Кава, книга та Жадан: як українська “Нитка” у польському Кракові об’єднала українців

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Ймовірно кожний українець чи українка, які живуть в Кракові, хоча б раз чули, а скоріш за все навіть були, в осередку української культури в центрі старого міста під назвою “Нитка” (NIĆ). Тут живе українська книга, тут відбувається більшість українських культурних подій. А для культового українського гурта “Жадан і собаки” це місце стало майже польською резиденцією.

До речі: В якому банку Польщі українці можуть знімати готівку без комісії?

Саме тут українці в Польщі, спраглі до українських книг, музики та фільмів, можуть віднайти зв’язок з українською культурою в товаристві рідної мови та кави зі смаколиками.

“Нитка”, що об’єднує українців у Кракові

Концепція закладу – об’єднувати людей. І команда робить це всіма можливими способами. Важливу роль у цьому відіграють українська книга, кава й творчість.
На сьогодні кав’ярня-книгарня NIĆ в серці Кракова це:
  • майданчик (для концертів, зустрічей з письменниками, переглядів фільмів, майстер-класів);
  • галерея, в якій відбуваються художні та фото виставки;
  • книжкові полиці, на яких розташовано майже 1000 титулів книжок українською мовою;
  • затишна кав’ярня зі смачною кавою та канапками;
  • дружня команда, яка завжди рада гостям.
При цьому вхід на більшість заходів, що відбуваються в кав’ярні-книгарні – вільний.
Лише з минулого року, у зв’язку з повномасштабною війною в Україні, організатори почали ставити коробку для збору пожертв для ЗСУ. Адже самі чимало вкладають у допомогу Україні.
книга
Отже, знайомтесь: книгарня-кав’ярня “Нитка” у Кракові та її співвласниця Надія Мороз-Ольшанська, фото “Нитка”

Спочатку була книга: ідея створення “Нитки”

За словами співзасновниці закладу Надії Мороз-Ольшанської, ідея створити книгарню і з’єднати її з майданчиком для виступів і кав’ярнею з’явилась на початку пандемії.
Тоді автори ідеї зробили одну дуже незвичну для українців річ. Перед тим, як почати щось робити, вони розказали про свої плани всім своїм знайомим.
Завдяки широкому розголосу друзям запропонували гарне місце в старому місті Кракова, яке підходило для створення нового простору. А також підказали цікаву форму реєстрації діяльності: "Нитка" працює як соціальне підприємство.
книга
Співзасновники кав’ярні-книгарні “Нитка” Надія Мороз-Ольшанська, її чоловік Якуб, а також Сашко та Миколай Ганюшкіни, фото “Нитка”
Українська “Нитка” у польському Кракові – це проект громадської організації “Фундація “Активна інтеграція”, яка працює як соціальне підприємство та забезпечує робочими місцями вразливі групи населення.

Наразі в кав’ярні-книгарні працюють і українські вимушені мігранти, наприклад, новий бариста приїхав з Херсону.

телеграм-канал UAPL.INFOЯке місце посідає в краківській книгарні-кав’ярні українська книга

Концепція “Нитки” як осередка української культури від початку містила в собі ідею, що в просторі має бути українська книга.

Тому, ще перед відкриттям, Надія вийшла на зв’язок з українськими видавництвами й домовилась про постачання українських книжок у Краків.

книга
Оксана Забужко на автограф-сесії у книгарні-кав’ярні “Нитка” у Кракові, фото “Нитка”
За словами співзасновниці “Нитка” працює з понад 30 українськими видавництвами, і всі вони представлені безпосередньо у книгарні чи на сайті закладу
На полицях в самій книгарні зараз майже 1000 книжок, а на сайті 3000 книжок. У 2024 році амбітні плани збільшити кількість книжок в інтернет-магазині до 4000 одиниць.

У книгарні та на сайті можна знайти не лише новинки української сучасної літератури. А й книги польською, англійською та білоруською мовами, які були видані в Україні.

Крім бажання, щоб українці у Польщі залишались у контексті української культури, книгарня виконує ще одну функцію – культурний обмін.

Більшість українських книжок, які були перекладені на польську й презентовані у Польщі можна купити в книгарні NIĆ у Кракові.

Книга – наліво, кава – направо: як відбувається розподіл ролей у “Нитці”

Співзасновниця “Нитки” Надія має дві вищі освіти, які здобула ще в Україні. Перша з них – режисер масових видовищ. Тому і культурне наповнення книгарні-кав’ярні саме на ній.

Надія переїхала до Польщі з Полтави у 2012 на навчання. Через два роки заснувала громадську організацію “Фундація масових видовищ” та почала організовувати культурні події, пов’язані з Україною.

Отже, ідеї та проведення заходів, як і запрошення українських письменників та артистів – робота Надії
З часів відкриття у книгарні-кав’ярні “Нитка” побувало чимало відомих музикантів з України: гурти “Друга ріка”, ТНМК, СКАЙ, “Гайдамаки”, Kozak System, “Жадан і Собаки”. А також письменники Оксана Забужко, Ірена Карпа, Макс Кідрук, Євгенія Кузнєцова та інші.
книга
Літературні читання Сергія Жадана у “Нитці”, фото “Нитка”
А от смачною кавою та їжею в кав’ярні завідують брати Сашко та Микола Ганюшкіни.

Брати приїхали у Польщу з Миргорода. До цього вже мали неабиякий досвід роботи в ресторанному бізнесі. Адже батьки хлопців викладають технологію виробництва в галузі гастрономії.

Волонтерство, “завішена кава” та книга, яка принесла полегшення

Книгарня-кав’ярня “Нитка” відігравала і продовжує відігравати важливу роль у допомозі Україні з перших днів повномасштабного вторгнення. А героїнею першої події після війни знову ж таки була книга.

Надія згадує, як перед початком повномасштабного вторгнення об’єднання громадських організацій Otwarty Krakow зібрало представників різних НГО у Кракові для наради. Польща готувалась приймати біженців з України.

Більшість тем, які обговорювали – так і залишились на папері. Адже все було не так, як планувалось.

Тому 24 лютого о 10:00 у кав’ярні відбулась ще одна зустріч громадських активістів, де вони розділили напрямки, за якими будуть надавати допомогу.

“Фундація масових видовищ” взяла на себе медичний та військовий напрямки допомоги, а кав’ярня-книгарня “Нитка” стала хабом прийому речей.

книга
До кав’ярні почали приносити медикаменти та необхідні речі для українських військових. А згодом – і речі для цивільних, фото “Нитка”

Завдяки великому подвір’ю та терасі господарі кав’ярні змогли не перетворити її на склад, і продовжували працювати у звичайному режимі. Залишаючись приязним та затишним місцем для зустрічі людей.

З перших днів в кав’ярню почали приходити розгублені та налякані люди, які щойно приїхали з України. Усі вони здебільшого шукали поради та підтримки.
Водночас до кав’ярні приходило багато людей з Кракова, які запитували, чим можуть бути корисними. З’явились “завішені” кави та чаї для українців.

“Нитка” знову відіграла свою роль в об’єднанні людей у польському Кракові. Книгарня-кав’ярня фактично перетворилась на місце, де можна було не лише відпочити, а й отримати підтримку та знайти потрібні контакти.

телеграм-канал UAPL.INFO

Попри величезну допомогу, яку надавала “Нитка”, це було додатковим навантаженням на працівників. 

Тому, за словами Надії, їй довелось організувати все таким чином, щоб працівники вчасно відпочивали та отримували психологічну підтримку.

Отже, кав’ярня-книгарня повноцінно працювала, і вже 26 лютого 2022 року в закладі відбулась перша подія.

Це була презентація дитячої книги “Капітан Матіос у країні коротких штанців”, яку написав колишній польський посол в Україні Ян Пєкло (Jan Piekło).

Надія згадує, що хоча подія була розрахована на дітей, насправді найбільше вона була потрібна їх матерям. Жінки шукали якоїсь розради, і ще довго ставили пану Яну запитання, не пов’язані із книгою.
книга
А вже через місяць після початку війни в книгарні-кав’ярні почались благодійні заходи, на яких збирала гроші для ЗСУ. Заходи в такому форматі продовжуються і досі, фото “Нитка”
За словами Надії за 2023 рік “Ниткою” було проведена рекордна кількість заходів за весь час її існування – понад 200.

Українська “Нитка” у польському Кракові й надалі продовжує діяльність, спрямовану на налагодження культурних зв’язків, інтеграції та розвитку польсько-українських відносин.

І не лише кав’ярня-книгарня, а й Фундація “Активна інтеграція”. Діяльність якої підтримує Міністерство культури й національної спадщини Польщі в рамках проекту “Нитка, що об’єднує”.

На тему: Де взяти гроші на старт бізнесу в Польщі та які пільги доступні українцям

фото: зі сторінки Надія Мороз-Ольшанська

Як правильно знімати кошти у Польщі

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *