Польща відмовлятиме у захисті іноземцям: притулок не для всіх

Уряд Польщі планує кардинально обмежити використання інструменту міжнародного захисту для іноземців. Зміни у польському законодавстві мають на меті припинити протиправну легалізацію іноземців та зловживання із наданням притулку на території Республіки Польща.

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Актуальне питання: Як легально переказати гроші з України до Польщі через банк

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск 18 грудня 2024 року офіційно підтвердив, що польський уряд прийме нові засади видачі віз та заяв на отримання притулку для іноземних громадян.

Польща змінює правила для іноземців: право на захист та притулок обмежать

За поясненнями польського прем’єр-міністра Польща планує закрити кордони для іноземців, які зловживають правом на притулок та міжнародний захист.

Йдеться про осіб, які нелегально перетинають кордон до Польщі та намагаються видати себе за осіб, що потребують захисту чи клопочуть про надання притулку.

Зазначена заява Дональда Туска пов’язана із тим, що 18 грудня 2024 у засіданні Ради Міністрів Польщі винесено на розгляд законопроєкти, які відчутно змінять правила для іноземців.

Йдеться насамперед про проєкти змін:

  • щодо надання захисту іноземцям на території Республіки Польща (UD173),
  • “Про іноземців” та деяких інших законодавчих актів (UC15),
  • з метою усунення недоліків у візовому режимі Республіки Польща (UD126),
  • про умови допуску до виконання роботи іноземцями на території Республіки Польща (UC46).

Одним із кардинальних нововведень, які зумовлено новою міграційною політикою Польща (прийнята у жовтні 2024 року) вважається можливість відмови у наданні притулку.

УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com

Запропоновані зміни на думку польських урядовців повинні максимально нівелювати можливість протиправного використання інструменту міжнародного захисту іноземцями у Польщі.
Насамперед йдеться про надання керівнику Управління з питань іноземців права на власний розсуд залишати без розгляду окремі заяви про надання міжнародного захисту.

Відтак очільник UdSC фактично зможе відмовити у наданні захисту та притулку на території Республіки Польщі :

  • у випадку подання заяви про притулок іноземцем,
  • якого було затримано одразу після незаконного перетину польського кордону.

Винятком у цьому правилі передбачено випадки, коли іноземець прибув до Польщі безпосередньо з території, де його життю або свободі загрожувало переслідування або існував ризик заподіяння серйозної шкоди. І, окрім того, особа:

  • представила правдиві причини та пояснення щодо нелегального в’їзду на територію Республіки Польща,
  • й подала заяву про надання міжнародного захисту відразу після перетину кордону.
міжнародний захист на території Республіки Польща
Більш жорсткі обмеження для іноземців на території Польщі польські урядовці мотивують зловживанням застарілими нормами польського законодавства про притулок та надання захисту, фото: strazgraniczna.pl

В обґрунтуванні змін МВСіА пояснює, що за чинного законодавства іноземці впевнені у тому, вони в будь-якому випадку зможуть легалізуватись у ЄС, навіть після нелегального перетину кордону.

Щобільше при спробі перетнути зовнішній кордон ЄС здебільшого такі іноземці не мають при собі жодних документів. Що унеможливлює їх примусове повернення їх до країни походження. А у випадку перетину білорусько-польського кордону їх депортація до білорусі взагалі не можлива, адже режим лукашенка розірвав Угоду про реадмісію із ЄС ще у 2021 році.

Окрім того, наразі в Польщі Управління з питань іноземців:

  • не має можливості перевірити зазначені в заяві про надання захисту передумови на етапі її подання заяви,
  • оскільки не є органом, який безпосередньо їх приймає від іноземців.

Обмеження у наданні захисту на території Республіки Польща: деталі

Польські урядовці пояснюють, що право на притулок (міжнародний захист) не розглядається і ніколи не розглядалося як абсолютна гарантія розгляду заяви кожного іноземця.

Адже кожна країна має насамперед гарантувати власну безпеку та громадський порядок.

Саме тому, зміни до закону про надання захисту іноземцям передбачають правові підстави обмеження права на подання заяви про надання міжнародного захисту. А також визначають процедуру запровадження обмежень для іноземців у отриманні захисту на території Республіки Польща.

Нововведення не будуть враховувати правовий принцип non-refoulement (заборона повернення біженців), оскільки загроза для іноземця має бути на території саме тієї країни, з якої він безпосередньо прибув до Польщі.

Тимчасове обмеження права на подання заяви про надання міжнародного захисту в Польщі буде запроваджуватись постановою Ради Міністрів.

Обмеження матиме тимчасовий характер і одноразово не буде встановлюватись на термін не більше 60 днів.

Окрім того, у такій постанові Рада Міністрів Республіки Польща:

  • визначатиме тривалість тимчасового обмеження права на подання заяви,
  • а також ділянки польського кордону, на яких будуть діяти відповідні обмеження для іноземців.
Польща відмовлятиме у захисті та притулку
Однак на зовнішньому кордоні ЄС, на який територіально не поширюватиметься дія такої постанови, і надалі діятимуть загальні правила приймання заяв про надання захисту в Польщі, фото: Straż Graniczna

В разі потреби термін дії таких обмежень для іноземців у Польщі може бути продовжено.

Винятки для іноземців-шукачів притулку в Польщі: перелік умов та обставин

Нововведення у польському законодавстві щодо іноземців також встановлюють і винятки із запровадженого обмеження на отримання захисту та притулку.
Іноземці, які належать до вразливих груп, попри загальну заборону зможуть ініціювати процедуру надання міжнародного захисту.

І за підтвердження відповідних обставин отримати доступ на територію Республіки Польща.

Перевірка наявності таких обставин проводитиме Прикордонної варта Польщі. У таких випадках прикордонники будуть проводити “індивідуальну оцінку” справи іноземця, який подав заяву про надання міжнародного захисту.

До “вразливої” категорії іноземців, яким не буде обмежено право подання заяв на отримання міжнародного захисту та притулку в Польщі віднесені:
  • неповнолітні іноземці без супроводу дорослих,
  • вагітні жінки,
  • особи, які потребують піклування через або станом здоров’я.

НЕ ЗАБУДЬТЕ:
– підписатись на сторінку UAPL.INFO у мережі 👉 Facebook ,
– та шукайте відповіді на запитання у групі 👍 Все про Польщу для українців: документи, робота, житло, відпочинок!

Проте навіть для “вразливих” категорій іноземців передбачено обставини, які не дозволять їм отримати захист у Польщі.

Йдеться про те, що Прикордонна варта РП не проводитиме індивідуальну оцінку належності іноземця до вразливої групи, якщо перетин кордону відбувався із застосуванням сили або у співпраці з іншими особами.

Також обмеження права на подання заяви про надання міжнародного захисту будуть застосовуватись у випадках спільного подання заяви членами сім’ї. З огляду на потенційну можливість зловживань і “недокументованість” цього каналу міграції.

Водночас окремі винятки також щодо надання притулку в Польщі передбачили й для громадян білорусі.
Міжнародний захист в Польщі
А саме для осіб, які звертаються за міжнародним захистом у Польщі, шукаючи притулку від репресивних дій білоруського режиму, колаж UAPL.INFO

Щобільше чимало білорусів мають польське походження або є власниками Карти поляка.

Важливо: Нові правила на кордоні: що зміниться з 1 січня 2025 року для водіїв

фото:колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *