Лікарняні в Польщі для українців: хто оформлює, які підстави та суми виплат

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Понад мільйон українських біженців у Польщі, за останніми оцінками експертів, змогли швидко адаптуватися та знайти роботу. Багато з українських вимушених мігрантів, які працевлаштувались у сусідній країні вже зрозуміли, що лікарняні в Польщі далеко не аналогічні українським

До теми: Як пояснити лікарю, що болить: у Польщі створили для українці медичний розмовник

Безумовно, що ніхто не застрахований від погіршення стану здоров’я. І це може бути не лише сезонне захворювання, а й доволі часто хвороба може стати наслідком виконуваної роботи. І тоді українським працівникам у Польщі доводиться брати вимушену лікарняну відпустку.

Хто має право на лікарняну відпустку у Польщі  

Згідно з польським законодавством право на лікарняну відпустку – польською “zwolnienie lekarskie” – у Польщі можуть скористатись усі офіційно працевлаштовані громадяни. Проте лікарняні оформлять лише тим особам, котрі за оцінкою лікаря потребують звільнення від виконання робочих обов’язків та відповідного лікування.

Українці, які працюють у Польщі та мають оформлені робочі стосунки із працедавцем мають право на отримання листка непрацездатності і лікарняні виплати. Але вчергове нагадуємо, що це стосується виключно офіційно працевлаштованих у Польщі громадян України, із зарплати яких сплачуються необхідні внески на медичне страхування.

Лікарняні в Польщі: хто має право їх виписати українському мігранту

Українським мігрантам у Польщі, у випадку погіршення стану здоров’я насамперед слід якомога швидше звернутися до лікаря за місцем проживання або праці.

Лікар, після проведення огляду та оцінки стану здоров’я пацієнта, визначає чи є потреба оформленні лікарняної відпустки. Також слід врахувати, що для того аби лікар міг оформити українському мігранту у Польщі лікарняні, останньому обов’язково потрібно мати ідентифікаційний номер – PESEL.

Лише лікар у Польщі є уповноваженою особою, яка має право надавати та оформляти лікарняну відпустку. 

Оформити лікарняний може не лише лікар державної установи, але й приватного медичного закладу, проте лише у випадку якщо приватний заклад має укладений договір з управлінням соціального страхування (ZUS).

Право на оформлення лікарняного в Польщі мають:
 • лікарі первинної ланки – сімейний лікар, терапевт чи педіатр ;
 • лікар-спеціаліст;
 • лікар в медичному стаціонарі;
 • стоматолог.
Лікарняні в Польщі
Сімейний лікар у Польщі може виписати лікарняний і для догляду за дитиною, фото: pexels.com

Що таке L4: зараз усі лікарняні в Польщі в електронному форматі

 У Польщі й до сьогодні лікарняний листок непрацездатності сленговою мовою називають – L4. Такі паперові листки непрацездатності видавались у Польщі хворим до 2018 року. Проте вже майже чотири роки (з кінця 2018 року) оформлення лікарняних у Польщі повністю переведене в електронну форму.

Електронний варіант листка непрацездатності суттєво полегшує, пришвидшує та автоматизує процес оформлення лікарняних. Адже він дозволяє уникнути потреби паперового оформлення та повідомлення роботодавця, оскільки електронна форма автоматично сповіщатиме роботодавця про хворобу і тимчасову непрацездатність працівника.

Окрім сервісу електронних лікарняних у Польщі діють спеціальні телемедичні платформи. За їх допомогою також можна отримати консультацію, а лікарі віддалено можуть призначити лікування і оформити лікарняний телефоном. 

Які підстави для оформлення лікарняного у Польщі

Водночас слід розуміти, що підставою для оформлення лікарем у Польщі лікарняної відпустки не завжди є особисте захворювання пацієнта.
Законодавчо визначено, що у Польщі існує ціла низка інших підстав для оформлення лікарняних, серед яких:
 • лікарняний для догляду за хворою дитиною;
 • у випадку пологів матері, яка постійно здійснює догляд за дитиною;
 • хвороба чоловіка або дружини якщо це перешкоджає догляду за дитиною;
 • догляд за дитиною-інвалідом до 18 років у випадку, якщо хворіє особа, яка здійснює довготривалий постійний догляд;
 • догляд за родичем, який потребує опіки при хворобі.

Зверніть увагу: Медична допомога у Польщі вночі та святкові/вихідні дні: Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK)

Як оплачують лікарняні у Польщі: на які суми можуть розраховувати українці

Оплату лікарняних в Польщі здійснює роботодавець та Національний фонд здоров’я. Розмір допомоги при перебуванні на лікарняному залежить від вашої зарплатні та може становити:
 • 80% від зарплати, включаючи період перебування у лікарні;
 • 100% зарплати у випадку якщо ви стали непрацездатними внаслідок:
  • нещасного випадку на роботі, по дорозі на роботу або з роботи;
  • під час вагітності;
  • в час проходження медичних обстежень які передбачені для донорів клітин, тканин чи органів.

Тривалість лікарняних у Польщі

Тривалість лікарняного у Польщі в цілому не має чіткого часового визначення. Адже кожен випадок одужання залежить від хвороби та загального стану здоров’я пацієнта.

Водночас польським законодавством визначено, що максимальний термін лікарняної відпустки не може перевищувати 182 дні на рік. У випадках складних захворювань (наприклад туберкульоз) або при вагітності тривалість лікарняних може бути збільшено до 270 днів на рік.

Лікарняні в Польщі
В залежності від віку особи, яку доглядають, різняться й терміни лікарняних у Польщі, фото: pexels.com
У Польщі також передбачено можливість оформлення лікарняного для догляду за близькими, які хворіють на термін:
 • 60 днів у році для дітей віком до 14 років;
 • 14 днів у році для осіб старше 14 років.

Купити “лікарняні в Польщі”: зловживання виявляють доволі швидко

У Польщі доволі часто виявляють випадки, коли пацієнти намагаються “домовитись із лікарем за лікарняний” чи “купити листок непрацездатності”. Для українців практика оформлення лікарняних з метою особистою вигоди не є чимось новим.

Але українцям не варто намагатись схитрувати при оформленні лікарняних у сусідній країні. Адже у Польщі неправомірне оформлення лікарняної відпустки є не лише протизаконним, а й активно відстежуються органами соціального захисту.

У 2022 році ZUS вкрай інтенсивно перевіряє правдивість оформлених лікарняних, тож не наражайте себе на проблеми із польським законодавством.
 Портал “pacjent.gov.pl” для українців у Польщі

Також нагадаємо, що у Польщі працює спеціальний сервіс Міністерства охорони здоров’я та Національного фонду здоров’я pacjent.gov.pl.

На цьому сервісі є спеціальний розділ для громадян України, у якому надається інформація про охорону здоров’я у Польщі українською мовою.

Зверніть увагу: Безкоштовна державна медична допомога у Польщі для українських мігрантів

фото: pexels.com

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

3 thoughts on “Лікарняні в Польщі для українців: хто оформлює, які підстави та суми виплат

 1. Чи оплачується лікарняний лист в Польщі, коли в той період виїхала в Україну

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *