Все більше українських мігрантів у Польщі, які вимушено виїхали з України, розпочинають активну трудову діяльність. У багатьох з них, коли виплачується перша зарплата в Польщі, виникає питання, чому така велика різниця між тією цифрою, яка була вказана у договорі та отриманими коштами “на руки”.
Зверніть увагу, що у Польщі функціонують сервіси, як дозволяють українцям легально знайти роботу і не потрапити у руки шахраїв
Хоча більшість українців у Польщі чули такі терміни, як брутто та нетто, але те, що окрім покупок у магазині, вони застосовуються під час укладення трудового договору, знають небагато.
То чому ваша зарплата не дорівнює тій цифрі, що в договорі, і яку суму реально можна отримати “на руки”?
Зарплата в Польщі: сума у трудовому договорі – зазвичай брутто
Сума, зазначена в договорі, зазвичай є сумою брутто. Тобто із цієї цифри, яку ви бачите при підписанні договору будуть вирахувані:
- податок на прибуток,
- внески на соціальне та медичне страхування.
І лише після того, як зазначені обов’язкові платежі будуть вирахувані із суми, що була вказана у договорі, – ваша заробітна плата брутто перетвориться на заробітну плату нетто.
Тобто, якщо вам при працевлаштуванні кажуть про нетто – йдеться саме про ту зарплату, яку ви отримуєте на руки, а якщо про брутто – то тут різниця у сумі буде відчутна.
Варто пам’ятати, що внески, які вираховуються з повної суми, не є фіксованими й відрізняються в залежності від типу договору та розміру винагороди.
Про різницю у працевлаштуванні при оформленні Umowa o pracę, Umowa zlecenie, чи Umowa o dzieło, і скільки можна отримати “чистими на руки” за мінімальними ставками у Польщі детально описано у матеріалі “Види, переваги та недоліки різних форм працевлаштування у Польщі”.
Соціальні внески та страхування праці у Польщі
До внесків, які сплачує роботодавець за кожного офіційно влаштованого працівника, окрім сплати податків та внесків на соціальне страхування, додаються також і виплати, що сплачуються у фонди страхування праці.
Соціальне страхування (Ubezpieczenia społeczne)
Внески на соціальне страхування, які фактично оплачує працівник із власної зарплати брутто, становлять:
- 9,76% – пенсійне страхування (ubezpieczenie emerytalne)
- 1,5% – страхування на випадок втрати працездатності (ubezpieczenie rentowe)
- 2,45% – страхування на випадок хвороби (ubezpieczenie chorobowe)
Медичне страхування (ubezpieczenie zdrowotne)
Сума внеску становить 9% і розраховується із зарплати брутто мінус сума трьох вищевказаних соціальних внесків.
Зарплата в Польщі: що таке податок на прибуток (PIT, podatek dochodowy od osób fizycznych)
Із суми брутто також вираховується податок на прибуток. У Польщі податок на прибуток з 1 липня 2022 року становить 12%, для фізичних осіб, які заробляють до 120 тисяч злотих на рік.
Проте слід врахувати, що він обчислюється не із повної суми зарплати брутто. Для того аби взнати суму, з якої нараховується податок на прибуток, від заробітної плати брутто слід відняти суму доходів, яка у Польщі не підлягає оподаткуванню:
- для працівників, які працюють і проживають в одному населеному пункті – 250 злотих,
- а для працівників, які проживають за межами населеного пункту, у якому працюють – 300 злотих.
Отримана сума округлюється до повних злотих (без грошей). І вже із цієї суми обчислюється згаданий вище податок на прибуток для фізичних осіб в розмірі 12%.
Пільги на сплату податку на прибуток (PIT) для іноземців у Польщі
У Польщі українці, що офіційно працевлаштовані можуть розраховувати на звільнення від податку на прибуток у випадку, якщо вони:
- не досягли 26 років, офіційно працюють за трудовим договором (umowa o pracę) та мають річний дохід до 85 528 злотих,
- працюють за договором доручення (umowa zlecenie), легально перебувають у Польщі понад 183 дні на рік (фактично є резидентами Польщі) і мають у цій країні, так звані “життєві інтереси”.
Розрахунок різниці зарплат у Польщі брутто/нетто: онлайн-калькулятор
Для обчислення реальної зарплати у Польщі існує ряд онлайн-калькуляторів, які дозволяють взнати реальну суму зарплати на руки.
Зокрема, можна скористатись онлайн-калькулятором винагород на порталі pracuj.pl
Українцям, які перебувають у Польщі, важливо розуміти різницю між сумою брутто і нетто у заробітній платі. Адже завдяки цьому вдасться уникнути непорозумінь та потенційних проблем із працедавцями у Польщі.
До речі, зароблені кошти у Польщі можна у разі потреби безкоштовно переказати рідним в Україну
У тексті частково використані матеріали fundacjaukraina.eu фото: pxhere.com