Виїзд жінок за кордон у 2025 році: кого не випустять з України

Військовий облік окремих категорій жінок та їх виїзд за кордон у 2025 році залишаються одними із найбільш маніпулятивних тем в інформаційному просторі. Чи містить Постанова Кабміну від 3 грудня 2024 року та ухвалений законопроєкт 12067 положення щодо заборони виїзду жінок з України у наступному році?

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Актуальне питання: Легальна можливість переказу коштів за кордон – детальне пояснення

Як впливають прийняті у грудні 2024 року нормативно-правові акти на попередньо запроваджені обмеження щодо виїзду жінок за кордон. Кому з жінок і коли законно можуть відмовити у перетині кордону у 2025 році?

Правовий статус жінок та військовозобов’язаних: що слід врахувати

Українцям слід врахувати, що у 2025 році дійсно передбачається зміна окремих норм законодавства щодо мобілізації та військового обліку громадян України.

Згідно із прийнятим 3 грудня 2024 року Верховною Радою у першому читанні за основу законопроєктом 12076 в Україні:

  • з 2025 року буде скасовано строкову службу і запроваджено новий вид військової служби – базову,
  • а проходження базової військової служби стане обов’язковим для громадян України чоловічої статі, які придатні за станом здоров’я.
Зважаючи відсутність на конституційному рівні поділу за статевою ознакою, обов'язки чоловіків перед державою на час дії правового режиму воєнного стану де-юре аналогічні й для жінок.

Попри те, що ст. 65 Конституції України не робить різниці за статтю між чоловіками та жінками у питанні захисту незалежності та територіальної цілісності України, у новому законопроєкті урядовці передбачили винятки для жінок.

У пояснювальній записці до ухваленого законопроєкту йдеться зокрема про необхідність:
  • унормувати на законодавчому рівні необхідність проходити медичний огляд у порядку, що визначається Міністерством оборони України
  • перед направленням для проходження практичних занять базової загальновійськової підготовки для громадян України чоловічої статі (жіночої статі – у добровільному порядку!).

Окрім того, планується вдосконалити окремі питання взяття на військовий облік призовників та військовозобов’язаних.

виїзд жінок за кордон
А також щодо зняття з військового обліку жінок, які виявили бажання проходити базову військову службу, колаж UAPL.INFO

При цьому слід врахувати, що базова загальновійськова підготовка, яка передбачена статтею 101 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, фактично розпочнеться лише з 1 вересня 2025 року.

НЕ ЗАБУДЬТЕ:
– підписатись на сторінку UAPL.INFO у мережі 👉 Facebook ,
– та шукайте відповіді на запитання у групі 👍 Все про Польщу для українців: документи, робота, житло, відпочинок!

Мобілізація жінок в Україні та виїзд за кордон: важливі аспекти

Станом на останню декаду грудня 2024 року в Україні чинним законодавством не передбачено жодного варіанту примусової мобілізації жінок.
Попри це, для низки категорії українських жінок встановлено вимогу наявності документів про взяття на військовий облік та оновлення військово-облікових даних.

Зокрема вносяться до відповідного реєстру дані українок віком від 18 до 60 року, які здобули медичну або фармацевтичну освіту, і за станом здоров’я придатні до військової служби.

Окрім постановки на військовий облік жінки-медики та фармацевти зобов’язані повідомляти (оновлювати дані) у ТЦК та СП про:

  • зміни у сімейному статусі,
  • зміну місця проживання або реєстрації,
  • отримання інвалідності або набуття статусу ВПО (внутрішньо переміщеної особи).
Проте навіть для таких категорій жінок військовий облік не означає автоматичну мобілізацію чи встановлення заборони виїзду за межі України.

Адже лише за добровільною згодою та після укладення контракту громадянка України може стати військовослужбовцем.

виїзд жінок за кордон
І лише тоді на жінку дійсно поширюються відповідні правові обмеження, у тому числі й щодо виїзду за кордон, колаж UAPL.INFO

Фактично станом на кінець 2024 року чинне законодавство України містить норми щодо обмеження виїзду за кордон лише для жінок:

  • які проходять військову службу за контрактом,
  • держслужбовців та посадовців відповідних категорій.
Постановою Кабміну №69 від 27 січня 2023 року обмежено виїзд за кордон для окремих категорій громадянок України виключно з метою службового відрядження.

Йдеться зокрема про громадянок України, які є народними депутатами та депутатами місцевих рад, суддями та прокурорами, державними службовцями, або працівниками, які заброньовані за відповідними органами.

Окрім того, лише тимчасово обмежити виїзд з України можуть і для низки інших категорій жінок зокрема, якщо:

  • особа обізнана з відомостями, які становлять державну таємницю (із врахуванням обмежень визначених у Законі України “Про державну таємницю”),
  • до особи у порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством, застосовано запобіжний захід, за умовами якого жінці заборонено виїжджати за кордон (до закінчення кримінального провадження або скасування відповідних обмежень),
  • жінку було засуджено за вчинення кримінального правопорушення (до закінчення відбуття покарання або звільнення від покарання),
  • особа перебуває під адміністративним наглядом Національної поліції (до моменту припинення нагляду).

Детальніше: Виїзд жінок за кордон після ухвалення закону про мобілізацію

Заборона виїзду жінок з України у 2025 році: які підстави

Зважаючи на відсутність обмежувальних норм для переважної більшості українських жінок віком від 18 до 60 року, відмови у пропуску за кордон можуть бути зумовлені невиконанням ними правил військового обліку.

Йдеться про те, що при проведенні перевірки на кордоні співробітники Державної прикордонної служби України верифікують дані про особу через низку інформаційних баз та реєстрів.

виїзд жінок за кордон
Нагадаємо, що ДПСУ проводить обмін даними із відповідними реєстрами України, у тому числі й з реєстром військовозобов’язаних “Оберіг”, колаж UAPL.INFO

Слід врахувати, що 16 липня 2024 року закінчився двомісячний термін, який було передбачено змінами у законодавстві про мобілізацію щодо оновлення даних.

Відтак зважаючи на чинні правові норми фактично існує підстава, яка дозволяє обмежити для окремих категорій жінок право виїзду за кордон.

Йдеться про громадянок України, які:

  • повинні перебувати на військовому обліку (зокрема медики чи фармацевти),
  • проте не оновили військово-облікові дані у відповідних ТЦК та СП або в додатку Резерв+.

УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com 

Окрім того, потрібно врахувати, що в оновленому законі про “Про військовий обов’язок та військову службу” у частині першій статті 11 закріплено норму, відповідно до якої підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних жінки.

Йдеться про громадянок України, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком. А також закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність.

І навіть якщо особа після отримання профільної освіти, ніколи не працювали за фахом, на неї також поширюється вимога взяття на облік та оновлення даних.

У переліку МО України визначено категорії жінок для обов’язкового взяття на військовий облік з жовтня 2023 року за наступними освітніми напрямками:

  • фізична терапія, ерготерапія, медична та психологічна реабілітація, громадське здоров’я, фізична реабілітація, промислова фармація, санітарія та експертиза,
  • стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування.
При цьому спеціальність визначається не лише за освітою, а й за фактичним місцем праці.

Відтак українські жінки, які навіть без профільної освіти працюють у відповідних медичних закладах, також підлягають взяттю на облік. І на них також поширюється вимога оновлення військово-облікових документів для виїзду за кордон.

Саме тому непропуск жінок через кордон наприкінці 2024 року або з 1 січня 2025 року найбільш ймовірно зумовлені (будуть обґрунтовані) не оновленням даних.

Проте після оновлення військово-облікових даних жодних правових підстав обмеження виїзду за кордон наразі не встановлено. І відповідні категорії жінок можуть без обмежень перетинати кордон України у 2025 році.

Детальніше: Військовий облік жінок: кому обов’язково слід прибути у ТЦК та оновити дані

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *