День Незалежності Польщі – державне свято 11 листопада: особливості урочистих заходів у 2023 році

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

11 листопада в Польщі відзначатимуть ювілейну 105-ту річницю Дня Незалежності – свято Narodowy Dzień Niepodległości. У 2023 році українцям слід врахувати окремі аспекти урочистих заходів, які проходитимуть 10-11 листопада у польських містах.

Актуальна тема: Важливі зміни на кордоні у листопаді: блокада та закриття пунктів пропуску, не всі документи у Дії беруть до уваги

Безумовно найбільша кількість урочистостей 10-11 листопада 2023 року буде проводитись у столиці Польщі – Варшаві. Проте й в інших польських містах у ці дні також буде чимало святкових подій.

Чому День Незалежності у Польщі – 11 листопада: цікаві факти про свято

Насправді проголошення незалежності Польської Республіки у 1918 році відбулось не в листопаді, а у жовтні. Офіційно Регентська рада проголосила незалежність Королівства Польща 7 жовтня 1918 року.
Тому, на відміну від України, польське свято не збігається із датою ухвалення акта чи іншого документа щодо проголошення незалежності.

Королівство Польща виникло у складі Австро-Угорської імперії саме в результаті збройної боротьби польських військ із російськими загарбниками у Першій світовій війні.

Адже ще перед початком Першої світової Юзеф Пілсудський твердив, що незалежну Польщу може бути відновлено лише після поразки російської імперії.
І саме він очолив одну із перших бригад Польських легіонів, яким у 2016 році вдалось стримати наступ російських військ у 2016 році у складі австро-угорської армії.

Попри успіхи на фронті, прагнення Пілсудського та його поплічників відродити державність Польщі призвело не до вшанування їх здобутків.

Польські легіони було роззброєно та інтерновано, а Пілсудського ув’язнено в німецькому Магдебурзі.

Проте у листопаді 1918 року Перша світова вже підірвала могутність не лише російської імперії, а й інших країн, які поділили між собою територію Речі Посполитої.
свято
Саме тому 10 листопада 1918 року Юзефа Пілсудського було звільнено із німецької в’язниці, і він зміг повернутись у Варшаву, фото Piotr Mecik / FORUM
11 листопада 1918 року Регентська рада офіційно склала свої повноваження та передала владу Юзефу Пілсудському.

У 1920 році вже радянсько-російські загарбники намагались вчергове позбавити Польщу незалежності. Проте саме завдяки спільним діям польських та українських військ Варшаву було врятовано.

Детальніше:  Спільна перемога у вирішальній битві радянсько-польської війни 1919—1921 років: державне свято у Польщі

11 листопада було офіційно проголошено Днем Незалежності Польщі лише у квітні 1937 року.

І до чергового розділу Польщі Німеччиною та СРСР його встигли відзначити лише двічі, у 1937 та 1938 роках.

Після закінчення Другої світової війни “посаджена” СРСР комуністична влада у ПНР в 1945 році скасувала Narodowe Święto Niepodległości.
І урочисті заходи 11 листопада у Польщі на загальнонаціональному рівні були відновлені лише у 1989 році.

Свято відновлення незалежності Польщі 2023: програма заходів

Центральні урочистості до Дня Національної Незалежності Польщі проходять саме на площі Юзефа Пілсудського, перед могилою Невідомого солдата у Варшаві.
свято
Саме у столиці Польщі проводяться урочисті заходи за участі найвищих представників польської влади та запрошених іноземних гостей, фото mazowieckie.pl

Niepodległa do hymnu ­– 11 листопада державний гімн лунатиме по всій Польщі

Цьогорічне 105-те святкування Дня Незалежності Польщі планують розпочати із загальнонаціонального виконання гімну.
Саме тому усіх у Польщі, незалежно від місця перебування, запрошують виконати польський гімн "Мазурка Домбровського" о 12.00 за варшавським часом у рамках кампанії "Niepodległa do hymnu".

Тому українцям у Польщі не слід дивуватись, коли опівдні 11 листопада вулицями польських міст почне лунати гімн у виконанні десятків тисяч осіб.

У сусідній країні чимало подій з нагоди Дня Незалежності розпочинаються ледь не з початку тижня, який передує святковому вікенду.

По всій Польщі у сотнях польських міст вже із 7 листопада можна буде відвідати тематичні виставки та відчути атмосферу великого державного свята.

Iskry Niepodległej – свято незалежності Польщі в інтерактивному форматі

Родзинкою цьогорічних святкових заходів у Польщі безумовно можна вважати проект “Iskry Niepodległej“, про поляків, які змінили світ.

Унікальна безплатна мультимедійна виставка у понад 100 польських населених пунктах познайомить із видатними польськими особистостями.
Маршрут руху виставки містами Польщі доступний за посиланням iskryniepodleglej.pl

33-й Bieg Niepodległości – забіг до Дня Незалежності Польщі

У значній кількості польських міст 11 листопада 2023 року також заплановано й спортивний забіг.

До участі у забігу запрошують усіх охочих, а інформацію можна знайти на окремих тематичних порталах.

Знайти потрібний сайт із даними щодо часу та місця проведення забігу до Дня Незалежності можна за пошуковим запитом google.com/search?q=Bieg+Niepodlegci

Онлайн-мапа заходів на День Незалежності у Польщі

Окрім цього фактично кожна громада, гміна, повіт та воєводство у Польщі проводить власні заходи з нагоди Дня Незалежності Польщі.
свято
Для зручності осіб, які планують долучитись до листопадових урочистостей, у Польщі створено окрему мапу подій та івентів, фото: niepodlegla.gov.pl.
Дізнатись про цікаві події до польського Дня Незалежності у конкретному населеному пункті Польщі можна на сторінці niepodlegla.gov.pl.

Марш Незалежності у Варшаві: що слід врахувати українцям у 2023 році

11 листопада 2023 року у Польщі вчергове планується проведення Маршу Незалежності. Проте українцям у Польщі слід врахувати, що насправді цей захід не організовується владою чи органами місцевого самоврядування.
Організаторами Маршу Незалежності 2023 під гаслом "Jeszcze Polska nie zginęła" є доволі радикальні політичні сили, що не висловлюють особливих симпатій до мігрантів.

На пресконференції щодо проведення Маршу Незалежності 2023 року виступили організатори від:

  • Асоціації “Марш незалежності”,
  • Національного руху,
  • Конфедерації,
  • Загальнопольської молоді.

телеграм-канал UAPL.INFO

Враховуючи політичні погляди та можливі радикальні прояви під час проведення цього заходу, мер Варшави Рафал Тжасковскі вже звернувся до Головного коменданта Поліції Польщі.
У відкритому листі, опублікованому в соцмережі X (Twitter), мер польської столиці просить врахувати нестабільну ситуацію у світі та військові дії в Україні.

Та забезпечити під час проведення різного роду заходів з нагоди Дня Незалежності Польщі безпеку для усіх осіб, які проживають у Варшаві.

Як працюватимуть магазини у Польщі 11 листопада та додатковий вихідний

Хоча 11 листопада День Незалежності у Польщі це державне свято, не всі магазини будуть зачинені.
свято
Усі великі магазини та торгівельні галереї 11 листопада 2023 року у Польщі працювати не будуть, фото: pexels.com
Проте у Польщі встановлено винятки для торгівлі на вихідні для торгівельних точок, де відпуск товару здійснює власник або члени його сім'ї.
Окрім цього у польському законі про заборону торгівлі у вихідні дні передбачено щонайменше 32 випадки, коли торгівля на вихідні не обмежується, зокрема:
  • у пекарнях та кондитерських,
  • на автозаправних станціях,
  • в аптеках та поштових відділеннях,
  • у торгових точках на залізничних станціях чи портах,
  • в магазинах безмитної торгівлі та інтернет-магазинах.

Додатковий вихідний на свято Дня Незалежності в Польщі

Українці, які офіційно працюють у Польщі на підставі трудового договору можуть отримати додатковий вихідний.

Якщо за умовами трудового договору 11 листопада 2023 року (субота) не є робочим днем працівника, то працедавець повинен надати йому додатковий вихідний день.

Зазначена норма передбачена статтею 130 Кодексу праці Польщі, а відтак роботодавець, який порушить цю норму закону, може бути навіть оштрафований.

В залежності від формату обрахунку робочого часу, додатковий вихідний можна отримати у листопаді або в будь-який день до кінця 2023 року.

Оптимальним варіантом буде узгодити дату перенесеного вихідного із працедавцем ще до початку святкового вікенду, на який припадає День Незалежності.

До теми: Українцям пояснили як правильно користуватись українськими картками за кордоном

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *