Для чого українцям другий закордонний паспорт, кому і коли варто його оформити?

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Чимало українців у досі впевнені у тому, що легально можна мати “на руках” два закордонні паспорти лише у тому випадку, коли один паспорт анульовано. Проте насправді українське законодавство гарантує кожному українцю можливість законно володіти двома дійсними закордонними паспортами й одним анульованим.

Актуальна тема: Військовий облік та мобілізація за кордоном: що передбачає новий законопроект

За яких обставин, коли й кому доступний другий закордонний паспорт громадянина України? Та які підстави за межами України, зокрема у Польщі, для одночасно володіння аж трьома українськими паспортними документами для виїзду за кордон.

Другий закордонний паспорт: чи дійсно це законно

Насправді можливість легального використання двох дійсних (наголосимо саме на визначенні “дійсних”) паспортів внормована щонайменше двома законодавчими актами.
- Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20 листопада 2012 року.
- Постановою Кабінету Міністрів України № 152 від 07 квітня 2014 року "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон".
Саме у частині першій статті 22 зазначеного Закону України прямо визначено, що “Кожен громадянин України не може мати більше двох паспортів громадянина України для виїзду за кордон.

А у згаданій Постанові Кабміну також фактично продубльовано можливість одночасного володіння двома паспортами.

І саме Постанова Кабміну № 152 від 2014 року визначає, що підставою для відмови в отриманні нового закордонного паспорта, за окремими винятками, є саме наявність в особи двох закордонних паспортів, які дійсні на день звернення.
Винятком для отримання нового закордонного паспорта при наявності двох діючих визначено:
  • зміну інформації, внесеної до паспорта для виїзду за кордон,
  • у тому числі у зв’язку зі зміною написання латинськими літерами складових імені “прізвище”, “ім’я” у документах, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України.

У такому випадку документи для обміну закордонного паспорта подаються протягом одного місяця з дати настання таких обставин (зміни даних).

Тому можливість одночасно володіння закордонними паспортами для усіх громадян України є абсолютно законною.

А намір отримання другого закордонного паспорта не потребує додаткових обставин чи умов.

До теми: Закордонний паспорт загубили чи вкрали за кордоном: пояснюємо, що робити в Польщі

Переваги володіння другим закордонним паспортом особливо очевидні для українських громадян України, які часто перетинають кордон або тривалий час перебувають за межами України.
Слід врахувати, що другий закордонний паспорт оформляється виключно за потреби власника першого паспорту для виїзду за кордон.

Актуальним питання оформлення другого закордонного паспорта є для осіб, які часто виїжджають за межі України.

Адже при частих перетинах кордону сторінки у закордонному паспорті для постановки відповідних відміток про проходження прикордонного контролю (дата-штампів) доволі швидко закінчуються.

Також доволі вигідним є оформлення другого закордонного паспорта для дітей віком до 16 років.
паспорт
Оскільки для маленьких громадян України термін дії закордонного паспорта складає лише 4 роки, колаж UAPL.INFO

Відтак навіть при наявності дійсного 4-річного закордонного паспорта, після досягнення дитиною 16-років, вартує оформити другий закордонний паспорт. При цьому термін дії його вже буде складати не 4, а 10 років.

Також доволі корисним буде другий закордонний паспорт для українців, які подали закордонний паспорт для вклеювання іноземної візи.

Адже з використанням другого закордонного паспорта вони можуть легально подорожувати за кордон. Для прикладу до країн ЄС в рамках безвізового руху.

Окремим важливим аспектом для оформлення другого закордонного паспорта у Паспортному сервісі вважають потребу відвідування країн, які перебувають у стані війни або мають ворожі відносини.

Позаяк наявність в закордонному паспорті візи “однієї з ворогуючих країн” (для прикладу на Близькому Сході) може створити відчутні проблеми українцям.

Окрім того, безумовно наявність другого дійсного закордонного паспорта допоможе й у випадку втрати одного із паспортних документів. Особливо при перебуванні за кордоном.

телеграм-канал UAPL.INFO

Зверніть увагу: вид дійсного закордонного паспорта – біометричний чи без чипа – не впливає на можливість легального використання їх обох одночасно.

Тобто українці можуть легально користуватись одночасно:

  • дійсним біометричним паспортом для виїзду за кордон та дійсним закордонним паспортом без чипа,
  • двома дійсними українськими біометричними закордонними паспортами.
Тобто навіть якщо в особи є дійсний небіометричний паспорт, вона може не лише оформити новий біометричний. А й залишити “старий” паспортний документ до закінчення терміну його дії.

Це важливо: Українцям закордоном пояснили як не витрачати зайвого при користуванні українською карткою

Оформлення другого українського закордонного паспорта: що слід врахувати

До початку повномасштабного вторгнення у 2022 році українці могли навіть одночасно оформити два закордонні паспорти. Проте ця послуга доступна була лише в Україні у територіальних підрозділах Паспортного сервісу.
Наразі про таку можливість територіальні та закордонні підрозділи ДП "Документ" не інформують і надають послуги з оформлення лише одного закордонного паспорта.

Натомість багато українців плутає можливість

  • одночасного володіння двома дійсними закордонними паспортами,
  • та двома закордонними паспортами, лише один з яких дійсних, а інший анульований.
Українці при отриманні нового закордонного паспорта, у тому числі й за межами України можуть залишити “старий” паспорт для виїзду за кордон у випадку, якщо у ньому:
  • проставлено візи, термін дії яких не сплив,
  • зафіксована відмітка про тимчасове проживання в іноземній країні.
паспорт
Протермінований закордонний паспорт буде у будь-якому разі анульовано, колаж UAPL.INFO.
Доволі очевидно, що без поважних причин (“просто так”) залишити в себе недійсний закордонний паспорт не можливо.

Проте для багатьох українських мігрантів за кордоном, які користуються за межами України тимчасовим захистом, саме наявність у “старому” закордонному паспорті певних відміток є підставою для його подальшого використання.

Про потребу збереження попереднього паспортного документа, слід повідомити працівника дипустанови чи закордонного підрозділу ДП "Документ". Ще на етапі подання документів для оформлення нового українського паспорта для виїзду за кордон.
При цьому підставою для збереження “старого” закордонного паспорта можуть бути:
  • дійсні візи,
  • відмітки про тимчасовий захист,
  • відмітки про те, що саме на підставі цього паспорта оформляються або продовжують документи, які дають право легального перебування на території іноземної країни.
паспорт
У випадку Польщі підставами для збереження “на руках” анульованого закордонного паспорта можуть вважатись, зокрема, відмітка PESEL UKR. Або воєводська печатка про прийняття документів на карту побиту, колаж UAPL.INFO
Важливо: за замовчуванням попередній або один з попередніх паспортних документів знищується у випадку, якщо при оформленні нового закордонного паспорта не буде подана відповідна заява.
І саму у цьому випадку в українців, які попередньо легально володіли двома закордонними паспортами, з’являється законна можливість мати “на руках” аж три українські паспорти для виїзду за кордон:
  • два дійсні закордонні паспорти,
  • і один анульований паспорт, який було залишено особі в обґрунтованих випадках.

Також українцям слід врахувати Постановою КМУ №120 від 28.10.2022 року змінилися правила транслітерації у паспорті громадянина України для виїзду за кордон.

І наразі можливість мати два діючих паспорти з різною транслітерацією офіційно припинена.

Проте попри затверджені Кабміном зміни, рішення про автоматичне анулювання паспортних документів наразі фактично не діє.

Детальніше: Закордонний паспорт не визнаватимуть недійсним автоматично, – Державна міграційна служба України

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *