Масове помилкове скасування PESEL UKR українцям у Польщі, – термінове звернення польського Омбудсмана до МВСіА

Питання втрати PESEL UKR для українських мігрантів у Польщі вкрай болюче та актуальне. Помилкове позбавлення статусу UKR, яке набуло масового характеру, стало причиною звернення польського Омбудсмана до Уповноваженого уряду з питань біженців з України.

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

До теми: Соціальне житло та допомога для українців у Польщі: нові програми підтримки біженців

На офіційній сторінці Уповноважений з прав людини Польщі (Rzecznik Praw Obywatelskich) Марцін Вйонцек опублікував відкрите звернення до одного із керівників міністерства внутрішніх справ і адміністрації Павела Шефернакера.

Статус PESEL UKR помилково скасовують навіть, коли особа взагалі не виїжджала з Польщі

Уповноважений з прав людини Польщі повідомляє, що до його Офісу масово надходять скарги від громадян України. А саме від українських біженців, яким абсолютно безпідставно скасували статут PESEL UKR.
Переважна більшість скарг стосується випадків, коли українські біженці не перебували за межами Польщі понад 30 діб.  Адже саме така передумова втрати PESEL UKR передбачена польським спеціальним законом про допомогу українським вимушеним мігрантам.

Відповідно до спецзакону (ust.17a, art.4 Specustawy) якщо особа з PESEL UKR перебуває за межами Польщі понад 30 діб, то Прикордонна охорона інформує про це компетентні органи.

PESEL UKR
У такому випадку статус UKR змінюється на NUE, і тимчасовий захист українських біженців у Польщі фактично анулюється чи призупиняється, колаж: UAPL.INFO
Проте польський Омбудсман звертає увагу очільникам МВСіА, що зафіксовано випадки, коли статус PESEL UKR було помилково скасовано навіть тим українським мігрантам, які взагалі не виїжджали з Польщі.
Скарги, що надходять до Уповноваженого з прав людини, свідчать про те, що протягом останніх тижнів громадяни України втрачають статус біженця, попри те, що повертаються до Польщі з України до закінчення 30-денного терміну. Щобільше, були випадки, коли цей статус був анульований, попри безперервне перебування на території Польщі. Про втрату статусу  більшість громадян України дізнаються випадково, наприклад, після призупинення виплати допомоги Управлінням соціального страхування (ZUS), 
–  інформує Уповноваженого уряду Польщі з питань біженців з України польський Омбудсман.

Прикордонна охорона Польщі не реєструє дати повернення мігрантів із PESEL UKR

За інформацією польського Омбудсмана причиною помилкової зміни статусу з UKR на NUE можуть бути й певні дії польських прикордонників.
Йдеться про те, що співробітники Прикордонної охорони Польщі інколи реєструють лише дату виїзду громадянина України з Польщі, а дату повернення – ні.

При цьому Уповноважений з прав людини Польщі вказує, що українські біженці можуть бути не ознайомлені з опублікованим у січні цього року зверненням щодо порядку перетину кордону особами зі статусом PESEL UKR.

Нагадаємо, що Прикордонна охорона Польщі 27 січня повідомила дві вимоги до українських мігрантів, які перетинають кордон Польщі, для того аби не втратити статус PESEL UKR.
У січневому зверненні польські прикордонники зазначили, що при поверненні до Польщі громадяни України зі статусом PESEL UKR повинні:
  • чітко та зрозуміло надати інспектору польської прикордонної служби, який проводить паспортний контроль, інформацію про те, що особа заїжджає в Польщу у зв’язку з тимчасовим захистом
  • та пред’явити прикордонному інспектору електронний документ Дія пл (Diia.pl)
В цьому ж зверненні Прикордонна охорона Польщі звертала увагу на те, шо в’їзд на територію Польщі без
  • інформування про вищезазначені обставини,
  • або без пред’явлення електронного документа DIIA.PL,
може призвести до втрати статусу UKR.

Детальніше у матеріалі: Статус PESEL UKR можуть скасувати без DIIA.PL, – Прикордонна служба Польщі

Проте польський Уповноважений з прав людини зазначає, що біженці з України можуть й не знати про існування зазначених вище вимог.

PESEL UKR
А відтак, дані про їх повернення у Польщі не будуть внесені прикордонниками у відповідні реєстри осіб, які мають статус PESEL UKR, колаж: UAPL.INFO
Щобільше Омбудсман Польщі звертає увагу на те, ще озвучені польськими прикордонниками вимоги до українських вимушених мігрантів:
  • не мають юридичного відображення у положеннях чинного польського законодавства,
  • а є лише практикою, яка застосовується співробітниками Прикордонної служби.

Втрата статусу UKR зумовлена некоректними діями польських прикордонників

У зверненні також вказується на окремі аспекти діяльності прикордонного відомства Польщі, що призводять до помилкового позбавлення PESEL UKR.

Насамперед йдеться про те, що польські прикордонники деколи дуже пізно вносять інформацію у відповідні реєстри. Це призводить до негативних наслідків для біженців з України.

У багатьох випадках внесення дати виїзду громадянина України з Польщі та подальша зміна статусу UKR на NUE відбувається через кілька місяців після його повернення до Польщі після цього виїзду. Протягом цього часу іноземці можуть продовжувати отримувати допомогу, не знаючи про втрату статусу біженця, 
– наголошує польський Уповноважений з прав людини.
Також наголошується на тому, що українські біженці надалі отримують повідомлення від компетентних органів Польщі щодо повернення неправомірно отриманих виплат у зв’язку з виїздом з Польщі на термін понад 30 днів.

Такі вимоги повернення отриманих виплат надходять навіть особами, які не перебували за межами у Польщі понад 30 діб.

телеграм-канал UAPL.INFO

Іншим проблемним аспектом зазначаються непоодинокі випадки позбавлення українських біженців статусу PESEL UKR одразу після проходження прикордонного контролю при виїзді з Польщі. Навіть не очікуючи 30-денної відсутності українського мігранта на території Польщі.

Такі дії можуть спричинити проблеми при спробі повторного в’їзду до Польщі. Адже саме статус PESEL UKR дає право громадянам України використовувати електронний документ DIIA.PL для перетину зовнішніх кордонів Шенгенської зони.

Відтак, якщо при виїзді з Польщі статус UKR буде неправомірно анульовано, при повторному в'їзді до Польщі громадянин України не зможе пред'явити електронний документ DIIA.PL співробітникам Прикордонної служби, навіть якщо він був за межами Польщі менше ніж 30 діб.
Відповідно такі українські біженці фактично наражаються на ризик того, що не зможуть повторно в’їхати на територію Польщі.

Відновлення PESEL UKR ускладнює відсутність прикордонних дата-штампів у документах

Черговим проблемним аспектом, на який звертає увагу польський Уповноважений з прав людини, є непростановка дата-штампів. Йдеться про штампи проведення польського прикордонного контролю у паспортних документах українських мігрантів.
Нагадаємо, що відновити статус PESEL UKR українці у Польщі можуть на підставі п. 17 статті 4 Спецзакону, якщо доведуть, що термін їх перебування за межами сусідньої країни не перевищив 30 діб.
Однак поширеною є практика, коли працівники Прикордонної служби не ставлять штамп у паспорти громадян України, які мають електронний документ DIIA.PL. Це призводить до того, що іноземцю складно довести, що він не залишав територію Республіки Польща більше ніж на 30 днів, – зазначається у зверненні до представника МВСіА від Офісу Омбудсмана Польщі

До речі: Фінансова допомога від Diakonie Katastrophenhilfe знову доступна для українських біженців у Польщі

Місцеві органи у Польщі відновлюють PESEL UKR різними датами

Також у зверненні до МВСіА наголошується на тому, що дуже часто дати відновлення статусу UKR залежать від муніципального органу, до якого звертається громадянин України.
Адже одні польські органи влади відновлюють PESEL UKR  – датою виїзду особи з Польщі.

Це робиться для того, щоб статус PESEL UKR не втрачався взагалі й залишався безперервно діючим. Навіть на час відсутності особи за межами Польщі у термін, що не перевищує 30 днів,

Інші польські місцеві органи визначають датою відновлення статусу PESEL UKR – саме дату повернення особи з України.

Це своєю чергою призводить до того, що виникає перерва у дії статусу PESEL UKR.

Деякі польські муніципальні відомства – взагалі не відновлюють українським біженцям статус PESEL UKR.

А надають “новий” PESEL UKR з моменту подання заяви про відновлення цього статусу, який було помилково скасовано.

Заява про відновлення статусу розглядається як заява про його поновлення і, як наслідок, іноземцю знову надається статус PESEL UKR, але вже датою подання заяви. З цієї причини багато громадян України стикаються з проблемою отримання виплат за період, коли вони не мали статусу UKR,  адже були позбавленого його помилково,
– зазначають в Офісі Омбудсмана Польщі.

Проблема помилкового анулювання статусу UKR потребує негайного реагування

PESEL UUKR
Уповноважений з прав людини у Польщі наголошує, що помилкове позбавлення статусу PESEL UKR створює безліч проблемних питань для українських біженців, wyborcza.pl
Адже відсутність статусу UKR через те, що особу помилково вважали відсутньою на території Польщі понад 30 діб призводить до:
  • втрати права на медичне обслуговування,
  • позбавлення грошових та негрошових виплат,
  • неможливості отримання соціальної допомоги.
Зважаючи на викладене вище Марцін Вйонцек просить міністра Павела Шефернакера розглянути ці проблемні питання у невідкладному форматі.

Зокрема йдеться про необхідність:

  • звернути увагу на дії Прикордонної служби Польщі, щодо не внесення до реєстрів дат повернення українських біженців з України до Польщі,
  • прийняття змін на законодавчому рівні з метою запровадження єдиної практики відновлення статусу PESEL UKR,
  • проведення інших відповідних заходів щодо розв’язання проблеми помилкового позбавлення статусу PESEL UKR українських мігрантів у Польщі.

Зверніть увагу: Через сервіс ДІЯ українські мігранти за кордоном можуть за лічені хвилин відкрити рахунок в українському банку.

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *