Донедавна українці в Польщі мали можливість отримати польську візу, не виїжджаючи за межі сусідньої країни. Наразі зробити це буде неможливо, адже польська віза буде видаватись лише тим українським громадянам, які під час подачі заяви у польське консульство перебували на території України.
На тему: Як, куди і на скільки українці можуть виїхати з Польщі, аби повернутись без проблем.
На Урядовому порталі Польщі, опубліковано офіційне роз’яснення щодо видачі польських віз українцям у розділі консульські питання.
Як видається європейська віза відповідно до регламенту ЄС
Польща — країна-член ЄС, від якої вимагають дотримання регламентів та правил перетину кордону, встановлених Європейським союзом. Зокрема й стосовно умов видачі віз іноземним громадянам країн, які не входять до ЄС.
Питання видачі віз іноземцям в консульствах Польщі регулюється Регламентом № 810/2009 Європейського Парламенту та Ради від 13 липня 2009 року. Цей документ затверджує Візовий кодекс, положення якого мають виконувати всі держави-члени Євросоюзу.
Відповідно до зазначеного регламенту Європейського союзу про візовий режим, особа, яка потребує візи, має особисто подати заяву на її отримання. За окремими винятками, передбаченими положеннями Регламенту: наприклад, видача візи неповнолітнім дітям.
Польська віза поштою або за дорученням: за яких умов доступна послуга українцям
На Урядовому порталі Польщі нагадали, що ще однією винятковою ситуацією, завдяки якій стала доступна послуга “віза поштою або за дорученням”, була епідемія COVID-19.
У зв’язку з епідемією коронавірусу були впровадженні відповідні нормативні зміни. Законодавчі винятки мали на меті мінімізувати негативний вплив COVID-19 на громадян, у тому числі й працівників консульств.
Зокрема, згідно з положеннями цих нормативних актів громадяни України отримали можливість подавати заяви на отримання національної візи до польських консульств поштою або за дорученням.
Станом на серпень 2023 року урядом Польщі офіційно задекларовано наступні вимоги до осіб, які мають намір отримати польську національну візу:
- особа, яка подає заяву на отримання візи заочно або за дорученням, повинна проживати на території країни, в якій знаходиться консульство, до якого подається така заява,
- навіть у випадку подання документів на отримання візи поштою або за дорученням, особа-заявник повинна перебувати на території країни, де знаходиться консульство, до якого подається заява.
Уряд Польщі попереджає, що усі заяви подані на отримання візи поштою або за дорученням будуть залишені без розгляду, якщо при перевірці буде встановлено, що заявник на момент подачі заяви перебуває на території іншої держави.
Тобто не на території держави, де розміщено польське консульство, у яке подаються документи.
Тому якщо, для прикладу, до Генконсульства Польщі у Львові надійде заява на отримання візи від особи, яка не перебуває на території України, то:
- заява на отримання візи не розглядатиметься,
- комплект документів на отримання візи буде повернуто відправнику.
Яка альтернатива польській візі, якщо немає можливості поїхати в Україну
Окремі категорії українців у Польщі, відповідно до Закону від 12 березня 2022 року про допомогу громадянам України, можуть перебувати на її території до 4 березня 2024 року, за певними винятками.
Нагадаємо, що 29 травня 2023 року Польща продовжила дозвіл на перебування українців на території своєї країни:
- до 4 березня 2024 року для більшості українців:
- військовим мігрантам,
- особам, що легально перебували на території Польщі до 24 любого 2022 року, але термін дії легалізаційних документів закінчився;
- до 31 серпня 2024 року: для українських батьків з неповнолітніми дітьми, які ходять до польських шкіл або дитячих садочків;
- до 30 вересня 2024 року:
- для українських студентів, аспірантів, учнів поліцеальних шкіл;
- а також школярам (і, відповідно, їх батькам), які будуть складати іспити на атестат зрілості (egzamin maturalny).
Зверніть увагу: Від липня 2023 року карти побиту та візи у Польщі більше не продовжуватимуть: як це вплине на українців
Українці, які перебували на території Польщі до 24 лютого 2023 року за польською візою, термін дії візи закінчився, можуть легально продовжувати перебування на території Польщі. Проте вже без права працювати та отримувати соціальну допомогу.
Аби відновити доступ до ринку праці та соціального захисту, українці у Польщі можуть легалізувати своє перебування шляхом отримання карти тимчасового побиту через воєводські управління за місцем проживання.
Коли українцям дійсно потрібна саме польська національна віза
Польська національна віза фактично необхідна тим українцям, які планують довгострокове перебування та працевлаштування на території Польщі.
Також польська віза в окремих випадках необхідна українським мігрантам для перетину кордону. У разі, якщо планується короткостроковий в’їзд на територію Польщі, але вже вичерпано "безвізовий коридор".
Деякі українські мігранти, які раніше отримали статус UKR, але виїхали в Україну більше, ніж на 30 днів і втратили свій статус, також можуть повернутись на територію Польщі, але лише у разі, якщо мають:
- вільні дні безвізу;
- національну польську візу.
Для того, щоб в’їхати на територію Польщі за безвізом, українцям необхідно мати:
- біометричний закордонний паспорт;
- вільні дні безвізу;
- термін дії паспорта має закінчуватись не раніше, ніж за 180 днів з дня виїзду за кордон.
Також, все ще є можливість заїхати на територію Польщі з метою евакуації з України та отримати тимчасовий захист Польщі, який дає можливість не лише легально перебувати в країні, а й отримувати соціальний захист і доступ до праці.
ВАЖЛИВО! Як українцям не втратити статус UKR при виїзді з Польщі в Україну.
фото: колаж UAPL.INFO