Усі деталі про мобілізацію за кордоном: що насправді зміниться для військовозобов’язаних та призовників

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Верховна Рада України нарешті оприлюднила кінцевий варіант тексту так званого “закону про мобілізацію”. Підписаний головою ВР текст закону офіційно пояснює низку аспектів про мобілізацію за кордоном, які обмеження, коли і до кого застосовуватимуться.

Зверніть увагу: ДП “Документ” за кордоном припиняє прийом відвідувачів: що змінилось

16 квітня 2024 року на офіційному порталі Верховної Ради України опубліковано повний текст змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку.

Перевірка військово-облікових документів на кордоні та поблизу пунктів пропуску

Одним із важливих нововведень, які передбачено у кінцевому варіанту закону про мобілізацію, є розширення повноважень представників Державної прикордонної служби України щодо перевірки військово-облікових документів.
Згідно з оновленими положеннями на період проведення мобілізації громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його на вимогу уповноважених осіб.
При цьому право перевірки військово-облікових документів надано:
 • не лише представникам територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейським,
 • а й представникам Державної прикордонної служби України
  • у прикордонній смузі,
  • контрольованому прикордонному районі
  • та на пунктах пропуску через державний кордон України.

УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини для українців у Польщі підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com

Водночас згідно з ухваленим законом, під час перевірки документів лише уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейський може:

 • здійснювати фото- і відеофіксацію процесу пред’явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації,
 • використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

телеграм-канал UAPL.INFO

Закон про мобілізацію та військовий облік за кордоном: які зміни передбачено

Верховна Рада проголосувала правову норму, згідно з якою особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Після набуття чинності оновленими положеннями закону про мобілізацію громадяни України:
 • які були зняті з військового обліку у зв’язку з вибуттям за межі України на строк більше ніж три місяці,
 • зобов’язані протягом 30 днів з дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України, що визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном, стати на військовий облік громадян України.

Окрім цього громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити:

 • адресу проживання,
 • номери засобів зв’язку,
 • адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти)
 • та інші персональні дані.
мобілізацію
Для відповідних категорій осіб з-поміж громадян України, які перебувають за кордоном, також визначено шляхи повідомлення даних про зміни даних, фото: UAPL.INFO
Відтак у разі перебування особи за кордоном оновлення даних може проводитись:
 • шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку,
 • або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності).

Обмеження через мобілізацію для призовників, військовозобов’язаних та резервістів за кордоном

Окрім військового обліку за межами України також визначено перелік обмежувальних заходів, які можуть застосовуватись за кордоном до відповідних категорій осіб.
Насамперед йдеться про обмеження у вчиненні консульських дій у закордонних дипломатичних установах України в умовах воєнного стану.

Згідно з оновленими положеннями закону про мобілізацію консульські дії за заявами громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років:

 • які не оновили персональні дані у строки, визначені цим законом,
 • вчиняються виключно за умови одночасного оновлення необхідних персональних даних призовника, військовозобов’язаного чи резервіста.
При цьому дійсність військово-облікових документів перевіряється консульською посадовою особою закордонної дипломатичної установи України.
за кордон
Перевірка військово-облікових документів громадян України за кордоном проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фото: КМУ
Водночас слід зазначити, що не до всіх заяв на вчинення консульських дій з боку призовників, військовозобов’язаних  чи резервістів буде застосовуватись вимога оновлення даних.

Винятки, які передбачають незастосування нових обмежень стосуються консульських дій стосуються:

 • оформлення посвідчення особи на повернення в Україну,
 • вчинення консульських дій щодо дітей громадянина України, другий з батьків яких є іноземцем або особою без громадянства,
 • вчинення дій за заявами громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі за кордоном.
Окрім цього Верховна Рада встановила обмеження на оформлення українських паспортних документів поза межами закордонних дипломатичних установ.

Оновлені положення передбачають, що в умовах воєнного стану оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон:

 • розміщеним за межами України відокремленим підрозділом (філією, представництвом) державного підприємства, що належить до сфери управління Державної міграційної служби України (ДП “Документ”),
 • громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років здійснюється за умови наявності у вказаних осіб військово-облікових документів.
мобілізацію
Уповноважені особи закордонних підрозділів Паспортного сервісу також отримали право перевірки дійсності військово-облікових документів у порядку встановленому Кабміном, колаж: UAPL.INFO.
Водночас наразі норми закону не містять обмежень чи обов’язків, на підставі яких відповідні категорії громадян України після актуалізації або отримання військово-облікових документів за кордоном, будуть зобов’язані повернуть в Україну.

Щобільше визначено термін оновлення персональних даних для призовників, військовозобов’язаних чи резервістів за кордоном.

Зазначені категорії повинні будуть оновити персональні впродовж 60 днів після набрання чинності закону про мобілізацію.

Наразі закон визначає, що у двомісячний строк з дня його опублікування Кабмін має забезпечити створення та функціонування електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного чи резервіста.
16 квітня 2024 року, ухвалений Верховою Радою України закон про мобілізацію, було підписано Президентом України.

Актуальна тема: Насправді безплатні та швидкі перекази коштів вже доступні українцям за кордоном

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *