Як, куди і на скільки українці можуть виїхати з Польщі, аби повернутись без проблем

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Причини виїзду українців з Польщі можуть бути доволі різними: від необхідності провідати рідних в Україні до відпочинку в іншій державі. При цьому слід враховувати не лише умови в’їзду та перебування в кожній окремій країні, а й наслідки тривалої відсутності у Польщі.

До теми: Як українцям оформити закордонний паспорт новонародженій дитині в Польщі. 

Насамперед українцям слід розуміти, що не кожен документ про легальне перебування на території Польщі є підставою для їх в’їзду в іншу країну. А для безпроблемного повернення в Польщу не завжди достатньо Дія пл.

Які документи дають українцям право на легальний виїзд з Польщі

Українські громадяни, які легально перебувають на території Польщі, можуть виїжджати за її межі, проте на підставі певних законодавчо визначених документів.

Українці для підтвердження легальності перебування статусу в Польщі можуть використовувати, зокрема:

  • робочу візу;
  • національну візу, отриману за Картою поляка;
  • статус тимчасового прихистку PESEL UKR та Дія.pl;
  • карту тимчасового перебування (карту побиту).
Із зазначеного вище переліку лише карта тимчасового перебування (карта побиту) уможливлює виїзд з Польщі у країни ЄС та Україну довільну кількість разів.
з Польщі
Документом, який дозволяє більшості українцям перетинати кордони — є закордонний паспорт. А для того аби скористатися європейським безвізом, закордонний паспорт має бути ще й біометричним, фото freepik.com

Лише окремі українці при перетині кордону можуть послуговуватись:

  • дипломатичним паспортом;
  • службовим паспортом;
  • посвідченням особи моряка;
  • посвідченням члену екіпажа тощо.
Нагадаємо, що у винятковому форматі на початку повномасштабного вторгнення українці могли в’їхати на територію Польщі за внутрішнім українським паспортом.

Проте зараз у Польщі українські мігранти мають можливість оформити закордонний паспорт не виїжджаючи в Україну.

У Польщі виготовити документи на право перетину кордону можливо не лише в українських консульствах, а й через паспортний сервіс “Документ”, пункти якого відкрились у:

  • Варшаві;
  • Вроцлаві;
  • Кракові;
  • Гданську.

Відтак, здебільшого лише при наявності дійсного закордонного паспорта українці в Польщі можуть розраховувати на безпроблемний виїзд та повернення на територію сусідньої країни.

Водночас українцям, які планують подорож з Польщі за її межі, слід уточнити правила в’їзду та умови перебування на території країни виїзду.

Насамперед — чи потрібна українцям віза для перетину кордону цієї держави та допустима тривалість легального перебування.

Виїзд з Польщі до країн ЄС та Шенгену: що слід врахувати українцям із PESEL UKR

Для українських вимушених мігрантів у Польщі виїзд за її межі пов’язано зі збереженням статусу PESEL UKR та правильним використанням застосунку Дія пл (Diia.pl).
Згідно з роз’ясненнями польського уряду, Дія пл (Diia.pl) є електронним документом, який підтверджує статус громадянина України (чи громадянина іншої держави), як особи, що користується захистом Польщі відповідно до положень Закону про допомогу громадянам України у зв'язку зі збройним конфліктом.

Уряд Польщі впровадив цифровий документ Дія пл та повідомив країни ЄС, учасниці Шенгенської угоди, щодо правомірності використання українцями цієї посвідки на легальне проживання на території Польщі.

Проте українцям у Польщі слід розуміти, що:
  • хоча статус PESEL UKR і підтверджує легальне перебування громадян України на території Польщі,
  • лише самого статусу PESEL UKR не достатньо для того, аби набути право в’їзду на територію інших європейських країн, учасниць Шенгенської угоди.

Нагадаємо, що до Шенгенської зони входять 27 країн: 

  • країни ЄС: Австрія, Бельгія, Данія, Фінляндія, Франція, Греція, Іспанія, Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Португалія, Швеція, Італія, Естонія, Литва, Латвія, Мальта, Польща, Чехія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Хорватія,
  • Швейцарія, Ліхтенштейн, Норвегія, Ісландія, які не є країнами-членами ЄС.
Також українцям слід врахувати, що Ірландія, Кіпр, Болгарія та Румунія, які є країнами-членами ЄС, наразі не входять до Шенгенської зони.
з Польщі
Перебуваючи у Польщі на підставі статусу PESEL UKR українці не витрачають дні безвізу, фото freepik.com
Відтак, при наявності біометричного закордонного паспорта та цифрового документа Дія пл (Diia.pl) українці мають право виїжджати з Польщі в інші країни ЄС на 90 днів протягом 180 днів.

Виїзд українців з Польщі за межі країн Шенгенської угоди

Українці, які проживають в Польщі, можуть виїжджати без візи не лише в країни ЄС та країни-учасниці Шенгенської угоди. Але, якщо виїзд з Польщі не несе жодних загроз для українців, при поверненні можуть виникнути певні труднощі.

Станом на серпень 2023 року українці з Польщі без візи можуть відвідати, зокрема:

  • Сербію;
  • Албанію;
  • Чорногорія;
  • Македонію;
  • Грузію;
  • Ізраїль;
  • Туреччину.
Зверніть увагу: Грузія та Туреччина пропускають українців на свою територію навіть при наявності українського паспорта у вигляді ID-картки.

Зазвичай, умови в’їзду однакові для всіх країн, з якими Україна має безвізовий режим: в’їзд за біометричним паспортом на 90 днів протягом 180 днів.

телеграм-канал UAPL.INFO

Виїжджаючи на відпочинок з Польщі в іншу країну, слід дізнатись, на який час країна пускає до себе громадян України та інші умови перетину кордону окрім наявності паспорта (наприклад, наявність медичного страхування).

Уточнити умови в’їзду та перебування українців в іноземних державах можна на сайті Міністерства закордонних справ в Україні.

Якщо країни немає в переліку тих, куди українці можуть в’їжджати без візи, для відвідування цієї держави українцям доведеться оформити окремий візовий документ.

Повернення в Польщу: які проблеми можуть очікувати українських мігрантів

Українцям у Польщі, окрім порядку виїзду за межі Польщі, слід врахувати й різноманітні нюанси повернення на її територію, як з України, так і з інших держав.
Насамперед українським вимушеним мігрантам у Польщі слід дізнатись, які умови повернення українців в Польщу з країни перебування.

Адже цифровий документ Дія пл, що підтверджує тимчасовий прихисток громадянина України в Польщі, визнається та береться до уваги не в усіх країнах світу.

Для прикладу, умовою для виїзду українців з Туреччини до Польщі (або іншої країни ЄС) є:

  • наявність європейського безвізу,
  • Шенгенської або національної візи.

Відтак, якщо в громадянина України протермінований європейський безвіз і немає жодної національної візи до країн ЄС, у Туреччині можуть затримати виїзд громадянина України.

Підстава затримання: для з’ясування обставин та умов в’їзду на територію Польщі (як і на територію іншої Європейської країни).

Виїзд з Польщі до України без втрати PESEL UKR

Українці в Польщі, які отримали статус тимчасового захисту від війни, можуть виїжджати з Польщі в Україну. Проте не більше ніж на 30 днів за раз.
Усі громадяни України в Польщі не мають жодних обмежень на повернення додому, і вони можуть зробити це в будь-який момент.
з Польщі
Водночас, для збереження статусу тимчасового захисту, повернутись в Польщу слід впродовж 30 днів після перетину кордону, фото pexels.com

Якщо ви повертаєтесь до Польщі зі статусом PESEL UKR і збираєтесь його зберегти, не потрібно надавати жодних додаткових довідок. Для прикладу, про офіційне працевлаштування, навчання дитини тощо.

При повторному в’їзді на територію Польщі українські мігранти зі статусом UKR в документі PESEL  обов’язково повинні зробити дві речі:
  • чітко та зрозуміло надати інспектору польської прикордонної служби, який проводить паспортний контроль, інформацію про те, що заїзд у Польщу здійснюється у зв’язку з тимчасовим захистом;
  • пред’явити прикордонному інспектору електронний документ Дія пл (Diia.pl).
Зверніть увагу! Вимога постійного пред’явлення електронного документа Дія пл (Diia.pl) на кордоні не залежить від терміну перебування за межами Польщі.

Лише паперова версія документа з PESEL UKR не є підставою для перетину польського кордону: у цьому випадку прикордонна служба може вимагати або вільні дні безвізу, або візу.

Важлива інформація: Лист до Прикордонної служби Польщі для відновлення PESEL UKR: вимоги та адреси підрозділів на кордоні з Україною

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Читайте також

One thought on “Як, куди і на скільки українці можуть виїхати з Польщі, аби повернутись без проблем

  1. Доброго дня

    Цікавить одне питання, якщо я перебував у Польщі до 24.02.2022, пробувши майже рік в Польщі, я виїхав до Канади на 5 місяців і тепер повернувся до назад до Польщі. Моє перебування в Польщі зараз підпорядковане безвізовим режимом на 90 днів чи до 24 березня 2024го року?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *