Чому українцям не приходять виплати від ZUS в Польщі: найбільш поширені причини

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Для тисяч українських мігрантів у Польщі виплати, які вони отримують від польського Управління соціального страхування (ZUS) залишаються суттєвою допомогою. Водночас багатьом українцям в Польщі ZUS припиняє нарахування виплат, деколи навіть при активному статусі PESEL UKR.

До теми: Як “зловити” електронну чергу на оформлення документів: корисний лайфхак 

Добірка найбільш поширених причин блокування та ненарахування виплат від польського ZUS, з якими мають справу українські мігранти у Польщі. Йдеться зокрема про виплати 800+ на кожну неповнолітню дитину, яка легально перебуває в Польщі.

Виплати на дитину в Польщі та відмітки в базах даних на кордоні

Однією із найбільш поширених причин блокування та припинення виплат 800+ на українських дітей в Польщі залишається некоректний облік на кордоні. Тобто інформація, яка була внесена в бази даних при перетині кордону.
З 24.02.2022 року всі прибуття на території Польщі осіб, які мають тимчасовий захист в Польщі та отримують виплати на дітей, повинні фіксуватись в системі саме як "Евакуація".
з польщі
Відмітки (Q – ewakuacja) повинні бути проставлені не лише отримувачам виплат, а й для дітей, на яких вони отримуються, колаж UAPL.INFO
Якщо в’їзд в Польщу отримувача виплат чи дитини буде зафіксовано як туристичний візит, блокування нарахувань допомоги 800+ лише питання часу.

телеграм-канал UAPL.INFO

При цьому слід врахувати, що статус “евакуація” для українських отримувачів польських виплат в базах даних повинен фіксуватись прикордонниками:

 • як під час перетину кордону з України до Польщі,
 • так і під час прибуття на територію Польщі з інших країн, незалежно це країни ЄС, Шенгенської зони чи ні.
Для збереження виплат українським мігрантам під час прибуття до Польщі слід дотримуватись низки вимог при проходженні прикордонного контролю.

Детальніше: Важливі аспекти статусу UKR в Польщі у 2024 році: перетин кордону, особливості використання, втрати та відновлення

Різні документи та різні дані на кордоні: причини для ZUS припинити виплати

Не менш частою причиною припинення виплат 800+ в Польщі для українців є відсутність даних про дитину або різні документи, які використовуються для підтвердження особи.
Йдеться, зокрема, про те, що ZUS може не здійснювати виплати через низку передумов.
 1. Дитина народилась в Польщі й не перетинала кордону, а відповідно і внесення відмітки “ewakuacja” не проводились.
 2. Для народженої у Польщі дитини під час перетину кордону спочатку використовувалось свідоцтво про народження. А надалі закордонний паспорт, інформацію про який відсутня у польському ZUS.
 3. Для виїзду з Польщі отримувача виплат та дитини використовувались одні документи, що підтверджують особу, а при поверненні інші.
 4. При перебуванні за межами Польщі було змінено установчі дані в документах дитини чи отримувача виплат. Відтак при поверненні в Польщу до прикордонної бази були внесені інші дані.

ВАЖЛИВО: Щоб не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com

У випадку, коли за межами Польщі в документах була проведена, для прикладу, зміна прізвища дитини чи отримувача виплат, для польського ZUS фактично:

 • отримувач виплат чи дитина, на яку отримували виплати, вибули з території РП та не повернулись,
 • в Польщу прибули особи з іншими установчими даними, які повинні підтвердити право на отримання виплат.

Помилки при поданні заявок та різні отримувачі виплати 800+ в Польщі

У польському ZUS вже неодноразово зазначали, що неотримання виплати 800+ в Польщі доволі часто зумовлено неправильним оформленням документів.
Значно ускладнює, або деколи фактично унеможливлює отримання виплати коштів від ZUS:
 • подання невірного номеру банківського рахунку для виплат,
 • помилки в установчих даних батьків чи дитини,
 • подання при оформленні заявки номера PESEL одного із батьків замість номера PESEL дитини,
 • оформлення заявки на отримання виплати 800+ на дитину одразу двома батьками.

Українцям у Польщі слід пам’ятати, що ZUS Польщі допускає виплати 800+ на дитину навіть у випадку подання подвійних заявок:

 • якщо матір та батько дитини проживають спільно із дитиною, то виплати будуть надходити на банківський рахунок тієї особи, яка першою подала заявку на 800+;
 • при умові, що батьки дитини у Польщі не проживають спільно – виплати отримуватиме та особа, спільно із якою проживає дитина.
 • виплата коштів 800+ на дитину абсолютно законно може бути розподілена між батьками: по 400 злотих на особу.
Окрім того, відсутність виплати 800+ на дитину в Польщі може бути зумовлено зміною особи, яка має право на їх отримання.
виплати
Для прикладу певний час опікуном дитини була одна особа, а з певної дати її опікуном було визнано іншу особу, фото freepik.com

Відтак новому законному опікуну до польського ZUS слід направити документи, в яких зазначити:

 • установчі дані дитини, на яку планується отримання виплат,
 • терміни та дати (з якої по яку) опікуном була одна особа,
 • дату, з якої законним опікуном та відповідно отримувачем виплат стала інша особа, що законно перебуває в Польщі із відповідним статусом.

Блокування виплат у Польщі: тимчасовий захист в іншій країні

Попри неодноразові застереження польських органів, окремі українські мігранти, намагаються отримати виплати в Польщі після набуття тимчасового захисту в іншій країні.
Йдеться про те, що окремі українські мігранти перед прибуттям до Польщі отримали тимчасовий захист на території однієї з країн ЄС.

Нагадаємо, що з другого півріччя 2022 року країни ЄС почали наповнювати, окрім національних баз обліку українських мігрантів із тимчасовим захистом, і єдину загальноєвропейську систему.

А однією з причин запровадження єдиної системи обліку українців, які отримали у ЄС тимчасовий захист, було саме запобігання зловживань із пільгами та виплатами.

Детальніше: Єдина база обліку українців у ЄС виявляє зловживання: дані збирають ще з 2022 року

На жаль окремі українські мігранти, із тимчасовим захистом в інших країнах, намагаються неправомірно скористатись відсутністю прикордонних процедур всередині ЄС та Шенгенської зони.
виплати
З 28 січня 2023 року у Польщі неможливо законно отримати статус UKR та право на виплати після отримання тимчасового захисту в іншій країні, колаж UAPL.INFO
Хоч, із певним запізненням, проте здебільшого польські органи виявляють протиправні “хитрощі” з боку українських мігрантів, які:
 • після отримання статусу тимчасового захисту в одній з країн, повертаються в Україну,
 • з території України виїжджають до Польщі та вказують при перетині кордону причину прибуття – “евакуація”.

Якщо українці не зможуть довести, що у них “закритий” тимчасовий захист на території інших країн, то набуття в такий спосіб у Польщі статусу UKR, може вважатись протиправною дією. З усіма подальшими правовими наслідками.

До теми: Виплати 800+ на дитину в Польщі у січні 2024 року отримають не всі: відома причина

фото: freepik.com

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *