Виїзд жінок за кордон після ухвалення закону про мобілізацію

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Підписаний Президентом України закон про мобілізацію внормовує значну кількість аспектів, які пов’язані із мобілізацією та військовим обліком за кордоном для українських мігрантів. Як вплине закон про мобілізацію на виїзд жінок за кордон у 2024 році.

 До теми: Усі деталі про мобілізацію за кордоном: що насправді зміниться для військовозобов’язаних та призовників

Обмеження на виїзд жінок за межі України насправді законодавчі існують. Проте більшість із них не стосується військовозобов’язаних, а визначена окремим законом.

Обмеження права виїзду за кордон: кого з українок не випустять з України

Слід врахувати, що переважна більшість обмежень щодо виїзду жінок за межі України визначена не в законі про мобілізацію.
Основним актом, який обмежує права жінок на перетин кордону, є закон "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України".

І саме у цьому Законі у статті 6 визначено підстави для тимчасового обмеження права громадян України на виїзд за її межі.

Згідно з чинним українським законодавством лише окремі категорії жінок можуть бути тимчасово обмежені у виїзді з України, зокрема, коли:
  • особа обізнана з відомостями, які становлять державну таємницю (із врахуванням обмежень визначених у Законі України “Про державну таємницю”),
  • до особи у порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством, застосовано запобіжний захід, за умовами якого жінці заборонено виїжджати за кордон (до закінчення кримінального провадження або скасування відповідних обмежень),
  • жінку було засуджено за вчинення кримінального правопорушення (до закінчення відбуття покарання або звільнення від покарання),
  • особа перебуває під адміністративним наглядом Національної поліції (до моменту припинення нагляду).
Окрім цього законодавство обмежує виїзд за кордон як чоловіків, так і жінок, які ухиляються від виконання зобов’язань, покладених на особу судовим рішенням або рішенням інших органів (посадових осіб), що підлягає примусовому виконанню в порядку, встановленому законом.
жінок
Такі обмеження на виїзд з України застосовують до особи аж до виконання зобов’язань або сплати заборгованості зі сплати аліментів, фото: freepik.com
Законодавчо також встановлені певні обмеження на виїзд за кордон навіть для жінок із дітьми.

Йдеться про накладення на громадянку України адміністративного стягнення за вчинення правопорушення. Яке передбачено частиною сьомою статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення – Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей.

Такій особі тимчасово обмежується право на виїзд з України:

  • з дитиною строком на один рік з дня накладення адміністративного стягнення,
  • крім випадку, коли є нотаріально посвідчена згода на виїзд дитини другого з батьків.

Виїзд за кордон жінок-керівників та жінок-держслужбовців

Закон “Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України”, обмежує також виїзд жінок, які є керівниками юридичних осіб та постійних представництв нерезидентів в Україні.

Абсолютно законно не випустити за межі України можуть жінок, які є керівниками організацій:
  • які не виконують податкові зобов’язання,
  • в результаті чого юридична особа або постійне представництво нерезидента має податковий борг в сумі, що перевищує 1 мільйон гривень,
  • і якщо такий податковий борг не було сплачено впродовж 240 календарних днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги.
жінок
Лише після погашення суми такого податкового боргу жінкам, які є офіційно керівниками установ-боржників, можуть дозволити виїзд за межі України, фото freepik.com
Відповідні обмеження на виїзд окремих категорій жінок за кордон встановлює також Постанова Кабміну №69 від 27 січня 2023 року.

Зазначена постанова Кабміну передбачає, що виїзд за кордон для окремих категорій громадянок України можливий виключно з метою службового відрядження.

Йдеться зокрема про громадянок України, які є:

  • народними депутатами та депутатами місцевих рад,
  • суддями та прокурорами,
  • державними службовцями,
  • працівниками, які заброньовані за відповідними органами.

УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини для українців у Польщі підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com

Урядом України передбачено чималий перелік винятків для вказаних категорії жінок, який все ж таки дає право на виїзд за кордон.

Йдеться про те, що зі згаданих категорій осіб, можуть дозволити виїзд за кордон:

  • у виняткових випадках для жінок, які мають дитину/дітей віком до 18 років (включно):
    • з метою відвідування таких дітей, які перебувають за межами України,
    • або для супроводження таких дітей для виїзду за межі України;
  • для лікування за кордоном за наявності:
    • документів, які дають право на виїзд з України та в’їзд в Україну,
    • та листа Міністра охорони здоров’я про погоджений з іноземною стороною перелік осіб, яких заклади охорони здоров’я іноземних держав можуть прийняти на лікування за кордоном. У такому випадку виїзд дозволяється у супроводі одного з членів сім’ї першого ступеня споріднення;
  • на підставі окремого рішення Голови Державної прикордонної служби України, у разі якщо за кордоном помер один із членів сім’ї особи першого або другого ступеня споріднення.
Для українських жінок із зазначених вище категорії перелік документів, що дають право на виїзд з України до дитини за кордоном доволі чималий.

Адже окрім свідоцтва про народження дитини (дітей) доведеться надати документи, що підтверджують, перебування дитини (дітей) за кордоном (перебування на консульському обліку, перебування на навчанні, перебування на лікуванні тощо).

А якщо такі документи, видані іноземною мовою, їх доведеться перекласти українською та легалізувати встановленим порядком.

Військовий облік жінок та обмеження у виїзді з України

Законодавчо встановлено чіткий перелік спеціальностей жінок, які повинні в обов’язковому порядку перебувати на військовому обліку в Україні.
Окрім того, жінки віком від 18 до 60 років, які за станом здоров'я придатні до військової служби, із медичною або фармацевтичною освітньою спеціальністю із 1 жовтня 2023 року повинні були не лише стати на військовий облік.
А з 4 кварталу 2023 року жінки-медики та фармацевти офіційно зобов’язані повідомляти ТЦК та СП про:
  • зміни у сімейному статусі,
  • зміну місця проживання або реєстрації,
  • отримання інвалідності або набуття статусу ВПО (внутрішньо переміщеної особи).
жінок
Щобільше із жовтня 2023 жінок медичних спеціальностей в Україні фактично зобов’язали проходити й відповідну підготовку до військової служби, колаж: UAPL.INFO
За неявку до ТЦК у визначені терміни із 1 жовтня 2023 року також юридично можуть:
  • не лише оштрафувати жінок із відповідними професійними та освітніми навичками,
  • а й навіть притягнути до відповідальності й керівників або власників установ, у яких працевлаштовані жінки медичних та фармацевтичних спеціальностей.
В контексті обмеження щодо виїзду за кордон зазначимо, що згідно із чинним законодавством не має диференціації по статі (чоловік/жінка) у питанні обмежень у виїзді за кордон військовозобов'язаних.
Проте навіть у 2024 році виїзд жінок медичних та фармацевтичних спеціальностей практично не обмежений.
Адже юридичних норм, які зобов’язують українських жінок при виїзді за кордон представляти на прикордонному контролі військово-облікові документи, наразі законом не визначено.

телеграм-канал UAPL.INFO

Відтак питання стосовно того, наскільки практично українські прикордонники зможуть обмежити виїзд жінок медичних та фармацевтичних спеціальностей з України, наразі залишається відкритим.

Хоча враховуючи інтеграцію прикордонних баз із єдиним реєстром військовозобов’язаних “Оберіг” не слід виключати, що окремих жінок все-таки обмежать у виїзді за кордон.

Йдеться про випадки, коли жінка буде перебувати на військовому обліку, а її дані будуть офіційно внесені в систему “Оберіг”.

Актуальна тема: Найбільш вигідна українська банківська картка за кордоном – як оформити

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *