщі, яке розкинулось у підніжжя Татранського гірського масиву поблизу польсько-словацького кордону.
Особливість географічного розташування й обумовила назву Закопаного. Яка походить від польського слова, що перекладається як “похований”. Адже місцевість прихована за гірськими вершинами.
Із Закопаного відкриваються види на понад двадцять гірських вершин. Найвища серед них – гора Риси біля озера “Морське Око” - заввишки 2500 метрів, є найвищою точкою у Польщі.
Серед гірських вершин поблизу міста Закопане прихована ще одна природна перлина – озеро “Морське Око”, розташоване на висоті 1395 м.
Популярність Закопане обумовлена широким спектром розваг, які пропонує ця місцевість, та гарно розвинутою туристичною інфраструктурою.
Крім цього, завдяки особливостям клімату, зими тут завжди не лише сніжні, а й теплі та сонячні. Середня температура вдень не опускається нижче -10 градусів за Цельсієм.
В долинах Татр перший сніг випадає вже у жовтні, і лежить до квітня. А от на вершинах гір поблизу Закопаного сніг – постійне явище.
Насправді насолодитись активним відпочинком у Закопане можуть як новачки, які вперше стали на лижі чи сноуборд, так і досвідчені професіонали.
Що цікавого приготувало Закопане для українських туристів
Польське Закопане фактично оточено гірськолижними курортами різного формату. Тут щонайменше п’ять витягів на гірські вершини та водні комплекси із термальними басейнами.
Більшість туристів вирушають до польського Закопане в пошуку активних зимових розваг.
Адже туристична інфраструктура Закопаного влаштована саме таким чином, що до будь-якого схилу легко добратись. А розташовані довкола ресторани та колиби пропонують широкий вибір смачним страв та напоїв.
Тому у польському Закопане можна цілком комфортно себе почувати та активно відпочивати протягом цілого дня.
Одним із характерних способів добиратись до схилів у Закопаному є канатна дорога або рейковий фунікулер. Один з них, який веде на гору Губалувка, був побудований ще у 1938 році.
Найдовший витяг в околицях Закопаного веде до вершини Каспровий Верх (Kasprowy Wierch). Загальна довжина маршруту складає понад 4 км.
Татранський національний парк та Центр освіти у Закопане
Навколо Закопаного розкинувся величезний Татранський національний парк – природоохоронний заповідник, по якому можна пересуватись лише за визначеними маршрутами.
Але якщо бажання займатись зимовим хайкінгом немає, можна завітати до Природничого освітнього центру Татранського національного парку (Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego).
В Освітньому центрі заповідника поблизу Закопане представлена мультимедійна проєкція вигляду Татр та геологічна будова гір.
Вхід у Центр національного парку в Закопаному безплатний, проте варто заздалегідь зарезервувати дату та час візиту.
Архітектура у польському Закопане: суміш культур
Закопане має власний унікальних архітектурний стиль, який повстав на основі суміші тірольського та швейцарського стилів.
Поєднавши ці два стилі з місцевими гірськими мотивами польський художник Станіслав Віткевич розробив унікальний стиль, відомий як закопанський.
Саме тому варто відвідати Музей Віткевича у Закопане, відомий під назвою вілла “Колиба” (Willa Koliba, Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza).
Це був перший будинок, який з’явився в Закопаному наприкінці 19 століття за проєктом Віткевича у закопанському архітектурному стилі.
Гуцульська їжа у польському Закопане
Туристам, які вперше завітали в Закопане варто пройтись центральною вулицею Крупувкою вздовж сувенірних крамниць. Ознайомитись з місцевими ремеслами та насолодитись оригінальною гуцульською їжею та напоями.
Одним із традиційних продуктів у польському Закопане є осципек – овечий копчений сир у формі веретена.
У Закопаному є навіть Музей Осципека, де можна дізнатись історію сиру, познайомитись із традиціями його виготовлення та самостійно пройти всі етапи його виробництва.
Також традиційний сир можна придбати у численних крамничках по всьому Закопане.
Аквапарк та термальні басейни у Закопане
Втомившись від оглядових екскурсій та активного відпочинку, туристи у польському Закопане можуть розслабитись в місцевому аквапарку.
В аквапарку у Закопаному є декілька басейнів, як відкритих, так і закритих.
З відкритого басейна відкриваються панорамні види на західну частину Татранського гірського масиву з одного боку, та на гору Губалувка – з іншого.
На тему: Аквапарки у Польщі: як із задоволенням провести вихідні та відпустки на воді
Крім басейнів та термальних джерел в закопанському аквапарку відвідувачам доступні:
- водні гірки;
- атракціон “Дика ріка”;
- дитячий басейн;
- джакузі;
- сауни.
Де знаходиться Закопане та як до нього доїхати
Зазвичай маршрут до польського Закопане проходить через Краків, звідки до мекки зимового туризму можна дістатись за 2 години власним транспортом або за 3-4 години громадським.
Водночас з великої кількості польських міст до Закопане та у зворотному напрямку курсують прямі залізничні та автобусні рейси.
Вирушаючи у подорож до Закопане на власному авто, варто запам’ятати назву Zakopianka.
Так у Польщі називають дуже популярну взимку ділянку траси від Кракова до Закопане протяжністю у 102 кілометри:
- умовно починається на виїзді з Кракова на півдні (Rondo Antoniego Matecznego)
- та закінчується на в’їзді до Закопане через вулицю Kasprowicza.
Що відвідати поблизу Закопане: як урізноманітнити відпочинок у зимовій столиці Польщі
Плануючи візит до Закопане, варто декілька днів залишити на відновлення та спокійний відпочинок в басейнах з термальними водами, які розташовані на його околицях.
Окрім термального басейна в аквапарку Закопаного, навколо містечка розташовано ще щонайменше п’ять водних комплексів з грязями та термальними водами.
Неподалік від Закопаного розташований найбільший у Європі водний комплекс Буковина Татшанська.
Комплекс Буковина Татшанська у Польщі складається з двадцяти відкритих та закритих термальних басейнів. На території також є сауни, СПА, дитячий басейн та ресторанно-готельний комплекс.
Дістатись до Буковинських Терм із Закопаного можна місцевим автобусом.
Ще один водний комплекс поблизу польського Закопане – Termy Bania в містечку Бялка Татшаньська (Białka Tatrzańska). Це 14 басейнів загальною площею 300 квадратних метрів.
На відстані 13 км від Закопаного можна відвідати комплекс з термальними басейнами – Gorący Potok. На території є цілорічний кемпінг, 21 термальний басейн, водні гірки, сауни, а в SPA – грязьові ванни. Температура води у басейнах тут сягає +40 градусів за Цельсієм.
Також не варто залишати без уваги найбільший термальний комплекс у Польщі Хохоловські терми (Chochołowskie Termy).
Терми в Хохолуві це 30 критих та відкритих басейнів з видами на гори. Із Закопаного до Хохолува можна також доїхати автобусом.
На тему: Куди поїхати на Новий рік у Польщі: ТОП-5 місць для святкової подорожі та відпочинку
фото: колаж UAPL.INFO