З лютого 2022 року українським вимушеним мігрантам у Польщі були доступні різні види фінансової та матеріальної допомоги від громадських організацій, фондів та польського уряду. Наприкінці 2023 року ця допомога відчутно зменшилась за окремими напрямками – чого чекати українцям у 2024 році?
Зазначимо, що зменшилась не лише кількість організацій, які надають допомогу українським вимушеним мігрантам у Польщі. А також відчутно звужується й коло категорій українців у Польщі, яким цю допомогу продовжують надавати восени 2023 року.
Понад 50 мільярдів злотих: рекордна допомога Польщі українським вимушеним мігрантам
З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну Польща була країною, яка прийняла найбільшу кількість українців. Допомога, отримана українцями у Польщі, ще влітку 2023 року у фінансовому еквіваленті перевищила позначку у 50 мільярдів злотих.
Згідно із дослідженнями Київського інституту світової економіки, станом на липень 2023 року, країни Європи витратили на допомогу українським вимушеним мігрантам понад 43 мільярди євро. При цьому Польща витратила найбільшу суму на українських воєнних мігрантів - 12 мільярдів євро.
Допомога українським вимушеним мігрантам у Польщі складалась в основному з:
- одноразових виплат;
- облаштування Центрів допомоги Україні;
- надання гуманітарної допомоги;
- надання безоплатних для українців державних медичних послуг;
- забезпечення безплатних місць в садочках та школах;
- виплат на дітей та вразливим групам населення;
- консультаційних послуг від юристів;
- психологічної допомоги;
- курсів з вивчення польської мови.
Крім цього недержавні міжнародні організації вимушеним втікачам від війни надавали фінансову допомогу на адаптацію до життя в новій країні.
Грошову допомогу українським вимушеним мігрантам у Польщі впродовж трьох місяців надавали, зокрема:
- ООН;
- Червоний хрест;
- Caritas тощо.
Фінансову допомогу вимушеним мігрантам з України у Польщі надавала й Фундація Q спільно з Міжнародною організацією з міграції.
Зменшення грошової допомоги українцям в Польщі: причини та передумови
Окремі польські урядовці заявляють, що допомога українцям закінчиться разом із закінченням дії Спецзакону. Натомість певні міжнародні організації вже у 2023 році значно обмежили коло українців, яким допомагають фінансово.
Зокрема фінансова допомога ООН українським вимушеним мігрантам у Польщі надається у 2023 році лише:
- багатодітним сім’ям;
- сім’ям, в яких є дитина з інвалідністю;
- пенсіонерам;
- вагітним;
- жінкам, які самостійно виховують дитину до 3-х років;
- жінкам, які мають дитину до 1 року тощо.
Водночас за наявними програмами, зокрема грошова допомога ООН, навіть категорії осіб, які можуть претендувати на допомогу, не можуть самі заповнити заяву.
Детальніше: Збільшена грошова допомога ООН знову доступна українцям у Польщі! Що змінилось у 2023 році?
За словами Голови правління Фундації Q, фінансова допомога призначена українським вимушеним мігрантам дійсно стала меншою. При цьому на міжнародному рівні.
"Цей рік був дуже важким для самих організацій, які надавали фінансову допомогу українським вимушеним мігрантам у Польщі. З одного боку, більшість допомоги від міжнародних організацій скеровувалась та надавалась безпосередньо в Україну, з іншого - стало дорожче утримувати самі організації”, - Марчін Курнік, Голова ради правління Фундації Q.
Серед причин, чому міжнародні організації припиняють чи обмежують грошову допомогу вимушеним мігрантам з України у Польщі, виділяють декілька основних:
- українські вимушені мігранти, які приїхали до Польщі після 24 лютого 2022 року отримали доступ до ринку праці, отже можуть працевлаштуватись;
- у Польщі було проведено безліч інтеграційних заходів, щодо вивчення мови, професійної адаптації тощо;
- ледь не кожен український вимушений мігрант хоча б раз мав можливість отримати фінансову допомогу від міжнародних організацій на адаптацію до життя в новій країні.
До прикладу, Фундація Q надавала різноманітну допомогу українським мігрантам, втікачам від війни, з перших днів війни.
Зокрема разом з партнерською організацією Parasol та іншими урядовими та громадськими організаціями з Підкарпатського воєводства, Фундація Q у Польщі облаштувала перші намети на пунктах пропуску на кордоні. Завдяки яким втікачі війни мали можливість зігрітись та зарядити телефон.
Організація також надавала українським вимушеним мігрантам можливість в Жешуві, Катовіце, Кракові та Новій Дембі безкоштовно брати у прокат ноутбуки для пошуку роботи та навчання.
“Деякі проекти досі працюють, але в меншому обсязі, адже можливостей в організації стало менше”, - зазначив Марчін Курнік.
Яка допомога потрібна у 2024 році залежить й від українців у Польщі
За словами очільника Фундації Q майбутня допомога українським вимушеним мігрантам у Польщі буде залежати від самих українців.
Наразі Фундація опублікувала в себе на сторінці у Фейсбук посилання на анкету для визначення актуальних потреб українських вимушених мігрантів.
На заповнення анкети українцям доведеться витратити не більше ніж 10 хвилин. Але саме від результатів анкетування залежить, що саме організація пропонуватиме українським втікачам від війни у Польщі.
Марчін Курнік не виключає, що для українців у Польщі й надалі будуть організовуватись курси з польської мови, ІТ-навчання та надавати консультації з пошуку роботи.
Але українським втікачам від війни у 2024 році навряд чи слід розраховувати на грошову або фінансову допомогу в Польщі.
Відтак українським вимушеним мігрантам слід вже готуватись, що вони взагалі можуть опинитись у Польщі без жодної сторонньої грошової допомоги.
Саме тому вже зараз певним категоріям українців у Польщі слід, в міру можливостей, активізувати власну соціальну та професійну активність.
Йдеться насамперед про працевлаштування, здобуття нових навичок чи професій, розраховуючи лише на себе.
Адже не слід забувати, що захист українських втікачів від війни у Польщі є насправді лише "тимчасовим"!
На тему: Робота в Польщі для українців – свіжі вакансії, безплатне навчання та вивчення англійської
фото: колаж UAPL.INFO