Усі нюанси відшкодування VAT (ПДВ) у 2022 році: як придбати товар у Польщі дешевше

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Чимало українців, які виїхали до Польщі, рятуючись від війни, сьогодні повертаються на батьківщину. Виїжджаючи із Польщі, українці купують побутову техніку та товари першої необхідності, які в Україні можуть бути дефіцитом. Як придбати товар у Польщі дешевше: розповідаємо про усі нюанси відшкодування VAT (ПДВ) у 2022 році.

Читайте також, Зарплата у Польщі 2022: брутто і нетто, – чому така велика різниця між сумою у договорі та “на руки”

Українцям, які повертаються в Україну, хтось із наміром повернутись назавжди, а хтось – тимчасово, побачитись із рідними, варто знати, що завдяки поверненню ПДВ придбані у Польщі товари можуть стати значно дешевшими.

Проте слід пам’ятати, що відшкодування VAT (ПДВ) можливе лише тоді, коли ціна покупки перевищує 200 злотих.

Усі нюанси відшкодування VAT (ПДВ) у 2022 році: покрокова інструкція

  1. Перше, що потрібно зробити перед покупкою – це перевірити чи магазин продає товари іноземцям за формулою Tax Free.
  2. У магазині треба повідомити про свій намір скористатись опцією відшкодування VAT (ПДВ) для тих осіб, які не є громадянами країн ЄС. Для цього покупець має показати продавцю документ, що посвідчує особу, яка проживає за межами ЄС.
  3. Далі треба повідомити у якій формі ви хочете повернути ПДВ – по безготівковому перерахунку на вказаний номер банківського рахунку або готівкою. Якщо ви оберете готівку, то отримуєте гроші безпосередньо в магазині.
  4. Після отримання квитанції та повідомлення митної системи про здійснення покупки за опцією Tax Free, при виїзді з території Європейського Союзу товар необхідно пред’явити в цілості й неушкодженості митно-податковій службі, яка проведе огляд та перевірить умови за яких покупець скористався Tax Free. Як тільки всі формальності будуть виконані й митні органи підтвердять цей факт, ви зможете отримати відшкодування ПДВ.
  5. Вивезення з Польщі придбаних товарів, з яких ви відшкодовуєте ПДВ, має відбутися не пізніше останнього дня третього місяця, наступного за місяцем, у якому товари були придбані. Наприклад, якщо покупку було зроблено у липні – товар потрібно вивезти за межі ЄС не пізніше 31 жовтня.

Скільки можуть зекономити українці завдяки відшкодуванню VAT (ПДВ)

Станом на літо 2022 року у Польщі базова ставка VAT (ПДВ) на товари становить 23%. Однак покупець зазвичай отримує меншу суму відшкодування аніж ця ставка.

Причина у тому, податок VAT (ПДВ) нараховується на вартість товару нетто (без податку), в той час, як у чеку зазвичай вказується повна ціна. Тому, при базовій ставці VAT (ПДВ) ви зможете зменшити кінцеву вартість товару не на 23%, а на 18,7%.

Окрім базової ставки (23%) відшкодування VAT (ПДВ) у Польщі станом на 2022 рік діє кілька знижених податкових ставок.
  • ставка 8% застосовується до окремих товарів і послуг, зокрема книг, газет, малюнків та іншої друкованої продукції.
  • ставка 5% застосовується зокрема на переважну більшість харчів, товари для немовлят та дітей;

Відшкодування VAT (ПДВ) у 2022 році в електронному форматі – система TAX FREE

Для уникнення непорозумінь із продавцями товарів українці у Польщі повинні знати, що від початку 2022 року обіг документів для здійснення процедури Tax Free працює в електронному вигляді. Тобто із 1 січня 2022 року всі магазини у Польщі, які працюють з функцією відшкодування VAT (ПДА), за замовчуванням надають покупцям документи Tax Free в електронній формі.

Такі документи зазвичай направляються покупцю на електронну пошту, проте на ваше прохання ви можете отримати й видрукований примірник документів.

Після придбання товару ці ж документи в електронній формі направляються у базу даних польської митниці. У 2022 році щойно ви вивезете товари, придбані в Польщі, з території Європейського Союзу через польський прикордонний пункт, продавець в електронному вигляді – в системі TAX FREE – отримає інформацію про підтвердження польськими митними службами експорту цих товарів.

Існує звичайно опція, коли на вашу вимогу підтвердження вивезення товару за межі РП може бути здійснено митними органами і на роздруківці електронного документа TAX FREE за допомогою штампу “Polska-Customs”.

 

Проте, якщо у вас буде лише підтвердження вивозу на роздруківці електронного документа TAX FREE, без електронного підтвердження в Системі TAX FREE –  ви не зможете претендувати на відшкодування VAT (ПДВ).

Якщо ви обрали опцію безготівкового відшкодування VAT (ПДВ), після електронного підтвердження про вивезення товару, ви отримаєте кошти на номер свого банківського рахунку, який ви надали продавцю, або на вашу платіжну картку, яку ви вказали продавцю товару.

А ви знаєте, що переказати кошти із Польщі в Україну відтепер можна безкоштовно

фото: pit.pl

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *