Українці, які легально перебувають у Польщі та користуються тимчасовим захистом, або мігранти без статусу UKR можуть законно отримувати низку польських виплат. Які програми фінансової допомоги на дітей та кому з українців у Польщі доступні у 2025 році?
Читайте також: Легальна можливість переказу коштів за кордон – детальне пояснення
Вісім програм фінансової або матеріальної підтримки для окремих категорій українських мігрантів у Польщі, що призначаються на дітей.
800+ в Польщі: хто з українців може отримати виплати у 2025 році
Українські громадяни, які легально перебувають у Польщі можуть отримувати виплати в рамках програми “Родина 800+” (Rodzina 800+).
Щомісячну грошову допомогу в розмірі 800 злотих за кожну дитину віком до 18 років у Польщі можуть отримувати батьки або законні опікуни.
Подати заявку на отримання фінансової допомоги за програмою Rodzina 800+ у 2025 році можна виключно в електронній формі.
Управління соціального страхування (ZUS) приймає заявки на виплати 800+через портал PUE ZUS або Emp@tia, мобільний застосунок mZUS чи системи електронного банкінгу в Польщі.
Соціальні вплати на дитину 800+ в Польщі батьки можуть отримувати лише до дати досягнення нею 18-річного віку. А також виключно за період фактичного перебування заявника та дитини на території Польщі.
Слід врахувати, що згідно з чинною редакцією польського спецзакону отримувати виплати за програмою Rodzina 800+ зможуть вимушені мігранти з України, діти яких офіційно навчаються у польських школах.
Водночас вимога навчання у польських школах не стосується лише учнів випускних класів.
НЕ ЗАБУДЬТЕ:
– підписатись на сторінку UAPL.INFO у мережі 👉 Facebook ,
– та шукайте відповіді на запитання у групі 👍 Все про Польщу для українців: документи, робота, житло, відпочинок!
Виплати Aktywny rodzic в Польщі у 2025 році: кому з українців доступні
Соціальна програма Aktywny rodzic у Польщі — це новий формат фінансової підтримки для сімей з дітьми, яка офіційно розпочала діяти з 1 жовтня 2024 року.
Допомога “Активні батьки” спрямована на те, щоб батьки могли одночасно займатися вихованням дітей та працювати.
Програма Aktywny rodzic у Польщі поєднує три варіанти підтримки сімей із малолітніми дітьми:
- aktywni rodzice w pracy (“активні батьки на роботі”) – абсолютно новий вид фінансової підтримки родин із дітьми;
- aktywnie w żłobku (“активні в яслах”) — програма, що прийшла на заміну виплат “Dofinansowanie pobytu w żłobku”
- aktywnie w domu (“активні вдома”) — виплати, які замінили програму “Rodzinny kapitał opiekuńczy”.
Проте за даними Управління соціального страхування (ZUS) Польщі у 2025 році для українців із PESEL UKR доступна лише програма aktywnie w żłobku.
Адже для оформлення у 2025 році допомоги “aktywnie w żłobku” в Польщі батькам та дітям, які мають тимчасовий захист (статус UKR) потрібно:
- довести, що вони прибули до Польщі через війну в Україні;
- легально та безперервно перебувати у сусідній країні, як особи зі статусом UKR не менше 365 днів.
Натомість українці, які НЕ користуються тимчасовим захистом у Польщі, можуть подаватись заявки на усі види допомоги Aktywny rodzic, за умови наявності:
- карти побуту з доступом до ринку праці
- іншого документа, що підтверджує легальне перебування та доступ до ринку праці.
Розмір виплат за програмою “активні в яслах” становить базово 1500 злотих на місяць, а якщо у дитини є довідка про інвалідність 1900 злотих щомісяця.
УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com
Фінансова допомога в рамках програм Aktywny rodzic надається на догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Заявки на усі три види виплат Aktywny rodzic, як у випадку допомоги 800+ в Польщі приймаються в електронному форматі й через згадані вище портали та додатки.
Зверніть увагу! Отримання допомоги за програмою “Aktywny rodzic” не впливає на можливість отримання виплат 800+ в Польщі.
Zasiłek rodzinny для українців у Польщі: хто має право на виплати у 2025 році
Програма підтримки zasiłek rodzinny (сімейна допомога) в Польщі призначена для часткового покриття видатків на утримання дитини у малозабезпечених родинах.
Українські громадяни, які отримали у Польщі тимчасовий захист, щонайменше до 30 вересня 2025 року можуть оформити допомогу zasiłek rodzinny.
Zasiłek rodzinny в Польщі у 2025 році прямо залежить від рівня доходів українців із PESEL UKR, і повна сума допомоги виплачується в ситуації, коли:
- дохід сім’ї на одну особу не перевищує 674 злотих,
- проте якщо в сім’ї є дитина-інвалід, то дохід сім’ї на одну особу не має перевищувати 764,00 злотих.
При перевищенні квоти доходу виплати проводяться у форматі "злотий за злотий". Тобто кожен "надлишковий" злотий доходу віднімається від розміру виплат.
Відтак до 31 жовтня 2025 року допомога zasiłek rodzinny у Польщі призначається у розмірі:
- 95 злотих – на дитину віком до 5 років,
- 124 злотих – на дитину старше 5 років до досягнення нею 18-річного віку,
- 135 злотих – на дитину віком від 18 до 24 років.
На відміну від 800+ чи 300+ в Польщі подання заявок на отримання zasiłek rodzinny доступно не лише в електронній формі. А й у паперовому форматі у територіальних осередках соціальної допомоги (ośrodki pomocy społecznej).
Які “шкільні виплати” в Польщі можуть оформити українці у 2025 році
У 2025 році українські мігранти можуть оформити три види грошової допомоги на дітей-школярів у Польщі.
Шкільна допомога (Zasiłek szkolny)
Zasiłek szkolny в Польщі – це одноразова грошова допомога, призначена для учнів, сім’ї яких опинились у скрутному становищі через непередбачувані обставини.
Проте цей вид виплат не передбачено для дітей, які проходять дошкільну підготовку!
Шкільну допомогу у Польщі можуть надавати у:
- вигляді грошової допомоги для покриття витрат на навчання;
- матеріальній формі — придбання навчальних матеріалів або оплати навчання.
Розмір фінансової підтримки zasiłek szkolny у 2024-2025 навчальному році встановлено на рівні 620 злотих на одного учня.
Для отримання шкільної допомоги потрібно подати в місцевий осередок соціальної підтримки (можна знайти за посиланням – rjps.mrips.gov.pl):
- заяву на отримання виплат zasiłek szkolny;
- документ, що підтверджує обставини, які є передумовою для призначення виплат.
Зазначений пакет документів потрібно подати не пізніше, ніж через два місяці з моменту настання події, яка є підставою для отримання одноразової допомоги.
Шкільна стипендія (stypendium szkolne)
Шкільні стипендії у Польщі доступні учням польських шкіл із сімей з низьким рівнем доходів.
З 1 січня 2025 року не шкільну стипендію в Польщі можуть претендувати школярі, в родині яких середньомісячний дохід на одну особу не перевищує 824 злотих.
Учні, які відповідають вимогам програми, можуть отримувати шкільну стипендію від одного до десяти місяців. А розмір призначеної фінансової допомоги може становити від 99,20 до 248,00 злотих.
Заявку на програму “Шкільна стипендія” у Польщі слід подати до 15 вересня поточного року в паперовому або електронному вигляді разом із паспортом одного із батьків та документами, що підтверджують:
- особу дитини, родинні зв’язки або встановлене опікунство;
- навчання дитини в освітньому закладі Польщі;
- рівень доходів батьків/опікунів;
- документи, що підтверджують інвалідність, важку хворобу, безробіття чи інші обставини виникнення скрутного матеріального становища учня.
Виплати Dobry Start або 300+ в Польщі
Виплати “Добрий старт” (також відомі як програма 300+ в Польщі) — це одноразова фінансова допомога, яка надається батькам чи опікунам учнів для придбання шкільного приладдя.
Допомога за програмою 300+ в Польщі у 2025 надається один раз у розмірі 300 злотих на одну дитину (на один навчальний рік).
Нагадуємо, що з 2025 року згідно з польським спецзаконом, виплати 800+ та 300+ в Польщі передбачені для дітей-мігрантів з України, які інтегровані у польську шкільну систему.
Батьки українських учнів польських шкіл у 2025 році можуть подавати заявки на виплати Dobry Start з 1 липня до 30 листопада:
- через портали PUE ZUS та emp@tia,
- за допомогою мобільного додатку mZUS,
- через сервіси інтернет-банкінгу.
Читайте також: Важливі зміни у L4 в Польщі з 2025 року: лікарняні за новими правилами
фото: колаж UAPL.INFO