Вища освіта у Польщі: нюанси вступу і що робити, якщо провалив іспити, – поради українцям від польської експертки

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Як вступити в університет у Польщі? Що треба знати і які документи підготувати? Доки триватиме вступна кампанія? Які ще є у Польщі нюанси вступу і що робити, якщо провалив іспити?

До речі, обсяги переказу коштів з Польщі в Україну б’ють рекорди: як безкоштовно переказати злоті

Пов’язаних з освітою за кордоном питань більш ніж достатньо. Але не впадайте у відчай. Все простіше, ніж вам здається.
Щоб розібратись у тонкощах освіти у Польщі ми поспілкувались із докторкою Малґожатою Кузьбідою (Małgorzata Kuzbida), викладачкою Державної вищої Східноєвропейської школи у Перемишлі та Поліцеальної школи EDU DUO в Кракові.

Також пані Малґожата є партнеркою фірми Aktywator Biznesu, яка надає українцям консультаційні послуги у Польщі, у тому числі й у сфері освіти, а частину прибутку передає на Збройні сили України.

Малгожата Кузьбіда
Окремі польські університети пропонують безкоштовне навчання для українців, – Малгожата Кузьбіда

Пані Малґожата має 20-річний досвід у вищій освіті Польщі. Попри прогнози збільшення кількості українських студентів у Польщі, вона вважає, що система освіти справиться з цим викликом. Університети вже збільшили кількість місць, деякі навіть передбачили можливості для безкоштовного навчання українців.

Разом з тим, каже польська науковиця, не буде жодної трагедії, якщо абітурієнт не вступить до жодного університету – польська система освіти це теж передбачила.

Журналісти порталу “UAPL.INFO – Все про Польщу для українців” детально розпитали польську експертку щодо нюансів вступної компанії для українських абітурієнтів.

10 серпня українські школярі складають останнє ЗНО. Що їм робити далі, чи не запізно вступати до університетів у Польщі? Можливо, порадите уже зараз готуватись до вступу?

Результати ЗНО не всюди потрібні. Вони потрібні лише для вступу на медичні факультети.
За кілька днів, 10 липня, майже усі державні університети закінчують перший етап прийому документів від вступників на державні місця. Документи слід направити було через електронний кабінет університету, а саме  заяву, фотографію, скан свідоцтва про закінчення середньої освіти.

Окрім того, потрібно було додати диплом про закінчення курсів польської мови. Обов’язково має бути підтвердження знання польської мови. Внутрішні правила кожного ВНЗ передбачають перевірку знання польської мови ще раз під час співбесіди.Незважаючи на свідоцтва про завершення курсів, університети хочуть говорити з абітурієнтом, щоб розуміти його рівень знання мови.

Щодо ЗНО, то не завжди треба подавати його результати.

Або, як я вже сказала, подавати у медичні ВНЗ. Наприклад, медичний університет у Бидґощі робитиме ЗНО у вересні. Тому раджу дуже уважно читати умови вступу в кожному університеті.

 Які подальші кроки повинні зробити вступники, які ще встигають подати документи на навчання або подаватимуть їх після 10 липня?

Наступний крок – це зробити апостиль або легалізацію документа про освіту.

Це робиться у Києві, у Львові й додатково оплачується. Майже усі державні ВНЗ вимагають зробити апостиль, натомість приватні можуть вимагати лише нотаріально завірений переклад на польську мову атестата та додатка до нього або диплома та додатка до нього.

Переклад і завірення у нотаріуса треба робити у Польщі.

Тобто людина така, як я, що допомагає абітурієнтам подати документи, відкриває електронний кабінет для вступника, подає всі ці документи, лікарняну довідку про стан здоров’я, диплом про знання польської мови, Карту поляка, якщо хтось має (наявність Карти поляка забезпечує її власнику безкоштовне навчання у польських ВНЗ – ред.).

Інколи університети також хочуть мати підтвердження статусу UKR.

Як ви знаєте, ті громадяни, які перетнули українсько-польський кордон після 24 лютого, отримали PESEL зі статусом UKR. Якщо ж вступник ще перебуває в Україні, то після приїзду до Польщі йому треба зробити PESEL із цим статусом.

 Що дає статус UKR для вступника?

На підставі цього статусу UKR можна подати заяву про безкоштовне навчання.

Але треба розуміти, що не всі університети приймають такі заяви про безкоштовне навчання або може бути така ситуація, що за пару тижнів, у серпні, в обраному вами університеті вже не буде місць на безкоштовне навчання.

У приватних ВНЗ навчання платне і за рік доведеться заплати 1000-1500 євро.

Знання польської мови для абітурієнтів є надважливим і без нього ніяк?

Так, без такого знання ніяк, але є нюанси.

Один приватний університет у Кракові (Akademia WSB), який є на третьому місці рейтингу польських ВНЗ, відкриває курс «Управління» (Zarządzanie) українською мовою і не вимагає знання польської.

Він також має цей самий курс англійською мовою. Цей ВНЗ налаштований на співпрацю зі студентами з-за кордону, він має філії в інших містах Польщі.

 Які вищі навчальні заклади і які напрямки навчання популярні серед українських абітурієнтів?

Зараз багато абітурієнтів вступають до університету в Лодзі, до педагогічного університету в Кракові. Чимало мріють про Ягеллонський університет (один із найпрестижніших і найстаріших університетів Польщі, який працює у Кракові – ред.).

Проте багато вступників не склали іспитів або не встигли дати скан свідоцтва про закінчення середньої освіти. Багато шкіл в Україні дали ці документи 30 червня, а іспити були 26 червня.

У серпні буде ще третій набір студентів, тому поки рано говорити, які університети й напрямки є найпопулярнішими.

Окрім того, багато абітурієнтів подають документи до менших ВНЗ, як от Державна вища Східноєвропейська школа у Перемишлі (Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska), яка має відкриті двері до кінця серпня і приймає документи на навчання за спеціальностями “Логістика”, “Інформатика”, “Міжнародні відносини“.

У цьому навчальному закладі у Перемишлі намагаються поєднати гуманітарне з економічним, навчати студентів за спеціальностями, які є популярними саме зараз. Дуже популярними спеціальностями нині є “Логістика”,”Управління”, а також  “Маркетинг”.

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu
Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu, фото: przemysl-news.pl

Після закінчення навчання людина може працювати у міжнародних корпораціях.

А чи можна подати документи до кількох ВНЗ, як це є в Україні, а потім обрати той, що найбільше до душі?

Так, це можливо.

Для цього треба відкривати електронний кабінет на сайті ВНЗ, але відразу теж потрібно оплатити адміністративні витрати у розмірі від 85 до 400 злотих. А пізніше, коли університети вже оприлюднять рейтинги, то треба привезти оригінал документів про середню освіту.

Багато вступників подають документи у два різні ВНЗ в одному місті.

Навіть розпочинають навчання на двох різних факультетах і за 2-3 місяці, напередодні сесії, вирішують, де вони хочуть залишитись.

 Ви згадали про те, що ті діти, які перетнули кордон після 24 лютого, можуть розраховувати на безкоштовне навчання.

Так, через рік закон дає таку можливість.

І, наприклад, університет у Лодзі відкрив таку можливість. Це дуже гарний університет. Залишилось ще 2-3 дні, щоб відкрити електронний кабінет і подати документи на вступ до нього.

Але не всі університети дають можливість безкоштовно навчатись.

В окремих випадках слід писати заяву на ім’я ректора, в якій треба вказати причини безкоштовного навчання або меншої оплати за нього. У заяві треба вказати з якої області України студент.

У нас, наприклад, багато людей з Харкова. Мама вступника в одній частині України, тато залишився у Харкові і воює в лавах ЗСУ. Це дуже ґрунтовна підстава для того, що подати заяву на безкоштовне навчання.

 А яка ситуація із гуртожитками у польських вищих навчальних закладах?

Можна подавати заяву на забезпечення кімнатою у гуртожитку.

Але знову ж таки повторю: краще подавати документи про вступ у менші університети та у менших містах, як от Перемишль, наприклад. Бо ситуація із гуртожитками там буде значно краща, ніж в крупних університетах великих міст. Але й у менших містах гуртожитки, на жаль, не безкоштовні.

 Очевидно, що зважаючи на війну в Україні, цього року кількість вступників у Польщі значно зросте. Чи здатна польська система вищої освіти “поглинути” всіх їх?

Це не проблема. Міністерство освіти відкрило більше місць для громадян України.

Університети це теж розуміють і приймають більшу кількість вступників. Щобільше, ми зараз бачимо, що є можливість дати роботу викладачам з України.

 Українським педагогам потрібна буде нострифікація диплому для викладання у Польщі?

Нострифікація зараз непотрібна. Потрібне знання польської мови, щоб вони розуміли один одного. Нострифікація вже буде пізніше.

Ректор самостійно приймає рішення про те, чи візьме він на роботу таку людину.

 Насамкінець, що б ви порадили українським дітям, які учора в стані стресу складали іспити під повітряні тривоги в Україні, а завтра приступлять до іспитів у зовсім чужій країні, в незнайомому місті?

Я б порадила їм ставитись спокійно до всього, що відбувається.

У нас зараз також приймають заяви на навчання у школах поліцеальних (Szkoly Policealne). Це перехідний етап після закінчення середньої освіти і перед вступом до університету. Це дуже гарна можливість для молодих людей. Ця школа безкоштовна, і там можна вивчити польську мову.

Навчання триває від року до двох, потім відбувається державний іспит, після якого випускник має в руках сертифікат косметолога, спеціаліста адміністрації, фармацевта тощо.
Молоді з України не потрібно стресувати, вони ще надто юні, бо закінчують середню освіту у 16-17 років. У Польщі випускники шкіл трохи старші.

 Тобто потенційна невдача зі вступом в університет не є катастрофою?

Невдалий вступ у ВНЗ в Польщі це взагалі не катастрофа.

Я розумію, що люди в Україні мають стереотип, що після 11 класу треба йти тільки в університет. Але це не так. Можна йти в поліцеальну школу, наприклад. До речі, ми також відкриваємо онлайн-навчання у цій школі, після закінчення якої випускник матиме сертифікат про її закінчення.

Університет – це не останній шанс, а одна з можливостей.

Для дітей, які не знають, що робити, які сумніваються у власних силах, я рекомендую поліцеальну школу. Ми відкрили таку школу у Кракові і на навчання у ній можна подати заяву через інтернет.

Адже коли вони приїдуть сюди наприкінці серпня-початку вересня і матимуть на руках оригінал свідоцтва про закінчення освіти, то можна буде починати навчання.

А в університет можна буде поступати через рік, коли молодь вже зрозуміє, що вона хоче отримати від навчання, і вже добре знатиме польську мову на рівні B1 або B2.

 

Нагадаємо, що в українському Міносвіти дали офіційну відповідь на те, як мігрантам-випускникам отримати український атестат про освіту у Польщі.

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *