Значна частина українських мігрантів у Польщі у 2023 році винаймають квартиру. Адже купити власне житло можуть далеко не всі. Наразі у Польщі діє державна програма вигідного кредитування, якою можуть скористатись і українці. Водночас експерти вважають, що саме ця програма і розхитує ціни на нерухомість у Польщі.
На тему: Не тільки вигідний кредит, а й безплатні перекази: який банк у Польщі вибрати українцям
Чому змінились ціни на орендоване житло у Польщі у 2023 році? Яку квартиру зараз вигідніше орендувати в Польщі, та у яких польських містах насправді вигідніше придбати власне житло?
Скільки коштує орендувати квартиру у Польщі: ціни змінились
У 2022 році у Польщі відбулось рекордне подорожчання цін на оренду квартир через великий попит з боку українських вимушених мігрантів. Квартиру у 2022 році можна було зняти на 25% дорожче, ніж у минулому 2021 році.
Натомість у 2023 році зростання цін на орендоване житло було вже не таким великим, і за рік ціни виросли всього на 2,5%.
Значне уповільнення зростання цін експерти пов’язують із тим, що різкий попит, який утворився через наплив українських вимушених мігрантів, впав. Натомість на сайтах з’явилось на 75% більше пропозицій квартир в оренду в Польщі.
Літній “гарячий” сезон нерухомості у Польщі, пов’язують зі значним напливом студентів, що шукають житло на навчальний рік. Саме тоді на польському ринку житла з’являється чимало пропозицій оренди невеликих квартир.
Проте вже у жовтні 2023 році у порівнянні з серпнем ціни на оренду квартир у Польщі знизились, хоча і всього на 1%.
В цілому ж за 2023 рік середня сума, яку доведеться викласти у Польщі за орендовану квартиру зросла на 600 злотих.
Найбільше у 2023 році подорожчали квартири у Польщі в:
- Кракові (+36,1%);
- Вроцлаві (+31%);
- Познані (+29%);
- Варшаві (+22,1%).
На тему: Рейтинг цін на житло в Польщі навесні 2023 року: Варшава навіть не в ТОП-5
Яку квартиру зараз вигідно орендувати у Польщі та чому
“Гарячий” сезон на ринку нерухомості Польщі, який супроводжується не лише зростанням пропозицій орендувати квартиру — позаду. І в деяких регіонах Польщі квартиру в оренду наразі можна винайняти на відчутно вигідніших умовах.
Зазвичай у Польщі “гарячий” сезон на житло пов’язаний із початком навчального року у студентів. Тому в цей період ринок житла в Польщі залежить від кількості молоді, яка має відповідні запити щодо умов проживання. Відтак саме тому з’являється багато пропозицій однокімнатних квартир в спільну оренду під одну-дві людини.
У вересні 2023 року ціни на житло в Польщі для спільної оренди почали знижуватись.
Найбільше падіння цін на однокімнатні квартири у вересні 2023 року у порівнянні із серпнем спостерігалось у таких польських містах:
- Сосновець (-6,3%);
- Гдиня (-5,9%);
- Катовіце (-3,7%);
- Гданськ (-3,1%).
Натомість у деяких польських містах ціни на оренду квартир стали навіть вищими, ніж у серпні, а саме у :
- Радомі (+7,9%);
- Жешуві (+2,4%);
- Ченстохові (+1,4%);
- Бидгощі (+0,5%).
Натомість ціни на оренду великих квартир у Польщі у 2023 році знизились у порівнянні з 2022 роком.
Згідно зі звітом експертів ціни на великі (трьох та більш кімнатні) квартири впали у порівнянні з першим кварталом 2023 року на 2,2% та у порівнянні з третім кварталом 2022 року на 4,2%.
Вартість середніх (двокімнатних) квартир не мала чіткої тенденції: в окремих регіонах Польщі ціни зростали, в інших квартири дешевшали. Натомість ціна їх оренди майже не змінювалась.
У середньому ціни на двокімнатні квартири у Польщі у 2023 році у порівнянні з минулим 2022 роком залишились без змін.
Як змінились ціни на покупку квартири у Польщі у 2023 році: чому дорожчає житло
Згідно з аналізом польського ринку нерухомості, все більше коштів треба викласти аби придбати квартиру у Польщі у таких містах:
- Кракові (+27%);
- Катовіце (+21%);
- Вроцлав (+19%);
- Варшава (+17%);
- Познань (+17%).
Таке зростання цін житла у Польщі відбулось лише за 12 місяців: з жовтня 2022 року до жовтня 2023.
Єдиним містом у Польщі, де ціни у 2023 році стали нижчими, ніж рік тому, є Гданськ (-0,8%).
Зростання цін на нерухомість експерти пов’язують із дією державної програми “Безпечний кредит 2%”.
Державна програма “Безпечний кредит 2%” в Польщі — це іпотечний кредит на купівлю першої квартири з пільговою фіксованою ставкою 2% плюс маржа банку на 10 років.
Держава оплачує різницю між стандартною кредитною пропозицією та іпотечним кредитом у Польщі, доступним за програмою “Безпечний кредит”, у розмірі 2%.
На думку експертів саме через старт програми “Bezpieczny Kredyt 2%” почали у Польщі рости ціни на купівлю житла, адже попит значно виріс.
Згідно із даними Асоціації польських банків за перші три місяці дії програми у Польщі було подано понад 90 тисяч кредитних заявок та укладено 40 тисяч кредитних договорів на придбання житла. На кінець 2023 року кількість укладених договорів на купівлю нерухомості за цією програмою у Польщі вже перевищила 65 тисяч.
Водночас Бюро кредитної інформації повідомляє, що у 2023 році в Польщі був побитий історичний рекорд з видачі іпотечних кредитів.
Згідно з інформацією "Бюро кредитної інформації" тільки у жовтні надано 24,1 тисячі іпотечних кредитів, що на 270% більше, ніж рік тому і на 34% більше ніж у вересні. Вартість наданих кредитів склала 9,73 мільярда злотих, що на 360% ніж за минулий 2022 рік і на 37% більше ніж у вересні.
Разом зі зростанням попиту на квартири зросла й кількість пропозицій. Лише у жовтні у досліджуваних містах було додано 42 293 нових унікальних оголошення про продаж квартир, що на 14% більше, ніж у вересні.
Купити чи орендувати квартиру у Польщі: що вигідніше у 2023 році
Експерти припускають, що у Польщі ціни на орендоване житло будуть падати й надалі. Натомість купити квартиру до кінця 2023 року стане ще дорожче.
Адже завдяки державній програмі безпечного кредитування певна кількість родин невдовзі зможе переїхати у власне житло.
Відповідно, на думку експертів, це зменшить попит на оренду житла у Польщі. Що змусить орендодавців боротися за клієнтів зниженням вартості, за яку можна орендувати квартиру в Польщі.
Якщо у липні купити квартиру у Польщі було набагато вигідніше, ніж орендувати. То у вересні 2023 року це стало менш вигідною інвестицією.
За власну квартиру 40 м2 у Кракові у липні довелось би щомісяця сплачувати менше ніж за оренду такої ж квартири на 223 злотих (економія на рік могла б скласти 3873 злотих, на 10 років – 38730 злотих).
А вже у вересні економія на щомісячних платежах за оренду у порівнянні із виплатою за таку ж квартиру в Кракові придбану за кредитом складала всього 34 злотих (економія на рік 403 злотих, на 10 років – 4030 злотих).
Порівняння іпотечної державної програми “Безпечний кредит 2%” у Польщі та вартості оренди житла, фото expander.pl
Як довго зростатимуть ціни на покупку житла у Польщі
Зростання цін на квартиру наприкінці 2023 року цілком можна пояснити зростанням попиту. Адже ймовірно дехто хоче встигнути отримати субсидію за державною програмою, поки на це є гроші.
Станом на 23 листопада 2023 року банки Польщі видали понад 40 тисяч кредитів на житло за програмою “Безпечний кредит 2%”.
Загальна вартість наданих кредитів за програмою склала майже 16,55 млрд злотих.
"Наразі використання бюджету становить 745 мільйонів злотих, а весь бюджет – 941 мільйон злотих. Середня сума субсидії – розрахована на основі вже наданих заявок – сягає понад 18 000 злотих, а це сума субсидій з бюджету програми може бути вичерпаний і можуть бути прийнято рішення про припинення надання кредитів за програмою на початку наступного року", – інформують в Асоціації польських банків.
Всього у Польщі на програму “Безпечне кредитування 2%” до 2027 року нараз виділено 11 мільярдів злотих.
Але через шалений успіх програми уряд Польщі прийняв рішення збільшити фінансування до 16 мільярдів.
Про це повідомив прем’єр-міністр Польщі Моравецький на своїй сторінці на X (раніше Twitter).
Водночас через страхи, що грошей на всіх не вистачить і програму призупинять, люди змушені швидко приймати рішення щодо придбання власного житла в Польщі.
А саме це за словами експертів обумовлює зростання попиту на квартири в Польщі. А відтак, може призвести й до ще більшого подорожчання нерухомості у Польщі.
До речі: Оренда квартири у Польщі: види договорів та на що слід звертати увагу при їх підписанні
фото: колаж UAPL.INFO