24 січня Президент Польщі Анджей Дуда підписав зміни до спеціального закону щодо підтримки українських біженців у Польщі. Оновлений спецзакон вносить зміни до понад 20 польських нормативних актів.
Зверніть увагу: Військовий облік жінок в Україні та за її межами: кому і коли обмежать виїзд за кордон
На офіційному порталі Президента Польщі розміщено деталізовану пояснювальну записку щодо введених змін у польському національному законодавстві.
Внесення змін до чинного Закону Польщі від 12 березня 2022 року “Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території України” зумовлено не лише потребою уточнення діючих положень.
У 2023 році в польське законодавство вводиться ціла низка нових правових норм стосовно біженців з України, які проживають на території Польщі.
Термін обов’язкової реєстрації у Польщі українських мігрантів скорочено з 90 до 30 діб
Змінами у спецзакон скасовано попередній 90-денний термін реєстрації перебування громадянина України на території Республіки Польща. Йдеться про випадок, коли в’їзд офіційно не було зареєстровано при перетині кордону.
Відтепер у Польщі законодавчо встановлено 30-денний термін, рахуючи від дня прибуття громадянина України на територію Республіки Польща, для подання заяви про присвоєння номера PESEL.
Лише подання українськими мігрантами у 30-денний термін заяви на отримання номера PESEL дозволить визнати їх подальше перебування на території Польщі легальним.
DIIA.PL визнається офіційним електронним документом
Електронний документ DIIA.PL на законодавчому рівні у Польщі не лише визнано повноцінним документом, що надає дозвіл на перебування у сусідній країні.
У 2023 році в Польщі електронний документ DIIA.PL, серед іншого, дає право його власнику, разом з проїзним документом
- неодноразово перетинати зовнішній кордон Шенгенської зони,
- неодноразово перетинати внутрішні кордони та перебувати на територіях інших держав Шенгенської зони.
Електронний документ DIIA.PL зможуть визнавати недійсним
Оновлення у спецзаконі щодо українських біженців у Польщі запроваджує правові підстави визнання недійсним електронного документа DIIA.PL.
Електронний документ та інші документи видані на його підставі можуть визнавати недійсними, зокрема у випадку, коли:
- громадянин України втратив право на проживання у Польщі
- український мігрант, якому присвоєно номер PESEL не підпадає під дію положень спецзакону, оскільки є громадянином іншої держави-члена Європейського Союзу, ніж Республіка Польща,
- в реєстрі PESEL здійснено запис про смерть громадянина України.
Тимчасовий захист українських біженців можливий лише в одній з країн ЄС
Відтепер, якщо українські мігранти отримали тимчасовий захист не на території Польщі, а в іншій державі-члені ЄС, до них не будуть застосовуватись положення польського спецзакону.
Відтак отримати пільги чи переваги, які надаються польським законом про допомогу громадянам України зможуть лише особи, які перебувають під тимчасовим захистом виключно у Польщі.
Спецзакон та контроль соцвиплат: соцзахист отримує усю історію перетинів кордону
Нові законодавчі зміни у спецзаконі запроваджують низку положень, спрямованих на посилення процесу верифікації права на соціальні виплати, які виплачуються громадянам України.
Спецзаконом у Польщі з 2023 року запроваджено зокрема правові положення, що дозволяють органам соціального страхування, а також компетентним органам та воєводам, які здійснюють виплату сімейних допомог отримувати усі необхідні дані з реєстру Прикордонної служби Польщі.

Польські прикордонники у 2023 році надаватимуть органам, відповідальним за виплату соціальних допомог біженцям з України, повну історії руху їх отримувача через польський кордон:
- дату кожного в’їзду у Польщу,
- дату кожного виїзду з Польщі.
Крім того, законодавчо введено можливість призупинення виплати певних соціальних допомог у разі виїзду з території Республіки Польща громадян України.
Нові правила отримання карти тимчасового побуту (Karta Pobytu) у Польщі для мігрантів з України
Зокрема змінами у польському законодавстві передбачено скасування інституту посвідки на тимчасове проживання, яка видається громадянам України за спрощеною процедурою;
Зазначені зміни жодним чином не вплинуть терміни перебування українських біженців, які прибули у Польщі після 24 лютого 2022 року. Їх перебування у Польщі буде визнаватись легальним до 24 серпня 2023 року.
Офіційно подавати документи на карту тимчасового побуту у Польщі зможуть лише українські мігранти зі статусом PESEL UKR, отримують дозвіл на тимчасове перебування (Karta Pobytu) з метою:
- офіційного працевлаштування у Польщі за висококваліфікованою професією;
- проведення на території Польщі господарської діяльності (фактично – започаткування та ведення власної бізнес-діяльності).
Оплата біженцями проживання у колективному житлі: спецзакон встановив чіткі терміни та фінансові рамки надання допомоги в Польщі у 2023 році
Оновлено правила надання допомоги українським біженцям у рамках, так званого, колективного проживання. Вони були доповнені положеннями, що запроваджують участь громадян України у витратах на їх харчування та проживання.
А також визначено максимальний термін, на який українським біженцям у Польщі надається такий вид допомоги.

Після закінчення 120 днів від дня першого в’їзду громадянина України на територію Республіки Польща, громадянам України буде надано допомогу (колективне проживання та харчування) лише у разі:
- наявності номера PESEL,
- попереднього покриття 50% витрат на цю допомогу, з розрахунку не більше 40 злотих на особу на добу.
Після 180 днів від дати першого в’їзду громадянина України на територію Республіки Польща українські мігранти повинні будуть оплачувати 75% від вартості наданої допомоги.
У цьому випадку сума щоденних виплат обмежена в розмірі не більше 60 злотих на особу на добу.
Законом також визначено перелік осіб, до яких вищезазначені правила не застосовуватимуться:
- особи з інвалідністю,
- люди похилого віку (60 років жінки/65 років чоловіки),
- вагітні жінки,
- особи, які перебувають у складній життєвій ситуації, що не дозволяє їм брати участь у витратах на надання допомоги;
Врахуйте, що Статус безробітного у Польщі допомагає працевлаштуватись та отримати виплати
Українських школярів та дошкільнят у Польщі зможуть відрахувати зі школи/дитячого садка: спецзакон визначив чіткі критерії
У спецзакон щодо біженців з України додано положення, надають право уповноваженим особам відраховувати українських учнів та дошкільнят із польських навчальних закладів.
Зокрема нововведення дозволяють директору дитячого садка або школи, виключити зі списку вихованців дитину або учня, який є громадянином України. Йдеться саме про українських дітей, які легально перебувають у Польщі на підставі положень спецзакону.
Законодавчо визначено, що можливість відрахування із польських навчальних закладів українських дітей можливо, лише при одночасному виконанні двох умов
- дитина або учень більше не проживає на території гміни, де знаходиться дитячий садок, інша форма дошкільної освіти, школа або навчальна установа, і
- дитина або учень більше не відвідує заняття в дитячому садку, дошкільному підрозділі початкової школи, іншій формі дошкільної освіти, школі або навчальному закладі;
Щодо відвідування йдеться про відсутність дитини або учня без поважних причин не менше 50% днів занять протягом двомісячного періоду.
Додаткове фінансування освіти та навчання українських мігрантів у Польщі у 2023 році
У спецзаконі уточнено положення про відшкодування витрат на навчання українських мігрантів в польських навчальних закладах.
Відтепер законодавчо встановлено період, за який польські навчальні заклади можуть отримати від держави відшкодування за навчання українських студентів.
Також доповнено перелік документів, які подаються до профільного міністерства в заяві на відшкодування від керівництва освітніх закладів, де навчаються українці.
Крім цього у 2023 році збільшено фінансування освітніх програм, пов’язаних з навчанням, вихованням та доглядом за дітьми та учнями з України, які легально перебувають у Польщі.
До речі: Українські мігранти у Польщі можуть безкоштовно переказувати злоті рідним в Україну
фото: колаж UAPL.INFO