Що “вбиває” статус UKR у молодих українців в Польщі та які наслідки?

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Варіанти подальшої легалізації перебування – одне із найбільш заплутаних питань для українських мігрантів у Польщі. Особливо для тих, хто вже навчається у вищих навчальних закладах Польщі, або планує зі статусом PESEL UKR вступати у польські ВНЗ. 

Зверніть увагу: Український банк пропонує українцям унікальні умови обслуговування у Польщі

У контексті потенційної перспективи припинення дії тимчасового захисту та дії Спецустави для українських мігрантів у 2024 році слід врахувати усі переваги та недоліки різних варіантів легалізації перебування у Польщі.

Коли українські діти та молодь втрачають статус PESEL UKR в Польщі

Насамперед молодим українцям з України та батькам дітей-мігрантів слід врахувати, що додаткова відмітка UKR в польському PESEL, підтверджує лише факт надання особі тимчасового захисту на території Польщі.
Навіть саме поняття "тимчасовості" захисту вказує на те, що статус UKR не призначається безстроково чи довічно.
Адже додаткова “опція” UKR у польському PESEL (який призначають пожиттєво і він не змінюється) для українських мігрантів у Польщі може:
  • не лише скасовуватись за відповідних обставин,
  • а й відновлюватись – шляхом проходження певних процедур
UKR
Щобільше статус UKR українські вимушені мігранти можуть зафіксувати не лише у PESEL, який отримують вперше, а й навіть у попередньо отриманому польському ідентифікаційному коді, колаж: UAPL.INFO
Безумовною вимогою щодо отримання тимчасового захисту в Польщі для українських мігрантів та їх неповнолітніх дітей є:
  • прибуття на територію Польщі після 24.02.2022 року,
  • у зв’язку з військовими діями на території України – мета в’їзду в Польщу саме “евакуація з території України”.
Статус UKR у польському PESEL українських дітей нерозривно поєднаний з аналогічним статусом одного із батьків чи законних опікунів.

Відтак із втратою статусу PESEL UKR батьками чи опікунами, тимчасовий захист (усі привілеї, пільги, право на соцвиплати тощо) втрачає і неповнолітня дитина.

Саме тому українська молодь може втратити статус UKR навіть без виїзду за межі Польщі. Якщо її батьки або опікуни не виконали відповідні процедури на кордоні.

Детальніше: Як українцям не втратити статус UKR при виїзді з Польщі в Україну: офіційне роз’яснення

Студентська віза скасовує статус PESEL UKR в Польщі: чому і які наслідки

Українським мігрантам, які оцінюють перспективи подальшої легалізації неповнолітніх дітей, що навчаються або планують вступ у польські ВНЗ, слід врахувати плюси та мінуси різних правових статусів.
Насамперед отримання студентської візи одразу і безумовно анулює статус UKR в польському PESEL.

Відповідно втрата привілеїв, які надає статус тимчасового захисту українським громадянам у Польщі, відповідно до положень Спецзакону (Specustawa), автоматично позбавляє українську молодь:

  • права на отримання безплатної освіти у польських ВНЗ,
  • безкоштовного медичного обслуговування,
  • отримання соціальних виплат на них,
  • права на призначення стипендій тощо.
Також вкрай важливим аспектом, який особливо слід врахувати українським юнакам, є той факт, що станом на жовтень 2023 року польська студентська віза оформляється виключно в Україні.
UKR
І виключно в одній дипломатичній установі – Генеральному консульстві Польщі у місті Львів, фото: Konsulat Generalny RP we Lwowie
Саме студентська віза дозволить легально перебувати українським студентам у Польщі у випадку, якщо термін дії тимчасового захисту у 2024 році не буде продовжено.
Проте для її отримання в Україні потрібно буде надати у Генконсульство Польщу у Львові чималий перелік документів, зокрема:
  • документ про зарахування чи навчання у польському навчальному закладі,
  • підтвердження наявності коштів на утримання українського студента в Польщі.

Зверніть увагу! Дистанційно оформити польську студентську візу з території Польщі станом на жовтень 2023 року неможливо.

Детальніше: Усі візові посередники нелегальні, польську візу доведеться оформляти повторно, – офіційне попередження МЗС

Немає статусу УКР у PESEL – доведеться платити за навчання 

Щобільше факт втрати можливості безплатного навчання у польському ВНЗ (після анулювання статусу UKR) також може впливати на отримання студентської візи.

Адже у такому випадку не виключено, що українцям доведеться документально довести проведену оплату за навчання у польському ВНЗ на термін видачі візи.
Українським мігрантам, які обмірковують потенційні ризики для юнаків-студентів, яким у 2024 році виповниться 18 років, слід врахувати, що фактично існує два базові варіанти:
  • сподіватись на продовження у Польщі термінів легального перебування для вимушених мігрантів, що дозволить користатись відповідними привілеями тимчасового захисту;
  • вже у 2023 році легалізувати перебування українських юнаків-студентів, які навчаються у Польщі, отриманням студентської візи – проте із втратою привілеїв PESEL UKR.

телеграм-канал UAPL.INFO

Чимало українським вимушених мігрантів у Польщі зі статусом UKR розглядає можливість, або навіть вже подав документи на отримання карти тимчасового перебування – Карти побиту.

Отримання карти тимчасового побуту у зв’язку із навчанням особи на території Польщі не вимагатиме виїзду на територію України.

Проте для її отримання також доведеться надати чималий перелік документів, у якому буде:

  • не лише документ, що засвідчує зарахування та навчання,
  • а й документ, який підтверджує оплату навчання.
Адже отримання Карти побиту, як і студентської візи, автоматично анулює статус PESEL UKR в українських вимушених мігрантів у Польщі.

Оскільки фактично такі мігранти більше не вважаються особами, які вимушені були “евакуюватись з України”, а натомість легально перебувають на території Польщі у зв’язку із навчанням у ВНЗ.

UKR
Відтак жодних привілеїв чи соцвиплат, які гарантує Спецустава (фактично – тимчасовий захист) таким особам не надається, колаж: UAPL.INFO

Хто з українців може безплатно навчатись у Польщі навіть після втрати статусу UKR

Проте не всі українські студенти чи студентки, які отримають карту тимчасового побиту чи студентську візу будуть оплачувати навчання у польських ВНЗ. Навіть попри те, що втратять статус PESEL UKR!
Законодавчо у Польщі українські мігранти можуть безплатно (фактично – коштом державного бюджету) здобути вищу освіту, якщо впродовж усього періоду навчання:
  • мали дійсну Карту Поляка,
  • або були громадянином однієї з країн ЄС,
  • або володіють польською мовою на рівні С1 і вище, та мають відповідний державний сертифікат,
  • чи отримали Карту постійного перебування  – Karta stałego pobytu (яку до речі можна оформити на підставі згаданої вище Карти Поляка).
Зверніть увагу: наявність в українських студентів польських ВНЗ Карти тимчасового побиту не дає права на безкоштовне навчання!
Також українським вимушеним мігрантам, які навчаються у польських ВНЗ чи батькам майбутніх абітурієнтів слід чітко розуміти, що маніпуляції зі статусом UKR для отримання безплатної освіти у Польщі, зазвичай легко вираховуються.
Щобільше український студент, який безплатно навчається у польському ВНЗ як вимушений мігрант, після анулювання статусу PESEL UKR, буде змушений компенсувати:
  • не лише вартість навчання за період, з якого було втрачено тимчасовий захист,
  • а й стипендії, які йому могли бути виплачені у цей період з польського бюджету.
Адже кожен польський ВНЗ фактично навчає українського студента, який має право на безплатну освіту, собі у борг. А після цього отримує від держави відшкодування за надані освітні послуги.
Якщо відповідними органами не буде підтверджено право на безплатну освіту українського студента на території Польщі:
  • кошти з польського бюджету не будуть перераховані польському ВНЗ,
  • відтак польський ВУЗ виставить відповідний рахунок безпосередньо студенту.

Актуальна тема: Важливі зміни для українців в Польщі у жовтні 2023 року, які дійсно слід врахувати кожному

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *