Перетин кордону особами з інвалідністю на час дії воєнного стану в України обмежено відповідними нормативними актами. У Держприкордонслужбі наголосили на тому, що виїзд за кордон інвалідів наразі можливий лише на підставі документів виданих в Україні.
До теми: Як українцям дистанційно оформити інвалідність за кордоном: пояснення МОЗ
У Державній прикордонній службі України підтвердили, що не всі громадяни України з інвалідністю зможуть виїхати за кордон під час дії режиму надзвичайного або воєнного стану.
Кому з інвалідів I, II та III групи дозволено виїзд за кордон
На офіційній сторінці ДПСУ зазначено, що виїзд за кордон дозволено лише громадянам України з інвалідністю, які мають відповідне документальне підтвердження.
За межі України (без обмежень у часі та кількості перетинів кордону) можуть виїхати чоловіки з встановленою інвалідністю І, II або III групи.
Для виїзду за кордон, не залежно від групи інвалідності, слід представити один із наступних документів:
- посвідчення, яке підтверджує відповідний статус (інвалідність);
- пенсійне посвідчення або посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги;
- довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики України;
Нагадаємо, що Уряд виключив довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (форма первинної облікової документації № 157-1/о) з переліку документів, необхідних українцям для перетину кордон.
І попри те, що на сайті ДПСУ зазначена довідка (№ 157-1/о) і надалі вказується, як один із документів, що дають право перетину кордону – виїхати з України на її підставі НЕ МОЖЛИВО!
Водночас юристи звертають увагу на те, що навіть наявність усіх зазначених вище документів не є повноцінною гарантією виїзду.
Адже на кордоні від чоловіка-інваліда можуть також вимагати документи, що підтверджують зняття з військового обліку.
Яким категоріям інвалідів заборонено виїзд за кордон України
У ДПСУ наголошують, що на час дії воєнного стану, підставою для виїзду за межі України для чоловіків призивного віку є виключно документи видані українськими органами.
Тому, при спробі виїхати за межі України на підставі іноземних документів про інвалідність, особі буде відмовлено в перетині кордону.
У Держприкордонслужбі аргументують свою позицію тим, що усі документи, які підтверджують інвалідність (не залежно від групи) мають бути видані відповідно до:
- Закону України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”,
- Закону України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”,
- форми, визначеної Міністерством соціальної політики України.
У документах, якими засвідчується інвалідність громадян України, також повинна бути зазначена група та причина інвалідності.
Інвалідність отриману за кордоном доведеться підтвердити в Україні
Однозначна позиція прикордонного відомства (щодо країни видачі документів про інвалідність) фактично змушує українців, які отримали групу інвалідності за кордоном, підтвердити її в Україні.
Адже, особа, яка набула статусу інваліда за кордоном, після прибуття на територію України фактично не зможе (на підставі іноземних документів про інвалідність) виїхати за її межі.
Слід зазначити, що на час дії воєнного стану на території України процедура проведення медико-соціальної експертизи значно спрощена.
Наразі МСЕК в Україні проводиться за направленням лікарсько-консультативної комісії незалежно від місця реєстрації, проживання чи перебування громадян, які звертаються для встановлення групи інвалідності.
Щобільше, якщо особа звертається для встановлення інвалідності, але не може прибути на огляд до МСЕК, комісія може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно. Рішення приймається на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я.
Відтак, на час дії воєнного стану МСЕК в Україні, отримало право оглядати пацієнтів і приймати рішення заочно з такими причинами інвалідності, як:
- трудове каліцтво;
- професійне захворювання;
- захворювання, одержане під час проходження військової служби і служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту та Держспецзв’язку;
- захворювання, пов’язане з впливом радіоактивного опромінення внаслідок аварії на ЧАЕС.
Враховуючи зазначену інформацію, особи, які отримали за межами України інвалідність через “трудове каліцтво” та “професійне захворювання” можуть:
- заздалегідь подати необхідні документи в українські органи,
- та спробувати отримати рішення про встановлення групи інвалідності заочно.
Зверніть увагу: Переказати злоті із Польщі відтепер можна рідним в Україну абсолютно безкоштовно
фото: колаж UAPL.INFO