Зарплата в Польщі 2022: брутто і нетто, – чому така велика різниця між сумою у договорі та “на руки”

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Все більше українських мігрантів у Польщі, які вимушено виїхали з України, розпочинають активну трудову діяльність. У багатьох з них, коли виплачується перша зарплата в Польщі, виникає питання, чому така велика різниця між тією цифрою, яка була вказана у договорі та отриманими коштами “на руки”.

Зверніть увагу, що у Польщі функціонують сервіси, як дозволяють українцям легально знайти роботу і не потрапити у руки шахраїв

Хоча більшість українців у Польщі чули такі терміни, як брутто та нетто, але те, що окрім покупок у магазині, вони застосовуються під час укладення трудового договору, знають небагато.

То чому ваша зарплата не дорівнює тій цифрі, що в договорі, і яку суму реально можна отримати “на руки”?

Зарплата в Польщі: сума у трудовому договорі – зазвичай брутто

Сума, зазначена в договорі, зазвичай є сумою брутто. Тобто із цієї цифри, яку ви бачите при підписанні договору будуть вирахувані:
  • податок на прибуток,
  • внески на соціальне та медичне страхування.
І лише після того, як зазначені обов’язкові платежі будуть вирахувані із суми, що була вказана у договорі, – ваша заробітна плата брутто перетвориться на заробітну плату нетто.
Тобто, якщо вам при працевлаштуванні кажуть про нетто – йдеться саме про ту зарплату, яку ви отримуєте на руки, а якщо про брутто – то тут різниця у сумі буде відчутна.
Варто пам’ятати, що внески, які вираховуються з повної суми, не є фіксованими й відрізняються в залежності від типу договору та розміру винагороди.

Про різницю у працевлаштуванні при оформленні Umowa o pracę, Umowa zlecenie, чи Umowa o dzieło, і скільки можна отримати “чистими на руки” за мінімальними ставками у Польщі детально описано у матеріалі “Види, переваги та недоліки різних форм працевлаштування у Польщі”.

Соціальні внески та страхування праці у Польщі

До внесків, які сплачує роботодавець за кожного офіційно влаштованого працівника, окрім сплати податків та внесків на соціальне страхування, додаються також і виплати, що сплачуються у фонди страхування праці.
Соціальне страхування (Ubezpieczenia społeczne)

Внески на соціальне страхування, які фактично оплачує працівник із власної зарплати брутто, становлять:

  • 9,76% – пенсійне страхування (ubezpieczenie emerytalne)
  • 1,5% – страхування на випадок втрати працездатності (ubezpieczenie rentowe)
  • 2,45% – страхування на випадок хвороби (ubezpieczenie chorobowe)
Медичне страхування (ubezpieczenie zdrowotne)

Сума внеску становить 9% і розраховується із зарплати брутто мінус сума трьох вищевказаних соціальних внесків.

зарплата в Польщі

Зарплата в Польщі: що таке податок на прибуток (PIT, podatek dochodowy od osób fizycznych)

Із суми брутто також вираховується податок на прибуток. У Польщі податок на прибуток з 1 липня 2022 року становить 12%, для фізичних осіб, які заробляють до 120 тисяч злотих на рік.

Проте слід врахувати, що він обчислюється не із повної суми зарплати брутто. Для того аби взнати суму, з якої нараховується податок на прибуток, від заробітної плати  брутто слід відняти суму доходів, яка у Польщі не підлягає оподаткуванню:

  • для працівників, які працюють і проживають в одному населеному пункті – 250 злотих,
  • а для працівників, які проживають за межами населеного пункту, у якому працюють – 300 злотих.

Отримана сума округлюється до повних злотих (без грошей).  І вже із цієї суми обчислюється згаданий вище податок на прибуток для фізичних осіб в розмірі 12%.

Пільги на сплату податку на прибуток (PIT) для іноземців у Польщі

У Польщі українці, що офіційно працевлаштовані можуть розраховувати на звільнення від податку на прибуток у випадку, якщо вони:
  • не досягли 26 років, офіційно працюють за трудовим договором (umowa o pracę) та мають річний дохід до 85 528 злотих,
  • працюють за договором доручення (umowa zlecenie), легально перебувають у Польщі понад 183 дні на рік (фактично є резидентами Польщі) і мають у цій країні, так звані “життєві інтереси”.

Розрахунок різниці зарплат у Польщі брутто/нетто: онлайн-калькулятор

Для обчислення реальної зарплати у Польщі існує ряд онлайн-калькуляторів, які дозволяють взнати реальну суму зарплати на руки.

Зокрема, можна скористатись онлайн-калькулятором винагород на порталі pracuj.pl

Українцям, які перебувають у Польщі, важливо розуміти різницю між сумою брутто і нетто у заробітній платі. Адже завдяки цьому вдасться уникнути непорозумінь та потенційних проблем із працедавцями у Польщі.

До речі, зароблені кошти у Польщі можна у разі потреби безкоштовно переказати рідним в Україну

У тексті частково використані матеріали fundacjaukraina.eu
фото: pxhere.com

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *