Нові закони Польщі відчутно вплинуть на українців: кому загрожує до 1500 злотих штрафу

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Жовтневі оновлення у законодавстві Польщі мають відчутний вплив і на українських мігрантів. Нові повноваження місцевих органів влади можуть обернутись для українців штрафами до 1500 злотих за правопорушення, про які в Україні мало хто знає.

Це важливо: Українцям у Польщі доступні безплатні перекази та зняття готівки без комісії з українських карток

20 жовтня 2023 року в Польщі набуло чинності розпорядження Міністра внутрішніх справ і адміністрації. Зазначений документ стосується нових правопорушень, за які співробітники місцевої муніципальні варти можуть тепер накладати штрафи.

Нові повноваження у місцевих влад Польщі: українців також штрафуватимуть

Зміни, які набули чинності у польському праві фактично надають співробітникам муніципальних служб охорони – Straż Gminna (Miejska) – додаткові повноваження на рівні із представниками Поліції.
З 20 жовтня 2023 року співробітники муніципальної варти гміни (strażnicy straży gminnych) у Польщі отримали право накладення чималих штрафів на громадян Польщі та іноземців.

Йдеться про осіб, які керують транспортним засобом, що не є автомобілем (велосипед, електросамокат, гіроскутер тощо) – та порушують визначені законодавством обмеження щодо їх використання.

Згідно зі статтею 129b Правил дорожнього руху Польщі стражники муніципальної варти (гмінної чи міської) можуть зокрема проводити контроль дорожнього руху:
 • мопедів, велосипедів, велосипедних візків,
 • електросамокатів та персональних транспортних засобів (Urządzenie transportu osobistego – UTO – наприклад, гіроскутер чи моноколесо).
українців
Також муніципальна варта може контролювати у Польщі й рух велосипедистів, які додатково обладнали свій велосипед електромотором, фото natemat.pl
Відтак українським мігрантам у Польщі слід врахувати, що відтепер навіть "стражник мейські" може виписати чималий штраф особам, які переміщуються навіть на електросамокаті чи велосипеді.
За даними Центру безпеки дорожнього руху Польщі оновлення законодавства зумовлене зокрема тим, що Поліція має насправді мало часу для постійного контролю за велосипедистами, скутеристами та особами на індивідуальних транспортних пристроях.

До 1500 злотих штрафу за порушення, про які більшість українців у Польщі навіть не здогадуються

Вже у жовтні окремих українців у Польщі можуть очікувати чималі штрафи навіть за управління велосипедом без відповідних прав.
Базова сума штрафу складає 200 злотих, але може зрости навіть до 1500 злотих, якщо справу про порушення буде передано на розгляд суду.
Зверніть увагу: параграф 1a статті 94 Кодексу правопорушень Польщі визначає: особа, яка на дорозі загального користування, в житловій зоні або зоні руху керує транспортним засобом, що не є автомобілем, без відповідного дозволу, карається попередженням або штрафом в розмірі до 1500 злотих.

У Польщі особи (у тому числі іноземці) віком від 10 до 18 років, мають право керувати велосипедом, електросамокатом або індивідуальним транспортним засобом лише при наявності відповідних документів:

 • велосипедної картки, яку можна отримати з 10 років,
 • посвідчення водія категорії AM, після досягнення 14-річного віку,
 • водійських посвідчень категорій A1, B1 i T, після 16 років.

До теми: Посвідчення водія в Польщі. Які категорії та з якого віку можна отримати?

Діти віком до 10 років у Польщі можуть кермувати велосипедом лише під наглядом дорослих.

А також таких дітей фактично вважають пішоходами, тому їм :

 • дозволено рух велосипедом по тротуарах та пішохідних переходах,
 • заборонено пересуватись велосипедною доріжкою.
українців
Після досягнення 10-річного віку дітям у Польщі для руху на велосипеді, електросамокаті або персональному транспортному засобі слід скласти іспит та отримати Karta Rowerowa, фото: rowerowygorzow.pl
Водночас слід врахувати, що у Польщі на неповнолітніх осіб не можуть накладати штрафи.

Відтак фактично оштрафувати за керування велосипедом чи електросамокатом без відповідних документів зможуть лише осіб віком від 17 до 18 років.

Адже для повнолітніх осіб, які керують зазначеними вище транспортними засобами у Польщі достатньо посвідчення особи, яке підтверджує досягнення 18-річного віку.

За що тепер можуть штрафувати представники муніципальної охорони Польщі

На думку експертів надання місцевих органам можливості контролю велосипедистів та водії електросамокатів, може зменшити кількість ДТП за їх участю.
Кількість дорожньо-транспортних пригод за участю велосипедистів у польських містах зросла у 2022 році відчутно зросла у з 2021 роком.
Велосипедисти стали учасниками 411 ДТП у заборонених для велосипедистів місцях – на тротуарах і пішохідних переходах, в яких 13 людей загинули (у 2021 році – лише шестеро) і 98 осіб були серйозно травмовані. Щодо користувачів електросамокатів та індивідуального транспорту, то у 2022 році у польських містах відбулось 545 ДТП за їх участю, у яких загинули 4 особи та 201 людина отримала тяжкі травми,зазначає керівниця Центру безпеки дорожнього руху.

Здебільшого йдеться про наслідки протиправного переміщення велосипедами, електросамокатами та індивідуальними транспортними засобами по інфраструктурі, яка не передбачена для їх руху: тротуари, пішохідні переходи тощо.

телеграм-канал UAPL.INFO

З 20 жовтня 2023 року представники муніципальної варти у Польщі можуть накладати, у тому числі й на іноземців, низку нових штрафів.
50 злотих штрафу можуть у Польщі отримати водії велосипедів, електросамокатів та індивідуальних транспортних засобів за:
 • рух по пішохідній доріжці,
 • перевезення дитини на багажнику без крісла,
 • рух без утримання керма (їзда “без рук”),
 • невикористання велосипедної зони на перехресті,
 • рух за межами наявної велосипедної доріжки або виділеної смуги для велосипедистів у попутному напрямку
Ненадання переваги пішоходу при русі по пішохідно-велосипедній доріжці “обійдеться” у 100 злотих.

У Польщі офіційно передбачено можливість спільного руху по доріжках як пішоходів, так і велосипедистів, водіїв електроскутерів та індивідуальних транспортних засобів.

Для позначення відповідних доріжок у Польщі використовується комбінація знаків С-13 (доріжка для велосипедів) та С-16 (пішохідна доріжка).

українців
В залежності від розташування обох знаків визначається і формат руху пішоходів та водіїв велосипедів та електроскутерів, фото rowery.trojmiasto.pl
 • Якщо знаки розділені вертикальною білою лінією, то відповідно визначено і сторони доріжки, якими повинні рухатись окремо пішоходи та велосипедисти чи водії електросамокатів.
 • У випадку, коли знаки розділені горизонтальною лінією – розмежування руху по сторонах доріжки не проводиться.
Проте у будь-якому випадку водії зобов'язані надавати перевагу пішоходам. Не створювати аварійні ситуації та рухатись із безпечною швидкістю (близькою до швидкості руху пішоходів).
Несанкціонований рух велосипедом, електроскутером чи індивідуальним транспортним засобом по тротуару – від 50 до 200 злотих:

Дозволені винятки застосовують, зокрема:

 • до осіб, які супроводжують дитину віком до 10 років, що їде на велосипеді тротуаром,
 • якщо на дорозі, яка йде вздовж тротуару дозволено рух лише зі швидкістю, що перевищує 50 км/год,
 • коли погодні умови створюють небезпеку переміщенню велосипедистів по дорозі та відсутня велосипедна доріжка.
Відсутність належного обладнання на велосипеді чи електроскутері – від 50 до 200 злотих

У Польщі небезпеку для усіх учасників руху створює не лише відсутність переднього (білого або жовтого) світла та заднього (червоного) світла. А також і керування велосипедом чи електросамокатом із неробочими гальмами.

Використання мобільного телефону під час руху –  200 злотих.

Правила дорожнього руху в Польщі визначають, що особа, яка кермує велосипедом, електроскутером або індивідуальним транспортним засобом карається аналогічним штрафом як і водій автомобіля

українців
Телефон у руці або піднесений до вуха “коштуватиме” велосипедисту 200 злотих штрафу, фото flickr.com
Рух на велосипедах чи електросамокаті у нетверезому стані: від 1000 злотих до арешту

У Польщі водії велосипедів, електросамокатів та індивідуальних транспортних засобів можуть отримати штраф в розмірі від 1000 злотих та навіть потрапити під арешт.

До теми: Українці за кордоном нарешті зможуть відновлювати водійські права та українські свідоцтва про реєстрацію автомобілів

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *