Польська система шкільної освіти максимально оперативно відреагувала на хвилю міграції українських біженців на початку року. Вже наступного року школи у Польщі отримають можливість перевіряти обов’язкове отримання шкільної освіти українськими учнями.
До теми: Особливості системи дошкільної та шкільної освіти у Польщі
За інформацією польських освітніх медіаресурсів, у проекті законодавчих змін до, так званого, “спецзакону” щодо підтримки українських біженців у Польщі, закладають право проведення перевірок на обов’язкову шкільну освіту не лише шкільними закладами. Також можливість контролювати навчання українських мігрантів шкільного віку отримають й органи місцевого самоврядування.
Школи у Польщі фіксують значну міграцію українських учнів між освітніми закладами
У пояснювальній записці до проекту змін “спецзакону” йдеться про значну міграцію українських учнів між школами у Польщі.
Таке переміщення учнів значно впливає на необхідність забезпечення учнів з України підручниками, навчально-методичними матеріалами та засобами навчання в новій школі.
Нагадаємо, що за офіційними даними, які озвучив заступник міністра освіти й науки Польщі Томаш Жимковскі, у 2022-2023 навчальному році освіту у польських школах здобувають близько 200 тисяч українських учнів.
Відвідування початкової школи українськими учнями вкрай низьке
За даним польського Міносвіти лише половина українських мігрантів шкільного віку, які перебувають у Польщі відвідують польські школи.
Тобто ще близько 200 тисяч українських учнів не відвідують школи у Польщі, й повідомляють про те, що навчаються дистанційно в українських школах.
Проте, якщо у системі середньої шкільної освіти у польських школах майже 50% українських учнів відвідують польські школи, то перші класи початкової шкільної освіти відвідують менш як 8% українських дітей у Польщі.
Також заступник міністра освіти та науки Польщі наголосив на тому, що у Польщі дійсно є група українських мігрантів шкільного віку, які не здобувають освіту ні у Польщі, ні дистанційно в Україні.
Мільйони злотих на українських школярів: школи у Польщі очікують до 150 тисяч першачків вже наступного року
Серед запланованих змін до “спецзакону” є збільшення підтримки місцевим органам влади у зв’язку з виконанням додаткових освітніх завдань щодо навчання, виховання та догляду за дітьми та учнями з України.
Фінансову допомогу для забезпечення навчання українських учнів у 2023 році отримають й органи місцевого самоврядування.
Водночас ще до кінця 2022 року на освітні потреби українських школярів у Польщі виділено 42,5 мільйони злотих. Це дозволить забезпечити підручниками та посібниками близько 131 тисячу українських школярів.
Міністерство внутрішніх справ і адміністрації Польщі очікує, що у 2023 році таких учнів може бути ще більше.
Підручники та навчальні матеріали для українських школярів, які навчаються у державних і недержавних початкових школах та мистецьких школах, також будуть фінансуватись й Фондом допомоги, створеним у Польщі після початку війни в Україні.
Що контролюватимуть директори шкільних закладів та органи місцевої влади
Запропоновані законодавчі зміни значно спростять директорам польських шкіл та місцевим органам влади контроль за обов’язковим здобуттям освіти та шкільним навчанням українськими учнями.
Спрощення процедур дозволить швидше реагувати на випадки невиконання обов’язку щодо обов’язкового виховання або навчання, що потенційно загрожує благополуччю дитини.
Оновлення у польському праві, будуть застосовані до усіх учнів у польській системі освіти.
У тому числі й учнів з України, які прибули на територію Республіки Польща після 24 лютого 2022 року. Саме стосовно цих українських мігрантів шкільного віку, від керівників початкових шкіл та органів місцевої влади будуть вимагати поглибленого контролю.
За попередніми даними, оновлені вимоги щодо контролю українських учнів набудуть чинності із 1 квітня 2023 року.
Вам буде цікаво: Як українцям у Польщі записати дитину у дитячий садок: документи, оплати, вимоги
фото: pexels.com