Глобальні зміни для українців в Польщі: відомі деталі липневого оновлення спецзакону

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Міністерство внутрішніх справ та адміністрації Польщі офіційно анонсувало зміни, які докорінно змінять життя українських мігрантів у Польщі вже з липня 2024 року. Оновлення передбачають не лише скасування низки програм фінансової підтримки українців, а й додаткові вимоги для майбутньої легалізації українців із тимчасовим захистом в Польщі.

Це важливо: Як оформити польську зарплату та соцвиплати на українську картку, і отримати “бонусом” безплатні перекази

29 березня 2024 року на офіційній сторінці польського міністерства внутрішніх справ та адміністрації було представлено детальний опис революційних змін в законодавстві стосовно подальшого перебування українців в Польщі.

Новий статус і термін легального перебування в Польщі українців із PESEL UKR

Представлені зміни до польського спецзакону про допомогу українським мігрантам в Польщі фактично продовжують дію тимчасового захисту для громадян України, запровадженого Виконавчим рішенням Ради ЄС від 4 березня 2022 року.

Водночас новий законопроект є практичною реалізацією, анонсованої польським урядом у січні цього року, потреби в підготовці комплексних змін до спецзакону з метою:

 • адаптації його положень до актуальної ситуації, у якій перебувають у 2024 році вимушені мігранти з України в Польщі,
 • посилення контролю та вимог до системи державної підтримки, яка надається українцям в Польщі.
МВСіА Польщі офіційно підтвердило, що термін легального перебування в Польщі громадян України, які отримали номер PESEL із позначкою UKR, планується продовжити до 30 вересня 2025 року.

Окрім цього українські вимушені мігранти у 2025 році зможуть нарешті офіційно змінити статус перебування в Польщі:

 • з поточного тимчасового захисту (PESEL UKR),
 • на посвідку на тимчасове перебування (pobyt czasowy) терміном на 3 роки.
в Польщі
Водночас польські урядовці планують ввести певні обмеження для зміни статусу вимушених мігрантів з України у 2025 році, фото: ordoiuris.pl
Представлені у законопроекті положення передбачають, що отримання статусу pobyt czasowy буде доступним лише для українських мігрантів в Польщі, які:
 • заповнять та оновлять всі необхідні дані в базі даних UKR PESEL в муніципальному органі влади (гміна);
 • подадуть електронну заяву на ім’я воєводи воєводства;
 • мали активний статус UKR станом на 4 березня 2024 року та не втратили його на дату подання заяви,
 • не отримають заперечень проти зміни статусу перебування з боку польських органів, які відповідають за безпеку.
У випадку позитивного рішення про зміну статусу вимушені мігранти з України отримають спеціальну посвідку на тимчасове перебування (pobyt czasowy).
У якій буде зафіксована відповідна позначка "poprzednio posiadał ochronę czasową" ("попередньо перебував під тимчасовим захистом").

УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com

Кінець програми 40+ та виплати 300 злотих в Польщі з липня 2024 року

Представники польського МВСіА також підготували доволі відчутні законодавчі зміни у системах державної та фінансової підтримки українців в Польщі.

З метою встановлення реального стану речей було проведено аналіз поточної ситуації та низку консультацій з воєводами. А також із представниками організацій, що займаються допомогою вимушеним мігрантам з України.

МВСіА Польщі підтвердило завершення дії програми фінансової підтримки 40+ вже у липні 2024 року.
Так звана "допомога на підтримку" (świadczenie wspierające) для осіб, які розмістили біженців з України, передбачена статтею 13 спецзакону. А її розмір становить 40 злотих/доба на одного вимушеного мігранта з України в Польщі.
Оприлюднені зміни передбачають скасування грошової допомоги, передбаченої статтею 13 спецзакону щодо:
 • компенсації витрат на проживання та харчування вимушених мігрантів з України,
 • які було здійснено власниками приватних приміщень в Польщі.

З 1 липня 2024 року отримання виплат на проживання та харчування біженців з України, які перебувають в особливо складній ситуації, буде можливим лише на підставі:

 • підписаного договору з місцевим воєводою,
 • або договором з органом місцевого самоврядування, який діє за дорученням воєводи.
в Польщі
Окрім цього в Польщі планують з липня змінити й принципи оплат українськими мігрантами за проживання та харчування в центрах колективного розміщення, фото radio.opole.pl
Також з третього кварталу 2024 року в Польщі припиняється виплата допомоги в розмірі 300 злотих для українських вимушених мігрантів.

Зазначені кошти надавались для того, або українці могли бодай якось профінансувати перші дні перебування в Польщі.

Які ще зміни очікують українців у Польщі у 2024 році: важливі деталі

Проект поправок до польського спецзакону у 2024 році було розроблено МВСіА Польщі у співпраці з низкою міністерств та профільних відомств.

До розробки змін до польського законодавства про допомогу українським мігрантам в Польщі долучались, зокрема міністерства:

 • національної освіти,
 • сім’ї, праці та соціальної політики,
 • охорони здоров’я.
в Польщі
Важливі зміни, що стосуються українських мігрантів, було доведено й представникам українського дипломатичного корпусу в Польщі, фото gov.pl

Наразі вже відомо про те, що планується внесення законодавчих змін в контексті:

 • обов’язкової вимоги для українських дітей відвідувати польську систему шкільної освіти,
 • визнання окремих кваліфікацій українських мігрантів, зокрема, психологів.
Станом на березень 2024 року значна кількість українських дітей шкільного віку в Польщі фактично перебуває за межами польської освітньої системи. Адже офіційно українські школярі в Польщі можуть не відвідувати польські школи, а лише навчатись онлайн в українських освітніх закладах.
За даними польської системи PESEL в Польщі перебуває близько 380 тисяч дітей шкільного віку з України. А заявки на виплати 800+ подано лише на 210 тисяч українських дітей.

Відтак польські урядовці відверто зізнаються, що не знають точної кількості українських дітей в Польщі.

телеграм-канал UAPL.INFO

Водночас майбутні зміни, які стосуватимуться обов’язкового відвідування українськими дітьми польських шкільних освітніх закладів, повинні пройти узгодження з українською стороною.

Чергову зустріч із неурядовими та міжнародними організаціями щодо обговорення змін до спецзакону про допомогу українцям в Польщі заплановано на 9 квітня 2024 року. А розгляд змін до спецзакону у Сеймі Польщі можуть завершити до кінця квітня 2024 року.

Актуальна тема: Нові можливості для українців щодо оформлення соцвиплати 800+ в Польщі

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

One thought on “Глобальні зміни для українців в Польщі: відомі деталі липневого оновлення спецзакону

 1. Яка процедура укладення договорів на оплату проживання вимушених мігрантів із України із місцевим воєводою або органом місцевого самоврядування в Малопольському воєводстві.
  Куди і коли звертатися?
  Дякую

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *