Помилково позбавили статусу PESEL UKR: основні причини та що робити

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Статус PESEL UKR для українських біженців у Польщі є одним з основних документів, який надає право користуватись перевагами та преференціями спецзакону про допомогу українським втікачам від війни. Які причини втрати статусу та що робити для його відновлення.

До теми: За допомогою сервісу “Дія” відтепер можна віддалено відкрити рахунок в українському банку: усі деталі унікальної пропозиції 

Насамперед слід зазначити, що здебільшого причиною позбавлення статусу PESEL UKR, яка не має логічних правових підстав, є зміна паспортних документів, що використовувались при оформленні цього статусу.

Помилкове позбавлення статусу PESEL UKR у зв’язку з отриманням нових паспортних документів у Польщі

Ні для кого не є таємницею, що величезна кількість українських біженців перетнули кордон у Польщі не на підставі закордонного паспорта громадянина України.

Особливо масовим це явище було у перші дні повномасштабного вторгнення, коли польська сторона приймала десятки та сотні тисяч біженців з України на підставі внутрішніх паспортів чи свідоцтв про народження.

Надалі українські біженці, на основі наявних на той момент документів оформили PESEL UKR та отримали право на соціальні та сімейні виплати у Польщі. 

Водночас завдяки можливості оформлення у дипломатичних установах та представництвах ДП “Документ” документів, що підтверджують особу,  багато українських біженців у Польщі оформили нові закордонні паспорти чи ID-картки.

телеграм-канал UAPL.INFO

Надалі, при виїзді за межі Польщі на підставі нового паспортного документа, та спробі повернутись за його допомогою українці дізнаються, що виявляється не мають права потрапити на територію Польщі як власники статусу PESEL UKR.

І це не помилка у системі польських прикордонників, адже за новим паспортним документом не закріплено статусу PESEL UKR.

Саме тому до особи застосовуються загальні правила перебування особи на території Польщі із біометричним паспортом, у тому числі й терміни перебування. Нагадаємо, що переважна більшість виплат у Польщі прив’язана до фактичного перебування їх отримувача на території РП.

Втрата виплат через помилкове скасування статусу UKR у PESEL через отримання нових паспортних документів

Черговим аспектом, що може кардинально вплинути на життя українського біженця у Польщі, який отримав статус PESEL UKR, є втрата соціальних та сімейних виплат.

Причина втрати цих виплат здебільшого полягає у тому, що особа вважається відсутньою на території Польщі впродовж 30 діб поспіль.

Порядок дій, який призводить до помилкової втрати статусу PESEL UKR та виплат доволі банальний:
  • перетин кордону із Польщі в Україну на підставі документа, який було використано при оформленні PESEL UKR;
  • подальше повернення в Польщу на підставі іншого документу, який не було прив’язано до статусу PESEL UKR.

Такі випадки доволі часто трапляються, коли українські громадяни оформлюють нові паспортні документи, які дають право на виїзд за кордон саме на території України.

Таким чином особа виїжджає з території Польщі на підставі паспортного документа, який було прив’язаний до PESEL UKR. А надалі повертається у Польщу вже із використанням іншого паспортного документа.
Слід пам’ятати, що органи соціального захисту Польщі (ZUS) спільно із Прикордонною вартою Польщі регулярно проводять аудит виплат, право на які отримали українські біженці у Польщі.
PESEL UKR
За результатами перевірок ледь не кожен п’ятий український мігрант вже втратив право на їх отримання, фото: PAP/Darek Delmanowicz

Саме тому, якщо

  • українець/українка зі статусом PESEL UKR виїде за межі Польщі із документом, на який було оформлено цей статус,
  • а повернеться навіть за добу на підставі іншого паспорту

для системи обліку отримувачів соцвиплат буде і надалі вважатись особою, що перебуває межами Польщі.

Здебільшого про такі нюанси українці, які у Польщі отримують соцвиплати на підставі статусу PESEL UKR взнають, коли виплати перестають надходити на їх банківські рахунки.

Як запобігти помилковій втраті статусу PESEL UKR

Для того аби уникнути неприємностей, не втратити соціальні та сімейні виплати у Польщі (набуті на підставі PESEL UKR) українцям слід при отриманні паспортних документів, для перетину кордону, повідомити про це місцеві органи.
Йдеться про те, що при отриманні нового закордонного паспорта у Польщі слід актуалізувати дані в системі: фактично прив’язати новий паспортний документ до статусу PESEL UKR. Для цього потрібно звернутись до місцевого управління, де отримували PESEL UKR – у, так званий, ужонд.
У випадку, коли паспортний документ було виготовлено на території України, доцільно скористатись послугою доставки паспортних документів з України в Польщу, яка надається сервісними центрами ДП “Документ” у Польщі.

Отримавши нові документи, в ужонді слід провести актуалізацію документа,  тобто фактично прив’язати до статусу PESEL UKR нові паспортні дані: вид документа, номер та серію документа, що підтверджує особу українського біженця у Польщі.

До теми: Відновити PESEL UKR у Польщі: як повернути статус після 30 діб перебування за межами країни

 фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

2 thoughts on “Помилково позбавили статусу PESEL UKR: основні причини та що робити

  1. Я виїхала на 4 дні з Польщі, не міняла паспорт, але втратила статус Укр і виплати 500+ . Статус повернули..як тепер повернути виплати 500+? В Зус просто написали листа і сказали чекати..вже чекаю два місяці

    1. Я чекаю вже 6 місяців. В ZUS також написали листа і сказали чекати . А цікаво те ,що втратила статус перебуваючи на території Польщі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *