Кому і коли доведеться обміняти українські права на польські: як провести обмін посвідчення водія у Польщі

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

До кінця 2023 року українські мігранти, які тривалий час перебувають в Польщі, можуть легально керувати транспортними засобами на підставі українських водійських посвідчень. Наразі не відомо чи буде продовжено цей термін, тому вже зараз багатьом українцям варто обміняти українські водійські права на польське посвідчення водія.

Це важливо: Як, обираючи банк в Польщі, отримати безплатні перекази, зняття коштів без комісії та інші бонуси

Згідно з законом Польщі “Про особливий порядок функціонування транспорту та морського господарства у зв’язку зі збройним конфліктом на території України до 31 грудня 2023 року до осіб, які мають українські посвідчення водія не застосовують обмеження (6 місяців) щодо можливості керування транспортними засобами на території Республіки Польща.

Українські водійські права в ЄС та Польщі: скільки дійсні та які обмеження

Станом на вересень 2023 року в Польщі діють певні законодавчі “пільги” щодо використання українських посвідчень водія.
Насамперед йдеться про те, що з 24 лютого 2022 року по 31 грудня 2023 року в Польщі:
 • українці можуть легально керувати транспортними засобами із посвідченнями водія, які були видані в України;
 • українські мігранти не зобов’язані здійснювати в строк до 6 місяців перебування обмін українських водійських прав на польські;
 • дійсними вважають навіть українські посвідчення водія, термін дії яких закінчився.

Такі законодавчі послаблення щодо українських водійських прав є певним правовим наслідком прийнятого ЄС рішення в липні 2022 року.

Зазначений документ дозволив українським мігрантам, які мають у країнах ЄС тимчасовий захист, використовувати українські посвідчення водія без необхідності їх обміну.

Українці, які втекли від вторгнення Росії в Україну та отримали статус тимчасового захисту (у країнах ЄС – ред.), зможуть продовжувати користуватися українськими водійськими правами без необхідності обмінювати їх на водійські права ЄС або складати новий іспит на водіння, доки вони користуються статусом тимчасового захисту,
– наголошено у повідомленні на сайті Європарламенту.
права
Також від українських вимушених мігрантів у ЄС наразі не вимагається переклад українських водійських прав на іноземну мову, фото: omega.ua

А за певних умов українські біженці, які працювали водіями вантажівок і автобусів, навіть зможуть підтвердити в ЄС видані в Україні професійні сертифікати.

Для цього їм доведеться пройти короткотривалий курс навчання та скласти іспит в будь-якій з країн ЄС.

Детальніше: Українським біженцям не потрібно перездавати на права: в ЄС нарешті визнали українські водійські посвідчення

Кому і коли доведеться обмінювати українські права на польське водійське посвідчення

Відповідно до Віденської Конвенції про дорожній рух, яка діє у ЄС та низці інших країн, українці можуть використовувати на території цих держав українське національне посвідчення водія.

Відповідно до положень зазначеної вище Віденської конвенції усім особам з українськими водійськими правами надається право в’їзду на територію Республіки Польща для короткострокового перебування.

Загальне правило стосується усіх українських мігрантів, які керують транспортними засобами у Польщі переважно з туристичною метою або з метою відвідування родичів чи друзів. Водночас не для всіх українців у ЄС скасовано певні часові обмеження використання українського національного посвідчення водія.
права
Згідно з польським та європейським законодавством використання українського посвідчення водія для особи, яка не має статусу тимчасового захисту, частково обмежено, фото: pexels.com
Відтак, якщо до початку 2024 року не будуть внесені зміни у польське законодавство багатьом українцям доведеться здійснити заміну українських прав на польські.

У цьому випадку вже у 2024 році українські мігранти у Польщі, які не мають статусу PESEL UKR (фактично це статус тимчасового захисту), повинні будуть пройти процедуру обміну українського посвідчення водія на польське, якщо:

 • реєструються в Польщі на постійне або тимчасове проживання,
 • перебувають в Польщі терміном понад 185 днів,
 • влаштовуються на роботу в Польщі, пов’язану з керуванням транспортним засобом.
Щобільше, якщо громадянин України у Польщі працює водієм, то заміну прав на польські він буде зобов’язаний провести фактично негайно після скасування можливості використання українського посвідчення водія.
Наголошуємо, що законодавчі зміни щодо використання українського посвідчення на рівні ЄС, безтерміново застосовують лише стосовно осіб, які користуються тимчасовим або належним захистом.

Водночас при наявності документа, що підтверджує статус тимчасового захисту в одній із країн ЄС, українці можуть користуватись навіть:

 • протермінованими українськими водійськими правами,
 • українськими посвідченнями водія, поля яких заповнено виключно кирилицею.

Обмін українського посвідчення водія на польське: що потрібно

Саме тому окремим категоріям українських мігрантів у Польщі вже зараз варто подбати про можливість легального керування транспортними засобами у 2024 році.
У тому числі й тим, які наразі перебувають під тимчасовим захистом, проте планують подаватись на карту побиту в Польщі. Адже після її отримання статус тимчасового захисту буде автоматично анульовано.
Обмін українських водійських прав на польські у Польщі проводиться у відповідних територіальних підрозділах (Wydział komunikacji) за місцем фактичного перебування особи.

телеграм-канал UAPL.INFO

Перелік Відділів комунікації у Польщі в алфавітному порядку доступний за цим посиланням.

У багатьох польських регіональних Відділах комунікації українці можуть попередньо записатись на прийом в електронному форматі.

У територіальних відділах комунікації зазвичай прийом проводиться у режимі черги, при якій необхідно отримати відповідний квиток у системі попередньої реєстрації. Кількість квитків, виданих у певний день, залежить від кількості людей, які працюють на робочих місцях у певний день, часу обслуговування окремих клієнтів та кількості онлайн-бронювань.
Особи без квитків попередньої реєстрації або з простроченими квитками не обслуговуються.

Перелік документів для обміну українського посвідчення водія на польське

Для обміну українських водійських прав на польські під час особистого візиту потрібно надати у територіальний Відділ комунікації:

 • заповнену анкету-заявку;
 • кольорову фотокартку розміром 35 x 45 мм, зроблену згідно з певними вимогами, і не раніше 6 місяців до дати подання заяви;
 • підтвердження сплати збору за видачу посвідчення водія та реєстраційного збору;
 • копію водійського посвідчення при наявності водійського посвідчення, виданого за кордоном (оригінал документа повинен бути при собі);
 • посвідчення особи або інший документ, що посвідчує особу;
 • ксерокопію карти побиту, візи або іншого документа, що підтверджує право на легальне перебування на території Республіки Польща, або довідку про те, що особа перебуває на навчанні у Польщі не менше 6 місяців.

Скільки коштує обміняти українські права на польські

Оплата вартості обміну українського посвідчення водія на польське складається з адміністративного та консульського збору.
Станом на вересень 2023 року розмір адміністративного збору в Польщі за обмін водійського посвідчення складає 100,5 злотих.

Здебільшого українці у Польщі можуть оплатити цей збір на місці за допомогою банківської картки.

У тому числі й українського банку, який надає можливість відкриття рахунку в злотих. Для прикладу картки "Правильна" від українського "Кредобанку", який на 100% належить найбільшому польському банку PKO Bank Polski.

Детальніше: Українці в Польщі можуть онлайн відкрити рахунок в українському банку в злотих

Квитанцію про оплату адміністративного збору потрібно додати до заяви про обмін посвідчення водія в Польщі.

Окрім цього українцям у Польщі при обміні прав доведеться сплатити консульський збір за підтвердження українським консулом факту видачі українського посвідчення водія та його автентичності (справжності).

Зазначений консульський збір переказується на відповідний рахунок української консульської установи в Польщі. І саме тієї, куди буде направлено запит від польського Відділу комунікації.

Станом на вересень 2023 року розмір консульського збору за перевірку дійсності українського посвідчення водія – 125 злотих.
права
Консульський збір у злотих можна оплатити й з української банківської картки в злотих від “Кредобанку”, колаж UAPL.INFO
Також українцям, які в Польщі планують обмін українського посвідчення водія на польське, потрібно буде надати згоду на обробку персональних даних.
Термін отримання польського посвідчення водія на заміну українському в Польщі може сягати декількох місяців.

Здебільшого це залежить від того, наскільки швидко польські Відділи комунікації отримають від українських консульських установ відповіді на запити щодо дійсності українського водійського посвідчення. Тобто тих українських прав, які були надані особою для обміну на польські.

До теми: Посвідчення водія в Польщі. Які категорії та з якого віку можна отримати?

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

One thought on “Кому і коли доведеться обміняти українські права на польські: як провести обмін посвідчення водія у Польщі

 1. в тему статті про заміну посвідчення водія. цікавить чи потрібно перекладати посвідчення на польську мову (бо в деяких ресурсах є така інформація), і чи потрібно медогляд. дякую за відповідь . якщо така буде)))

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *