Чимало українських мігрантів хочуть відкрити фірму в Польщі, проте не знають, що легальна бізнес-діяльність компанії у сусідній країні можлива навіть без офіційної реєстрації.
Читайте також: Як із застосунком ДІЯ українцям за кордоном відкрити рахунок в українському банку
Розпочати власну справу в Польщі можна навіть без великих стартових інвестицій, а іноді й зовсім без капіталу.
Яку форму бізнес-діяльності обрати українцям в Польщі для відкриття фірми
Якщо український мігрант чи мігрантка абсолютно легально перебуває у Польщі, а номер PESEL вже отримано – можна починати підготовчі заходи із відкриття фірми у Польщі.
Одним із перших кроків у започаткування власної справи у Польщі є обрання організаційно-правової форми ведення бізнесу.
У Польщі законодавчо визначено наступні форми підприємницької діяльності:
- одноосібна підприємницька діяльність;
- прості товариства;
- партнерства;
- акціонерні товариства.
Одноосібна діяльність (Jednoosobowa działalność gospodarcza)
Jednoosobowa działalność gospodarcza – одноосібне підприємництво (або індивідуальна господарська діяльність – аналог ФОП в Україні).
Це найпростіша у Польщі форма ведення бізнесу. Не потребує стартового капіталу, а відкрити фірму можна онлайн.
Цивільне товариство (Spółka cywilna)
Spółka cywilna – цивільне товариство, передбачає від двох партнерів, котрі спільно несуть відповідальність згідно з фінансовими зобов’язаннями;

Товариства з уставним капіталом (Spółki kapitałowe)
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – аналог ТзОВ в Україні, найпопулярніший вид підприємницької діяльності в Польщі;
- Spółka akcyjna – акціонерне товариство, мінімальний статутний капітал якого має становити від 100 000 злотих, підприємство відповідає усім своїм майном, може бути лише один засновник.
- Prosta spółka akcyjna – просте акціонерне товариство, такий вид товариства поєднує обмежену відповідальність за зобов’язаннями компанії, з високою гнучкістю у формуванні взаємовідносин між партнерами та системи управління компанією
Приватні товариства (Spółki osobowe)
- Spółka jawna – повне товариство, мінімум два учасники, несуть солідарну відповідальність усім своїм майном;
- Spółka partnerska – вид підприємницької діяльності, який передбачає укладання письмового договору та розподіл між партнерами відповідальності за зобов’язаннями;
- Spółka komandytowa – командитне товариство, у ньому згідно з договором передбачено відповідальність одного з членів усім своїм майном, а відповідальність іншого обмежена визначеної договором сумою коштів;
- Spółka komandytowo-akcyjna – командитно-акціонерне товариство, передбачає статут у формі нотаріального акту та статутний капітал мінімум 50 000 злотих;
Важливі обмеження для українців, які хочуть відкрити фірму в Польщі
Українським мігрантам, які планують відкрити розпочати власну справу Польщі, слід також врахувати певні законодавчі обмеження на різні форми бізнес-активності.
Такі обмеження можуть поширюватися на обрану форму та сферу підприємницької діяльності, адже для деяких видів бізнесу у Польщі необхідні:
- сертифікати,
- дозволи,
- ліцензії.
Слід також врахувати, що у Польщі проведення окремих видів бізнес-активності обмежується лише законодавчо встановленими формами підприємницької діяльності.
Для прикладу, особа, що веде бізнес у форматі одноосібної підприємницької діяльності не може відкрити фірму, що займається страхуванням життя.
Перевірити чи планований для реєстрації тип підприємства у Польщі дозволяє здійснювати обрану діяльність можна в спеціальній таблиці кодів PKD.
Польські коди PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) це аналог української КВЕД (Класифікація видів економічної діяльності).
У зазначеній вище таблиці кодів PKD, українські мігранти у Польщі також можуть отримати інформацію щодо додаткових вимог до бізнес-діяльності у певних сферах.
Як відкрити фірму в Польщі: де реєструвати бізнес
Для відкриття власної справи у Польщі українцям, в залежності від обраної форми підприємницької діяльності, доведеться зареєструвати підприємницьку діяльність.
Усі дані про осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність у Польщі вносяться до:
- CEIDG – Центральний реєстр інформації про господарську діяльність,
- KRS – Державний судовий реєстр.
Зареєструвати власний бізнес у Польщі можна шляхом нотаріального оформлення або онлайн.
Проведення реєстрації онлайн може суттєво економити час, оскільки тривалість нотаріального оформлення може становити від 30 до 60 днів.
Для онлайн реєстрації власної справи у Польщі потрібно мати активний Profil Zaufany (Довірений Профіль).
У випадку, якщо довірений профіль ще не створено, українські мігранти у Польщі можуть можна оформити за цим посиланням.
- якщо обрана форма бізнес-діяльності потребує реєстрації у CEIDG, відкрити фірму можна в одному з офісів CEIDG або онлайн за цим посиланням;
- якщо обрана форма підприємницької діяльності не передбачає реєстрації у CEIDG, то зареєструвати нову фірму у Польщі можна у KRS або онлайн у системі S24.
Коли відкрити фірму в Польщі можна без реєстрації
Також українцям у Польщі слід знати, що в окремих випадках у сусідній країні законодавчо дозволено вести бізнес без реєстрації.
Водночас потрібно врахувати, що для бізнес-діяльності без реєстрації у Польщі існують значні обмеження.
Незареєстрована діяльність у Польщі – це невелика прибуткова діяльність фізичної особи, котра здійснюється від свого імені.
Форма бізнес-діяльності без реєстрації у Польщі дозволена, лише у випадку якщо:
- дохід від діяльності не перевищує 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, що діє у відповідному році, тобто у 2023 році:
- з 1 січня по 30 червня в жодному місяці вони не перевищуватимуть 1745 злотих;
- з 1 липня по 31 грудня в жодному місяці вони не будуть перевищувати 1 800 злотих;
- за останні 5 років (60 місяців) особам не здійснювали підприємницької діяльності.
Також українці у Польщі можуть здійснювати незареєстровану бізнес-діяльність, навіть при наявності вже зареєстрованої компанії.
Такий вид діяльності дозволений у випадку якщо її діяльність попередньо зареєстрованої фірми була призупинена протягом останніх 60 місяців.
За діючим польським законодавством, призупинення господарської діяльності у Польщі зараховується до непідприємницької діяльності.
Вам знадобиться: Детальна покрокова інструкція з відкриття інтернет-магазину в Польщі
фото: колаж UAPL.INFO