Українці – найчисленніша група іноземців, які наразі проживають у сусідній Польщі. Ще до повномасштабного вторгнення в цій країні за різними підрахунками перебувало близько 1,2 мільйона українців. Велика кількість відкривала власний бізнес.
До речі: Український банк у Польщі пропонує дійсно безплатні перекази та зняття коштів без комісії
Перша хвиля міграції українців у Польщу через війну відбувалась після вторгнення росії на східні території України та анексії Криму у 2014 році.
Українці, які в той час не отримали такої потужної підтримки, як наші співвітчизники після повномасштабного вторгнення у 2022 році, не лише облаштовували своє життя, а й успішно розвивали власну справу.
В перші дні після повномасштабного вторгнення саме українці в Польщі:
- розселяли втікачів від війни, шукаючи вільні місця по знайомих;
- купували та відправляли до України необхідні речі для ЗСУ;
- організовували мітинги та благодійні концерти, аби за кордоном ані на хвилину не забували про події, що відбуваються в Україні,
- організовували адаптаційні та інтеграційні заходи для українських дітей-мігрантів.
І це далеко не повний перелік того, що українці, які вже перебували у Польщі на момент 24 лютого 2022 року, робили й продовжують робити для України та своїх співвітчизників.
Спав в ресторані, тому що свою квартиру “віддав” жінкам та дітям з України: Іван Гуз
Іван Гуз, власних доволі відомого ресторану у Тримісті “Кулінарна Україна”, з перших днів повномасштабного вторгнення спав в приміщенні ресторану. Адже свою квартиру Іван надав для проживання жінкам та дітям, які приїхали з України.
“Кількість українців, які тікали від війни, збільшувалась, розселяв по знайомих”, – пояснює Іван Гуз.
Іван приїхав до Польщі у 2016 році. Зневірився після Майдану у 2014 році, на якому провів безперервно три місяці.
По приїзду до Польщі швидко вивчив мову, адже працював на кухні у свого польського товариша. В команді було 9 поляків й Іван.
Зараз ресторан дуже добре знають і люблять в Тримісті. Один раз скуштувавши борщу або вареників у Івана, гості повертаються ще й ще.
“Більшість з постійних гостей ресторану ставали моїми друзями”, - зізнається український ресторатор.
Після повномасштабного вторгнення Іван рвався в Україну, але його друзі, які боронили нашу країну, попросили його лишитись.
“Вони мені писали, що в Україні вже майже нічого немає потрібного для військових, навіть мисливські магазини пусті. Отже, попросили залишитись і постачати необхідні речі", - згадує Іван Гуз перші дні після повномасштабного вторгнення.
Все, що просили військові на передову Іван купляв за власні кошти, допомагали зі зборами речей і нові друзі у Польщі.
“Я ніколи не організував офіційних зборів. До мене в ресторан приходили мої друзі й питали, що потрібно. Я розказував про потреби, про які знав від хлопців на передовій. Вони просто мені лишали гроші, а я купляв все що потрібно, і ми всі разом відправляли це на кордон. Звідти волонтери розвозили посилки адресатам”. - поділився Іван Гуз про те, як отримував допомогу від польських друзів.
Коли в Гдинський шпиталь привезли нашого пораненого бійця, Іван організував йому безкоштовне харчування. Попри те, що в польських лікарнях непогано готують, боєць дуже сумував за домашньою їжею.
“Це найменше, що можна зробити для наших хлопців. Вони та їх потреби для мене наразі пріоритет. Адже вони боронять не лише територію України, вони боронять всіх нас, часто ціною власного життя”, - висловив Іван Гуз свою позицію щодо допомоги ЗСУ.
В дитячому таборі вчила українських дітей англійської: Ксенія Таранова
Kseniia Taranova купила ліцензію на ексклюзивну методику вивчення англійської мови для дітей і привезла її до польського Тчева. Вона була першою українкою, яка мала таку ліцензію.
У вересні 2022 року Ксенія відкрила школу англійської мови для дітей Big Step.
Викладання у школі відбувається за методикою Teddy Eddie, яка на сьогодні вважається ефективним сучасним методом вивчення англійської мови для дітей 2-7 років.
“Після того, як вибухнула війна, я не могла залишатись осторонь від подій. Моя власна соціальна активність полягала у участі в таборах для дітей з України. Проект було створено спільно з Тчевською фундацією Migrant Info Point Tczew, під патронатом уженду воєвудськего”, - поділилась Ксенія Таранова.
Всього для українських дітей вимушених мігрантів за участю Ксенії було організовано два табори: зимовий у 2022 році та літній табір під час літніх канікул 2023 року.
Адже у своїй власній школі англійської мови для дітей Big Step Ксенія обіймає посаду викладача, методиста та директора.
Ксенія продовжує розвивати власну школу та навчати дітей у Тчеві, і як і всі українці – мріє про Перемогу.
Зняла залу для танців за власні кошти та вчила дітей з України танцювати: Вікторія Юр’єва
Вікторія Юр’єва разом із чоловіком та донькою приїхала в Польщу із Харкова.
“Ми з чоловіком самі танцюристи. Брали участь у багатьох турнірах зі спортивно-бальних танців. В Харкові мали власну танцювальну студію для дітей”, - розказала Вікторія Юр'єва.
Після приїзду до Польщі Вікторія відкрила у Варшаві власну студію танцю Megapolis Dance Studio, в якій наразі навчається 70 дітей з України.
“Наші діти беруть активну участь в конкурсах та змаганнях, посідають призові місця”, - із гордістю розказує про своїх вихованців Вікторія.
“Після початку повномасштабного вторгнення з України почали приїжджати жінки з дітьми. Я відчула жах і біль, коли побачила цих дітей. Більшість з них були перелякані, боялись навіть відійти від мами, мали проблеми з комунікацією”, - згадує Вікторія Юр'єва перші дні після повномасштабного вторгнення.
Тоді подружжя почало орендувати залу, в якій проводило безкоштовні заняття для українських мігрантів, втікачів від війни.
На заняття з дітьми мігрантів приходили діти, які вже займались у Вікторії.
“Через спілкування з нашими дітьми проходила адаптація та психологічне розвантаження дітей, які щойно приїхали з України. Вже доволі швидко вони почали нормально комунікувати”, - поділилась Вікторія, згадуючи результати своєї праці.
Безкоштовні інтеграційні заняття з танців для українських дітей, що мали на меті допомогти їх адаптуватись до нової реальності, були організовані й проводились за власні кошти Вікторії та її чоловіка Олексія.
Організувала перший благодійний тур ТНМК у Польщі: Катерина Бродовська
Катерина Бродовська приїхала до Польщі у вересні 2014 році на навчання. Закінчила магістратуру в рамках першої едиції спеціальної програми для українських студентів у Гданському університеті.
З концертною діяльністю та культурними проектами була пов’язана зі студентських часів, але пізніше зрозуміла, що більше подобається організовувати заходи.
У 2018 році започаткувала власну агенцію з організації культурних заходів Brodway Agency, хоча на волонтерських засадах працювала з командою над різними проектами ще з 2016 року.
“Мені подобається працювати з культурою в повному її обсязі, і я все ще продовжую для себе відкривати певні нові напрямки. Моїм пріоритетом протягом семи років є промоція української культури за кордоном і будування мостів між локальною польською і українською культурами”, - пояснює Катерина Бродовська.
Катерині завжди хотілось наблизити українську сучасну культуру до поляків, а також допомогти українцям у Польщі бути у контексті української культури, залишаючись за кордоном.
Найулюбленішими напрямками роботи для неї є аудіовізуальне мистецтво: театр, кіно, музика.
Як згадує Катерина, з перших днів повномасштабного вторгнення, коли до Польщі почали прибувати українські втікачі від війни, всі робили все.
“Наприклад, Шекспірівський театр у Гданську, з яким я співпрацюю вже більше, ніж 9 років, став справжнім хабом для українців, де вони могли отримати допомогу. Вони там жили, там були організовані дитячий садок, психологічна підтримка для мам, проходили майстер-класи, українців запрошували на різні культурні події”, - згадує Катерина Бродовська волонтерську активність своїх колег.
Через деякий час, Катерина та її колеги зрозуміли, що не можуть постійно займатись тільки волонтерством, і задумались над тим, чим саме можуть допомагати з огляду на свою професійну діяльність.
“Одного разу мені задзвонив друг з ТНМК (український хіп-хоп гурт “Танок на майдані Конго”) і сказав, що вони хочуть їхати в благодійний тур Європою. Він попросив мене допомогти з організацією польської частини туру”, - поділилась Катерина фактом, який допоміг обрати напрямок діяльності.
Мета туру ТНМК у Європі була:
- підтримати українців за кордоном;
- зібрати гроші на тактичну медицину;
- не дати забути людям закордоном, що відбувається в центрі Європи.
За словами Катерини, саме цей тур ТНМК повернув її до концертної діяльності. Наразі вона постійно організовує благодійні концерти та тури українських музикантів у Польщі.
“Так я знайшла як саме можу залишатися в професії та приносити користь Україні”, - розповіла Катерина.
Зараз крім благодійних концертів Катерина організовує фестивалі, виставки та інші заходи для українських митців, мета яких не дати забути полякам про те, що відбувається в Україні.
А також нагадувати про необхідність продовжувати допомагати та підтримувати українців.
На тему: Які насправді права мають українці в Польщі та куди звертатись, якщо їх порушують: корисний перелік
фото: колаж UAPL.INFO