У першу суботу 2024 році вулицями польських міст вчергове крокуватимуть святкові процесії з нагоди релігійного свята, які відзначається на державному рівні. 6 січня в Польщі – Свято Трьох Королів, яке з цього року збігається із відомим в Україні християнським святом Водохреща.
До теми: Вихідні, довгі вікенди та торгові неділі в Польщі у 2024 році
Чим відрізняються традиції святкування Свята Трьох Королів від Водохреща, хто такий “мигдальний король”, що символізують надписи крейдою на дверях польських будинків? Та яка випічка є традиційною у Польщі на це свято.
6 січня Свято Трьох Королів у Польщі: які урочисті заходи плануються
Свято Трьох Королів вважається одним із найдавніших релігійних свят у християнстві. Проте у Польщі воно почало активно відзначатись лише з 2011 року, коли цей день став офіційним вихідних.
Урочисті заходи з нагоди Свята Трьох Королів проходитимуть ледь не у кожному польському місті.
Головним обрядовим дійством на Свято Трьох Королів у Польщі є урочиста хода, яка називається Orszak Trzech Króli.
Вперше хода Трьох королів пройшла вулицями Варшави у 2009 році. У 2012 році ходу організували вже у 24 польських містах, а з 2013 році святкова хода Трьох Королів почала проводиться й в містах за межами Польщі.
Під час ходи “королі” роздають дітям солодощі та корони з паперу, а також разом з учасниками співають колядки.
Детальну інформацію про час та місце проведення святкової ходи Трьох Королів в населених пунктах Польщі та за її межами можна взнати завдяки онлайн мапі за цим посиланням.
Свято Трьох Королів у Польщі: традиції, які слід знати українцям
6 січня в Польщі окрім святкової ходи заведено відвідувати рідних та дарувати подарунки. Колядники на Свято Трьох Королів у Польщі також одягаються у “королівський” одяг та колядками вітають господарів.
В цей день у польських костелах освячують ладан та крейду, а також воду та золото – як символи дарів трьох королів.
Майже кожен у Польщі знає імена волхвів, які принесли дари маленькому Ісусу – Kacper, Melchior, Baltazar. Адже 6 січня на багатьох будинках Польщі з’являються надписи крейдою “K+M+B”, які символізують їх імена.
При цьому звичні для багатьох "плюсики" у цьому надписі насправді символізують християнські хрести.
Чимало християн в Польщі вірять, що такі позначки на дверях оберігають помешкання від лиха.
Черговим цікавим обрядом на Свято Трьох Королів у Польщі є обрання “мигдального короля”.
Формат веселої гри на Свято Трьох Королів у Польщі може різнитись, проте суть залишається незмінною.
Йдеться про те, що в один великий пиріг, чи у кілька окремих тістечок, під час їх приготування ховають мигдальний горіх.
Той, кому з родини пощастило знайти у власному шматку пирога чи тістечку мигдаль, обирався мигдальним королем. Така традиція зазвичай дуже тішить дітей. Адже титулом мигдалевого короля чи королеви, можна насолоджуватись фактично до наступного року.
Також вважається, що наступний рік буде щасливий для того, кого хто знайде мигдаль у випічці.
Szczodraki – традиційна випічка на Свято Трьох Королів
Безумовно таке велике релігійне свято в Польщі не може обійтись без традиційних страв. Однією з таких вважають Szczodraki. Невеличкі булочки із різними начинками, якими часто пригощають колядників.
Ця традиційна польська випічка, доволі проста у приготуванні. А у багатьох містах її можна купити у магазинах перед Святом Трьох Королів та під час урочистої ходи.
6 січня – один день і два свята: чим польське Трьох Королів відрізняється від українського Водохреща
Попри те, що у 2024 році Свято Трьох Королів у Польщі та християнське свято Водохреща відзначатимуть в один день (6 січня) самі свята різняться.
Якщо католицьке Свято Трьох Королів символізує прихід трьох мудреців до новонародженого Ісуса та принесення йому дарів. То Водохреща присвячене обряду хрещення Ісуса у річці Йордан у віці 30 років Іоанном Хрестителем.
За новим (новоюліанським) календарем Водохреща також припадає на 6 січня, як і Свято Трьох Королів. Відтак водохресний святвечір (Щедрий вечір) тепер святкуватимуть 5 січня.
Попри різні підтексти, слід зазначити, що і на Водохреща і на Свято Трьох Королів спільним є традиції співу колядок та щедрівок.
Водночас обидва релігійні свята на 6 січня передбачають прославляння Ісуса Христа та веселощі для дітей.
Натомість навряд чи десь у Польщі на Водохреща можна буде знайти місця де віряни занурюються в ополонку.
Зверніть увагу: Як, обираючи банк в Польщі, отримати безплатні перекази, зняття коштів без комісії та інші бонуси
фото: колаж UAPL.INFO