Українців за кордоном позбавлять виплат вже у вересні 2023 року: в Уряді пояснили причину

Українців, які виїхали за межі України й тривалий час перебувають за кордоном вже у вересні може очікувати неприємний фінансовий сюрприз. Йдеться про припинення виплат громадянам України, які зареєстровані як внутрішньо переміщені особи (ВПО).

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

До теми: Фінансова допомога в розмірі 10 000 злотих знову доступна українцям у Польщі

Припинення фінансової підтримки окремих категорій українських переселенців за кордоном із серпня передбачено Постановою Кабінету Міністрів України №709 від 11 липня 2023 року “Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб”.

Хто з українців за кордоном втратить виплати у вересні: пояснення Мінсоцполітики

Припинення виплат українцям, які тривалий час перебувають за кордоном офіційно підтвердили Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій та Міністерство соціальної політики України.

Згідно з постановою Уряду із 1 серпня 2023 року не для усіх переселенців виплата допомоги буде продовжена автоматично.

Віцепрем’єр-міністр Ірина Верещук пояснила, чому український уряд вирішив припинити виплати ВПО за кордоном.
Найперше потрібно розуміти об'єм таких виплат: 7 мільярдів щомісяця наш Уряд виплачує людям, а це 2,5 мільйони осіб, уже протягом півтора року. Постанова саме про впорядкування таких виплат,
– зазначила Ірина Верещук.

В уряді наголошують, що зафіксовано випадки, коли кошти призначені для внутрішньо переміщених осіб, отримували особи, які не мають на це права. Тобто фактично втратили статус ВПО, але і надалі користаються державною підтримкою як внутрішні переселенці.

Ми зараз говоримо про тих людей, які виїхали за кордон. Вони переселенці, але не внутрішньо переміщені особи. А також ті, хто повернулись на своє місце проживання. Такі люди втратять виплати,
– підтвердила міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Зазначимо, що нова постанова Кабміну не змінила суми щомісячних виплат, які й надалі становлять:
  • 2000 гривень на кожного дорослого громадянина України зі статусом ВПО,
  • 3000 гривень на кожну дитину, або особу з інвалідністю, які були внутрішньо переміщені.

Перебування українців за межами України 30 діб поспіль – підстава для припинення виплат

Особливу увагу українським переселенцям, які отримують виплати як ВПО, слід звернути на терміни перебування за кордоном, які призведуть до припинення виплат.
У постанові Кабміну визначено, що із 1 серпня виплата допомога не продовжується для осіб, які перебувають за кордоном більш як 30 календарних днів підряд.
Відтак з юридичної точки зору, громадяни України, які перебуватимуть за кордоном 29 календарних, після повернення в Україну навіть на одну добу, зможуть зберегти виплати.

Адже таким чином термін безперервного перебування за межами України не перевищуватиме визначений у постанові Кабміну 30-денний термін.

Водночас у Мінреінтеграції наголосили на тому, що особи, які постійно перебувають на території іноземних країн і отримують допомогу від їх урядів, не можуть вважатись внутрішньо переміщеними особами.
Якщо людина проживає там (за межами України – ред.) 30 днів і більше поспіль, і отримує виплати від держав Європейського Союзу, то звичайно, що вона не може вважатись внутрішньо переміщеною особою в Україні,
– пояснила Ірина Верещук.

Такий підхід щодо призначення подальших виплат для ВПО підтвердила і перша заступниця Міністерки соціальної політики України.

Дарина Марчак зазначила, що на автоматичне продовження виплат до січня 2024 року не можуть розраховувати українці зі статусом ВПО, які отримують допомоги від урядів інших країн.

Як перевірятимуть громадян Україн, які перебувають за кордоном, і отримують допомогу як переселенці

Також в Уряді повідомили окремі деталі процесу перевірки та верифікації місця фактичного перебування українців-переселенців, які отримують фінансову допомогу як ВПО.

Основним інструментом перевірки отримувачів виплат буде обмін даними між державними інформаційними ресурсами.

У Мінсоцполітики підтвердили тісну співпрацю із Державною прикордонною службою України щодо перетину кордону особами, які отримують виплати.
Зокрема через реєстр Державної прикордонної служби ми маємо інформацію щодо того чи людина зараз знаходиться в Україні, чи вона вже давно виїхала,
- наголосила Дарина Марчак.

Водночас перша заступниця Міністерки соціальної політики України підтвердила, що можуть бути певні затримки з оновленням інформації між відомствами.

Для відновлення виплат особі, які перебувала за кордоном, проте повернулась до України, потрібно буде звернутись у відповідний орган соцзахисту.

Натомість віцепрем’єр-міністерка Ірина Верещук наголосила, що для верифікації даних стосовно отримувачів виплат за кордоном, здійснюється обмін інформацією з іноземними партнерами.
У нас є обміни інформацією із нашими партнерами із Європейського Союзу. І звичайно Міністерство фінансів володіє інструментами верифікації. І це все лягає на плечі Міністерства фінансів, а також Національної сервісної служби, яка є при Міністерстві соціальної політики,
– зазначає Ірина Верещук.

Виплати скасують не всім українським переселенцям за кордоном: перелік винятків 

Кабінетом Міністрів України у Постанові №709 від 11 липня 2023 року “Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб” також визначено і перелік винятків у питанні припинення виплат.
Офіційно до 30-денного перебування за межами України не зараховуються терміни перебування під час:
  • службового відрядження,
  • оздоровлення дітей,
  • стажування,
  • лікування,
  • реабілітації.
українців
Усі ці підстави перебування за кордоном українським переселенцям доведеться підтвердити відповідними документами, фото: pexels.com

Також при обчисленні 30-денного строку не будуть зараховувати перебування за кордоном у зв’язку із вимушеними причинами. Йдеться про обставини, через які особа не за власним бажанням не могла повернутися з-за кордону, та може підтвердити такі їх документально.

Законодавчо визначено, що до причин вимушеного перебування за кордоном відносяться:
  • смерть членів сім’ї особи та її родичів,
  • догляд за хворою дитиною віком до 18 років,
  • перебування у закладах охорони здоров’я, судових та правоохоронних органах.

Хто ще з українців-переселенців втратить виплати ВПО вже у вересні 2023 року

Окрім українських мігрантів, що перебувають понад 30 діб поспіль за кордоном, урядом також було сформовано новий перелік категорій осіб, які будуть позбавлені виплат ВПО вже у вересні 2023 року.
Зокрема восени 2023 року допомогу як ВПО не зможуть більше отримати громадяни України, які:
  • відбувають покарання в місцях позбавлення волі;
  • були засуджені за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтями 109, 110, 111 або частинами третьою — восьмій статті 111 прим. 1 Кримінального кодексу України, або оголошені в розшук;
  • повернулися до покинутого місця проживання.
українців
Також Кабміном введено й оцінку фінансового стану потенційних отримувачів виплат для ВПО, фото: pexels.com
Відтак вже з 1 вересня 2023 року виплата допомоги припиняється, якщо за результатами верифікації встановлено, що після набрання чинності цієї постанови, внутрішньо переміщена особа, зокрема:
  • придбала транспортний засіб (за окремими винятками), з року випуску якого минуло менш як п’ять років (крім мопеда або причепа);
  • здійснила на суму, що перевищує 100 000 гривень, купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), інших товарів довгострокового вжитку (крім будівельних матеріалів, якщо в особи пошкоджено/знищено житло, та автомобілів) або оплатила (одноразово) будь-які роботи чи послуги (крім будівельних, якщо в особи пошкоджено/знищено житло, медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла);
  • має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 000 гривень;
  • здійснила операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (за окремими винятками), що перевищує 100 000 гривень;
  • має у власності житлове приміщення або частину житлового приміщення, на територіях, які не включені до переліку територій, де ведуться бойові дії або такі, що перебувають в тимчасовій окупації.

Зверніть увагу: Експерти пояснили українцям як правильно користуватись українськими банківськими картками за кордоном: ВІДЕО

фото:europarl.europa.eu

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *