Міністерство внутрішніх справ та адміністрації Польщі офіційно анонсувало зміни, які докорінно змінять життя українських мігрантів у Польщі вже з липня 2024 року. Оновлення передбачають не лише скасування низки програм фінансової підтримки українців, а й додаткові вимоги для майбутньої легалізації українців із тимчасовим захистом в Польщі.
Це важливо: Як оформити польську зарплату та соцвиплати на українську картку, і отримати “бонусом” безплатні перекази
29 березня 2024 року на офіційній сторінці польського міністерства внутрішніх справ та адміністрації було представлено детальний опис революційних змін в законодавстві стосовно подальшого перебування українців в Польщі.
Новий статус і термін легального перебування в Польщі українців із PESEL UKR
Представлені зміни до польського спецзакону про допомогу українським мігрантам в Польщі фактично продовжують дію тимчасового захисту для громадян України, запровадженого Виконавчим рішенням Ради ЄС від 4 березня 2022 року.
Водночас новий законопроект є практичною реалізацією, анонсованої польським урядом у січні цього року, потреби в підготовці комплексних змін до спецзакону з метою:
- адаптації його положень до актуальної ситуації, у якій перебувають у 2024 році вимушені мігранти з України в Польщі,
- посилення контролю та вимог до системи державної підтримки, яка надається українцям в Польщі.
МВСіА Польщі офіційно підтвердило, що термін легального перебування в Польщі громадян України, які отримали номер PESEL із позначкою UKR, планується продовжити до 30 вересня 2025 року.
Окрім цього українські вимушені мігранти у 2025 році зможуть нарешті офіційно змінити статус перебування в Польщі:
- з поточного тимчасового захисту (PESEL UKR),
- на посвідку на тимчасове перебування (pobyt czasowy) терміном на 3 роки.
Представлені у законопроекті положення передбачають, що отримання статусу pobyt czasowy буде доступним лише для українських мігрантів в Польщі, які:
- заповнять та оновлять всі необхідні дані в базі даних UKR PESEL в муніципальному органі влади (гміна);
- подадуть електронну заяву на ім’я воєводи воєводства;
- мали активний статус UKR станом на 4 березня 2024 року та не втратили його на дату подання заяви,
- не отримають заперечень проти зміни статусу перебування з боку польських органів, які відповідають за безпеку.
У випадку позитивного рішення про зміну статусу вимушені мігранти з України отримають спеціальну посвідку на тимчасове перебування (pobyt czasowy).
У якій буде зафіксована відповідна позначка "poprzednio posiadał ochronę czasową" ("попередньо перебував під тимчасовим захистом").
УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com
Кінець програми 40+ та виплати 300 злотих в Польщі з липня 2024 року
Представники польського МВСіА також підготували доволі відчутні законодавчі зміни у системах державної та фінансової підтримки українців в Польщі.
З метою встановлення реального стану речей було проведено аналіз поточної ситуації та низку консультацій з воєводами. А також із представниками організацій, що займаються допомогою вимушеним мігрантам з України.
МВСіА Польщі підтвердило завершення дії програми фінансової підтримки 40+ вже у липні 2024 року.
Так звана "допомога на підтримку" (świadczenie wspierające) для осіб, які розмістили біженців з України, передбачена статтею 13 спецзакону. А її розмір становить 40 злотих/доба на одного вимушеного мігранта з України в Польщі.
Оприлюднені зміни передбачають скасування грошової допомоги, передбаченої статтею 13 спецзакону щодо:
- компенсації витрат на проживання та харчування вимушених мігрантів з України,
- які було здійснено власниками приватних приміщень в Польщі.
З 1 липня 2024 року отримання виплат на проживання та харчування біженців з України, які перебувають в особливо складній ситуації, буде можливим лише на підставі:
- підписаного договору з місцевим воєводою,
- або договором з органом місцевого самоврядування, який діє за дорученням воєводи.
Також з третього кварталу 2024 року в Польщі припиняється виплата допомоги в розмірі 300 злотих для українських вимушених мігрантів.
Зазначені кошти надавались для того, або українці могли бодай якось профінансувати перші дні перебування в Польщі.
Які ще зміни очікують українців у Польщі у 2024 році: важливі деталі
Проект поправок до польського спецзакону у 2024 році було розроблено МВСіА Польщі у співпраці з низкою міністерств та профільних відомств.
До розробки змін до польського законодавства про допомогу українським мігрантам в Польщі долучались, зокрема міністерства:
- національної освіти,
- сім’ї, праці та соціальної політики,
- охорони здоров’я.
Наразі вже відомо про те, що планується внесення законодавчих змін в контексті:
- обов’язкової вимоги для українських дітей відвідувати польську систему шкільної освіти,
- визнання окремих кваліфікацій українських мігрантів, зокрема, психологів.
Станом на березень 2024 року значна кількість українських дітей шкільного віку в Польщі фактично перебуває за межами польської освітньої системи. Адже офіційно українські школярі в Польщі можуть не відвідувати польські школи, а лише навчатись онлайн в українських освітніх закладах.
За даними польської системи PESEL в Польщі перебуває близько 380 тисяч дітей шкільного віку з України. А заявки на виплати 800+ подано лише на 210 тисяч українських дітей.
Відтак польські урядовці відверто зізнаються, що не знають точної кількості українських дітей в Польщі.
Водночас майбутні зміни, які стосуватимуться обов’язкового відвідування українськими дітьми польських шкільних освітніх закладів, повинні пройти узгодження з українською стороною.
Чергову зустріч із неурядовими та міжнародними організаціями щодо обговорення змін до спецзакону про допомогу українцям в Польщі заплановано на 9 квітня 2024 року. А розгляд змін до спецзакону у Сеймі Польщі можуть завершити до кінця квітня 2024 року.
Актуальна тема: Нові можливості для українців щодо оформлення соцвиплати 800+ в Польщі
фото: колаж UAPL.INFO
Яка процедура укладення договорів на оплату проживання вимушених мігрантів із України із місцевим воєводою або органом місцевого самоврядування в Малопольському воєводстві.
Куди і коли звертатися?
Дякую