У травні 2023 року в Польщі відчутно зросла активність шахраїв, які намагаються отримати доступ до фінансових даних користувачів. Останні атаки шахраї проводили, зокрема, за допомогою фальшивих повідомлень від Закладу соціального страхування (ZUS) та популярного маркетплейса Allegro.
ВАЖЛИВО: Українцям пояснили основні нюанси використання української банківської картки в Польщі
Урядова команда реагування на комп’ютерні інциденти Польщі CERT Polska детально описала спосіб та шляхи введення в оману шахраями осіб, що перебувають на території сусідньої країни.
“Неотримана виплата від ZUS” – як шахраї в Польщі намагаються отримати дані банківських карток
Інформацію про спроби отримання банківських даних під виглядом ZUS Польщі, також опубліковано і на офіційному сайті Закладу соціального страхування.
Шахраї намагаються ввести в оману користувачів мережі фальшивими SMS-повідомленнями, які приходять на мобільні пристрої.
У фальшивому повідомленні, яке може зокрема надсилатись із номера +48510524731, міститься інформація про нібито "неотримання виплати від ZUS" Польщі.
У цьому ж повідомленні є посилання, яке веде “жертву” на фальшивий сайт, який шахраї видають за офіційний портал Міністерства сім’ї та соціальної політики (Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej) Польщі.
На підробленому сайті користувачів вводить в оману повідомлення про нібито наявність додаткових коштів від ZUS, які потрібно отримати саме цьому користувачу.
Надалі шахраї виманюють установчі та банківські дані довірливих користувачів
У ZUS Польщі наголосили, що SMS-повідомлення про отримання невиплаченої соціальної допомоги з проханням отримати її якнайшвидше та перейти за посиланням не надсилаються службою соціального захисту.
Також офіційно підтвердили, що ZUS Польщі
- не надсилає повідомлень з посиланнями, на які потрібно перейти,
- не запитує конфіденційні дані через незахищені канали зв’язку.
Шахраї в Польщі пропонують “Бонуси від Allegro”: як запобігти втраті коштів
Черговою шахрайською схемою, яку було виявлено польськими правозахисниками стало виманювання банківських даних під виглядом популярного польського маркетплейса Allegro.
У повідомленні шахраї повідомляють про нібито отриману користувачем “Премію за лояльність”.
Розміри фейкових бонусів деколи навіть перевищують 650 злотих, але отримати їх нібито потрібно протягом лише 72 годин.
При цьому адреса фейкового сайту чи джерела надсилання повідомлень у власній назві не мають навіть натяку на офіційний домен маркетплейсу Allegro.pl.
Після того, як необачний користувач перейде на псевдопортал Allegro, йому пропонують ввести дані нібито для авторизації.
Для отримання доступу до даних платіжних карток шахраї імітують “двофакторну авторизацію”.
Просять “повторно ввести дані банківської картки” нібито для верифікації даних та “отримання бонусних коштів”.
Як вберегтись від шахраїв у мережі: основні правила для українців у Польщі
Зазначимо, що травнева активізація шахраїв у сусідній країні, не є чимось винятковим.
У Польщі зі стійкою періодичністю виявляють спроби зловмисників заволодіти персональним та банківськими даним користувачів.
Нещодавно ZUS офіційно застерігав користувачів електронних кабінетів PUE ZUS про спроби шахраїв заволодіти доступом до системи, у якій можна оформити більшість соціальних та сімейних виплат у сусідній країні.
Для того аби не стати жертвою шахраї у Польщі слід врахувати, що здебільшого зловмисники:
- при спілкуванні телефоном видають себе за працівників банків, постачальників електроенергії чи закладів соціального страхування,
- при направленні SMS чи електронних повідомлень схиляють особу перейти за посиланням, яке міститься у повідомленні.
Доволі поширеними видами шахрайства, яке може бути спрямовано на отримання установчих та банківських даних українських мігрантів у Польщі є:
- інформація про отримання фейкової фінансової допомоги, яка веде користувачів на фішинговий (підроблений) сайт,
- дані про нібито призначення виплати від органів соцстрахування чи гуманітарної допомоги,
- запрошення на участь у розіграшах призів у грошовій та матеріальній формах.
Зверніть увагу: Як українцям правильно подати документи на Карту побиту у Польщі: офіційна інструкція
фото: колаж UAPL.INFO
Добрий день. А якщо мене і 3 моїх дітей приймав пан із польші за програмою 40+ і не забезпечував їжею. А замість цього сказав що їму нема часу цим займатися. І вінч поверне мені частину грошей як отримає выплату. А саме у розмірі 2000 зл. За місяць проживання. А коли прийшов час повертати гроші то він мені сказав що уряд з нього утримує 23%. І всіх грошей мені не віддав. Що мені робити? Куди звернутися по допомогу?