Управління соціального захисту Республіки Польща (ZUS) зобов’язане негайно припинити нарахування усіх виплат українським мігрантам одразу після виїзду з території сусідньої країни. Тому виплату допомоги на дітей 500+ в Польщі українським мігрантам можуть припинити навіть після одноденного візиту в Україну.
До теми: Чому не приходять кошти на дитину за програмою 500+: найпоширеніші помилки при оформленні виплат
Згідно з положеннями спецзакону Польщі підставою для втрати PESEL UKR та виплат є перебування особи поза межами Польщі понад 30 днів поспіль. Проте на початку серпня 2023 року ZUS Польщі офіційно пояснив причину численних скасувань соціальних виплат українським мігрантам навіть після одноденних виїздів.
Допомога 500+ в Польщі: хто з українців отримує виплати на дитину
Сімейні виплати на дитину 500+ в Польщі — це щомісячна допомога родині, яка виховує дитину до 18 років. Нарахування виплат не залежать ані від доходу родини, ані від навчального закладу, який відвідує чи не відвідує дитина.
Якщо родина виховує декількох дітей віком до 18 років, то виплати 500+ нараховуються на кожну дитину.
Для того, щоб отримати сімейну допомогу 500+ необхідно подати заяву в електронному вигляді в польський ZUS.
Заяви на отримання допомоги в рамках Rodzina 500+ подають щорічно. А виплати призначають на період з 1 червня по 31 травня наступного року.
Детальніше: Календар виплат 500+ у 2023 році в Польщі: як українцям зберегти безперервність допомоги
Українські мігранти у Польщі також мають право на отримання щомісячних соціальних виплат на кожну дитину у розмірі 500 злотих.
Під час заповнення заяви на призначення 500+ в Польщі зазначаються підстави легального перебування особи та її дітей на території Польщі. Для українських вимушених мігрантів та їх дітей це PESEL зі статусом UKR.
Згідно з положеннями польського закону про допомогу вимушеним мігрантам з України, тимчасовий захист втрачається у випадку одноразового виїзду особи з Польщі терміном на понад 30 діб поспіль.
ZUS припиняє нарахування виплат 500+ в Польщі з дня виїзду
В офіційному повідомленні ZUS наголошується, що польське Управління соцзахисту зобов’язане призупинити нарахування допомоги на дитину чи дітей негайно після виїзду українських мігрантів з Польщі.
ZUS також зобов'язаний призупинити виплату допомоги на дитину відразу після виїзду біженця з Польщі. У цьому випадку припинення виплат є тимчасовим і не тягне за собою повну втрату права на отримання допомоги на дитину, – зазначається в офіційному повідомленні польського Управління соціального захисту
Відтак українці, які повертаються до Польщі у 30-денний термін, і дата цього повернення зафіксована в реєстрі Прикордонної служби, зберігають право на виплати 500+.
Для того аби не втратити (навіть після короткотривалого виїзду) право на соціальні виплати українським мігрантам слід дотриматись усіх формальностей при перетині кордону в напрямку Польщі.
У іншому випадку польський ZUS має право скасувати виплати українським мігрантам, навіть якщо вони виїжджали з Польщі в Україну лише на один день.
Інформація про перетин кордону та виїзд отримувачів виплат до Управління соціального захисту Польщі надходить від польської Прикордонної служби.
Якщо громадянин України в'їхав до Польщі у зв'язку з військовими діями, він має право на виплату допомоги по догляду за дитиною. Такий факт при в'їзді має бути зафіксований у реєстрі Прикордонної служби. Легальність перебування такої особи на території Польщі визначається виключно записом у реєстрі Прикордонної служби, – пояснюють у ZUS
Саме тому польський ZUS зобов’язаний призупинити нарахування виплат, якщо
- при повторному в’їзді до Польщі українці із PESEL UKR не задекларували повернення як вимушені мігранти;
- і відповідно ці дані не було внесено до реєстру прикордонників.
Чому скасовують 500+ якщо виїзд з Польщі тривав лише кілька днів
За інформацією польського ZUS, до Управління соцзахисту надходить багато скарг та запитань з приводу скасування виплат 500+ в Польщі тим українцям, які виїжджали до України лише на один день.
Такі особи при перетині кордону, ймовірно, не пред'явили електронний документ diia.pl, а також не задекларували факт надання їм тимчасового захисту. В результаті чого, через 30 днів, рахуючи від дати виїзду з Польщі, вони втрачають легальність свого перебування і, відповідно, право на отримання допомоги, - наголошують у польському ZUS.
Під “втратою легальності перебування” Управління соціального захисту Польщі вочевидь розуміє втрату статусу PESEL UKR.
Нагадуємо: Статус PESEL UKR можуть скасувати без DIIA.PL: офіційна заява Прикордонної служби Польщі
Українські мігранти, зі статусом PESEL UKR, повинні щоразу пред’являти Дія пл (diia.pl) польським прикордонникам навіть, якщо:
- вони перебували за межами Польщі менше ніж 30 днів,
- в’їжджають в Польщу на роботу або з іншою метою, проте разом з тим будуть користуватися тимчасовим захистом в Польщі.
Дані українського мігранта не будуть внесені до реєстрів, на підставі яких надається статус PESEL UKR, якщо в’їзд на територію Польщі було здійснено без:
- відповідного інформування польських прикордонників про статус вимушеного мігранта, що підпадає під дію спецзакону;
- пред’явлення польським прикордонникам електронного документа Diia.pl.
А саме ці реєстри використовуються для призначення, нарахування та виплати численних соціальних та сімейних виплат.
Як українцям відновити нарахування виплат 500+ в Польщі
Українці, що виїхали з Польщі терміном менш як 30 днів, але попри це втратили статус PESEL UKR, при поверненні мають два способи відновлення цього статусу та відповідних виплат.
Лист до Прикордонної служби Польщі для відновлення PESEL UKR
Одним зі способів відновлення виплат 500+ в Польщі є направлення листа до відповідного прикордонного підрозділу.
Польські прикордонники перевірять дані українців та повинні внести зміни у відповідні реєстри на кордоні. Українцям натомість доведеться поінформувати ZUS про оновлення даних в реєстрі Прикордонної служби Польщі.
Після того, як ZUS отримає цю інформацію і перевірить оновлення даних в реєстрі Прикордонної служби, буде відновлено виплату допомоги з компенсацією за період, на який було відновлено легальність перебування, – запевняють у польському Управлінні соціального захисту.
Заява в гміну на відновлення 500+ в Польщі
Також українські мігранти у Польщі для відновлення статусу UKR в реєстрі PESEL можуть подати заяву в гміну.
У поданій заяві до гміни українцям слід зазначити дату повторного в’їзду на територію Польщі.
Якщо в’їзд до Польщі здійснено з країни ЄС, що входить в Шенгенську зону (наприклад, Словаччина), то в заяві слід вказати:
- точну дату в’їзду до Польщі,
- дату і місце перетину зовнішнього кордону Шенгенської зони, який не є польським кордоном.
Зверніть увагу: Українцям у Польщі пояснили, як правильно користуватись українськими банківськими картками за кордоном
фото: колаж UAPL.INFO