Блокування номеру PESEL в Польщі: як і для чого закривати свої дані в 2024 році

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Із січня 2024 року власники ідентифікаційних номерів PESEL в Польщі нарешті отримали можливість блокувати його за допомогою мобільного застосунку mObywatel 2.0. Чи дійсно українцям в Польщі вартує захистити свої дані в реєстрах і прислухатись до порад польського уряду, який закликає “Zastrzeż PESEL”.

Зверніть увагу: Українцям в Польщі пояснили основні правила використання банківських карток

Можливість офіційно захистити власні персональні дані, які перебувають в польських реєстрах, від несанкціонованого використання в Польщі доступна з осені 2023 року. Проте повноцінний запуск послуги заплановано на червень 2024 року.

“Zastrzeżenie” номера PESEL в Польщі: що це таке і чому це потрібно

Послуга блокування (zastrzeżenie) ідентифікаційного номера PESEL у Польщі це фактично додаткова опція захисту персональних даних, яка повноцінно запрацює вже влітку 2024 року.

З 1 червня 2024 року ціла низка установ у Польщі розпочне перевіряти ідентифікаційні номери через додаткову базу даних. Йдеться про обов’язкову перевірку номерів PESEL на предмет їх блокування (захисту).

Послуга блокування номера PESEL вкрай важлива для:
 • протидії фішингу,
 • запобігання виготовленню дублікатів SIM-карт.
Фішинг-атака має на меті отримання установчих даних, які можуть бути використані зловмисниками здебільшого для викрадення грошей чи інших особистих даних. Шахраї, які займаються фішингом переважно видають себе за банківські або фінансові установи. При цьому повідомлення, які надсилаються на мобільні телефони чи електронні адреси зазвичай містять посилання.
PESEL
Перейшовши за шкідливим посиланням “жертву” змушують внести у фальшиві форми фінансові дані чи дані облікових записів, фото freepik.com
Дублікати SIM-карток використовуються зловмисниками для авторизації (підтвердження) фінансових транзакцій.

Адже за певних обставин особа із дублікатом SIM-картки в Польщі може проводити фінансові операції за чужою карткою, і навіть брати кредити.

Станом на початок 2024 року переважна більшість жертв шахраїв фактично змушені сплачувати кредити, які було на них незаконно оформлено шахраями.

Блокування PESEL в Польщі: чому ця послуга важлива для українців

Безумовною перевагою та причиною значної популярності послуги блокування та захисту PESEL у Польщі є можливість убезпечити власні дані від шахраїв.
Слід зазначити, що особа, яка має дійсний PESEL в Польщі може у будь-який момент заблокувати (zastrzec) його, так і зняти блокування на використання ідентифікаційного номера. Заблокований (zastrzeżony) PESEL вноситься у відповідні бази даних, відтак жодна особа не зможе його використати.

Після того, як наберуть повної сили законодавчі зміни влітку 2024 року особи, які постраждали від згаданих вище шахрайських дій будуть звільнені від сплати кредитів, що були оформлені незаконно.

ВАЖЛИВО: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com

Установи, які вимагатимуть повернення коштів у Польщі (в тому числі в українців), з 1 червня 2024 року повинні будуть довести, що під час оформлення кредиту, грошової позики чи придбання товарів в розстрочку вони:

 • не лише дотрималися всіх формальностей,
 • а й відповідним чином перевірили, що кредит/позика/розстрочка оформлялись на основі даних, які законно належать особі, що їх надала.
Активувати послугу Zastrzeż PESEL в Польщі можна вже зараз, проте компанії та фінансові установи наразі не перевіряють чи ідентифікаційний номер заблоковано.

Адже юридично зобов’язані інтегрувати свої бази даних з реєстром заблокованих номерів PESEL до початку літа 2024 року.

PESEL
З 1 червня 2024 року жодна установа в Польщі не зможе офіційно підписати договір/угоду з особою, яка видає за власний PESEL номер, що перебуває в базі заблокованих. фото: freepik.com
Попри те, що блокування PESEL повноцінно запрацює лише влітку 2024 року, дана послуга вже стала дуже популярною в Польщі.

За даними польського міністерства цифризації з 17 листопада 2023 року по 7 січня 2024 року понад 1,2 млн осіб вже скористалися можливістю захистити шляхом блокування власний номер PESEL.

ВАЖЛИВО: Після блокування номера PESEL особа і надалі може ним користатись при:

 • залагодження питань з урядовими та державними установами,
 • придбання ліків за рецептом,
 • покупки авіаквитків.

Водночас при заблокованому PESEL можуть бути недоступні певні нотаріальні дії в Польщі!

Як у 2024 році заблокувати PESEL в Польщі через mObywatel 2.0

Послуга блокування PESEL із 1 січня 2024 року стала максимально доступною для багатьох осіб, які законно перебувають у Польщі.

Адже завдяки оновленому додатку mObywatel 2.0 більше не потрібно звертатись до органів місцевої влади, які надавали послугу блокування номера PESEL.

PESEL
Вже зараз усі користувачі мобільного застосунку mObywatel 2.0 можуть фактично одним переміщенням “повзунка” заблокувати, або розблокувати свій номер PESEL, фото: gov.pl
Таким чином в Польщі з січня 2024 року:
 • при підписанні угоди в банку чи придбанні товару в розстрочку, достатньо розблокувати у додатку свій PESEL,
 • а після залагодження фінансових питань знову заблокувати PESEL.

Завдяки цьому жодна особа в Польщі не зможе використати номер PESEL без відома законного власника.

телеграм-канал UAPL.INFO

При розблокуванні попередньо заблокованого PESEL в додатку mObywatel 2.0 можна обрати два варіанти:
 • безтермінове розблокування PESEL: фактично захист номера знімається повністю, проте у будь-який момент його можна повторно “вручну” заблокувати,
 • тимчасове розблокування PESEL: одразу можна вибрати дату та час повторного блокування номера, завдяки чому не потрібно буде “вручну” проводити процедуру його блокування.

Історія блокування/розблокування та перевірок PESEL

Окрім того, у додатку mObywatel 2.0 реалізовано зручний інтерфейс, у якому усі власники PESEL зможуть дізнатись коли PESEL було заблоковано/розблоковано.
PESEL
Терміни блокування чи розблокування PESEL доступні у розділі Twoje zmiany, фото: gov.pl

З червня 2024 року в застосунку mObywatel 2.0 також стане доступною інформація про те, хто і коли верифікував/перевіряв номер PESEL в Польщі.

Повна історія перевірок номера PESEL польськими банківськими чи фінансовими установами буде розміщена у розділі Kto sprawdzał.

Рекомендується також у додатку mObywatel 2.0 увімкнути інформаційні повідомлення, щоб в онлайн-режимі отримувати сповіщення про:

 • перевірку статусу номера PESEL (наприклад, банком),
 • скасування блокування,
 • і автоматичне блокування вашого номера PESEL, у випадку ввімкнення цієї опції.

Офіційно: Як відкрити бізнес у Польщі та не сплачувати внески в ZUS: три легальні способи

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *