Проблема із незаконним виїздом громадян України за кордон під час війни залишається актуальною для керівництва держави. Очільник Міністерства внутрішніх справ повідомив плани підготовки закону, яким буде визначено порядок покарання громадян України за протиправне перебування за кордоном.
Це важливо: Українцям детально пояснили правила використання банківських карток за кордоном: відеоінструкція
Деталі нових законодавчих ініціатив щодо покарання ухилянтів, які втекли з України було представлено в офіційному інтерв’ю Ігоря Клименка.
Проблему незаконного перетину кордону вирішуватимуть за допомогою технічних засобів
Керівник МВС України Ігор Клименко наголосив на тому, що наразі не можна стверджувати, що владі вдається повною мірою контролювати протиправний виїзд за кордон особами під час війни.
Насамперед йдеться про те, що попри зусилля прикордонників, певним особам вдається незаконно перетинати кордон. Міністр МВС підтвердив, що наразі існує проблема із відповідним обладнанням кордону.
Питання стоїть таким чином, як обладнати так кордон, щоб люди не могли через цей кордон перейти. І ми з нашими міжнародними партнерами робимо усе для того, щоб технічно обладнати (на даний момент) наші західні кордони, – зазначив Ігор Клименко.
Для посилення захисту рубежів України планується обладнати теплові пастки та встановити відеокамери, які будуть розміщені по всій лінії кордону.
Саме ці технічні засоби й будуть виявляти спроби незаконного перетину державного кордону України.
Корупція у сприянні виїзду за кордон існує, проте не значна – МВС України
Коментуючи питання щодо наявності корупційних схем на кордоні, які сприяють протиправному виїзду українців, очільник МВС підтвердив їх існування.
Водночас Ігор Клименко чітко наголосив на тому, що наразі не можна говорити про масовий характер корупційних дій на кордоні.
Попри усунення корупційних проявів на кордоні існує низка інших факторів, які також мають вплив на порушення законів щодо виїзду осіб під час війни.
Після того, як ми практично "закрили" кордон, що стосується корупції, з'явилась інша ніша – система "Шлях". Зараз "закрили" систему "Шлях" здебільшого – з'являються якісь відрядження чи обласних військових адміністрацій, чи від суб'єктів господарювання. Тобто люди будуть завжди шукати шляхи для того, щоб порушити закон і втекти, – пояснив проблемність питання незаконного виїзду під час війни міністр внутрішніх справ Ігор Клименко.
Також у МВС підтвердили, що наразі вже працює система обміну інформацією між органами державної влади та правоохоронними органами, для мінімізації зловживань при перетині кордону.
Основними напрямками протидії незаконним виїздам за кордон під час війни залишаються:
- запобігання перетину кордону у невстановлених місцях (за межами пунктів пропуску),
- унеможливлення перетину кордону за підробленими чи неправомірно отриманими документами.
Закон про покарання осіб, які незаконно виїхали за кордон: спільна ініціатива Кабміну та Верховної ради
У МВС підтвердили наразі відсутність в Україні правових норм, які передбачають відповідальність за порушення правил виїзду за кордон під час війни.
Водночас Ігор Клименко анонсував підготовку відповідного законопроекту, яким буде передбачено відповідальність за незаконну втечу з України під час війни.
Йдеться про покарання для українців, які:
- незаконно перетнули кордон з України під час війни,
- наразі перебувають на території іноземних держав,
- а після війни повернуться в Україну.
Я думаю, що по закінченню війни держава зробить все для того, щоб кожному громадянину нагадати, що він робив під час війни. Я маю на увазі тих, хто перейшов нелегально кордон, – заявив очільник МВС України.
Ігор Клименко щодо незаконного перетину кордону:
“Вони мають відповісти за порушення закону. Я думаю, кожен громадянин цього хоче і зрозуміє державу”. pic.twitter.com/EIoCzv6Brf
— МВС України (@MVS_UA) May 25, 2023
На думку Ігоря Клименка зміни у законодавстві щодо покарання осіб, які незаконно виїхали за кордон під час війни, будуть спільно ініційовані Кабміном та Верховною радою України.
З цією метою планується вивчення міжнародного досвіду застосування покарань для осіб, які порушили закон під час війни.
У МВС не виключають, що до осіб, які будуть визнані у порушенні правил виїзду за кордон під час війни, у майбутньому можуть бути встановлені обмеження на виїзд за межі України.
Повне інтерв’ю очільника МВС Ігоря Клименка
(блок щодо покарання ухилянтів за кордоном за цим посиланням)
Зверніть увагу: ДП “Документ” спрощує оформлення закордонних паспортів та ID-карток: деталі нововведень
фото: ГУ НП