Виїзд за кордон і втрата субсидії в Україні: розʼяснення ПФУ

У яких випадках при виїзді за кордон українці втрачають право на отримання житлової субсидії в Україні? Кому і коли потрібно повідомляти про виїзд членів сім’ї за межі України та які наслідки?

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

До теми: Польська зарплата та соцвиплати на українську картку – як оформити?

Пенсійний фонд України надав офіційні роз’яснення щодо низки важливих аспектів, які стосуються втрати української субсидії в разі виїзду членів домогосподарства за кордон.

Виїзд членів домогосподарства за кордон: особливості обрахунку та виплати субсидії в Україні

За офіційними поясненнями Пенсійного фонду України для встановлення розміру житлової субсидії включаються усі особи, які входять до складу домогосподарства.

Нагадаємо, що в Україні згідно з положеннями Інструкції з ведення погосподарського обліку в сільських, селищних та міських радах домогосподарством вважається:

  • сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині,
  • забезпечують себе всім необхідним для життя,
  • ведуть спільне господарство, повністю або частково об’єднують свої кошти та витрачають їх.
При цьому слід врахувати, що особи, які входять до складу домогосподарства можуть перебувати в родинних стосунках або стосунках свояцтва. Не перебувати в будь-яких із цих стосунків або бути й в тих, і в інших стосунках.
виїзд за кордон і субсидія в Україні
Юридично в Україні домогосподарство може складатися навіть з однієї особи, фото: pexels.com
Проте у випадку перебування одного з членів домогосподарства за кордоном понад 60 днів, така особа для обрахунку субсидії до складу домогосподарства не включається.

Тобто на члена домогосподарства, який виїхав за кордон і перебуває там понад 60 днів:

  • не розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування,
  • водночас під час призначення житлової субсидії не враховуються і доходи такої особи.
Саме тому заявник, який в Україні звертається за призначенням житлової субсидії має вказати, хто із членів домогосподарства на момент подання заяви перебуває за кордоном понад 60 днів.

Відповідно, житлова субсидія в Україні призначається домогосподарству без врахування особи (соціальні норми житла в Україні та доходи), яка перебуває за кордоном понад 60 днів.

УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com 

Повідомлення про виїзд за кордон при отриманні субсидії в Україні: порядок і терміни

У Пенсійному фонду України наголошують на тому, що отримувачі житлових субсидій повинні надавати інформацію про членів домогосподарства, які перебувають за кордоном.

Адже згідно із чинним законодавством одержувач житлової субсидії в Україні впродовж 30 днів має повідомити Пенсійний фонд України про факт, який вливає на призначення житлової субсидії.

При цьому ПФУ зазначає, що одним із таких фактів (впливу на призначення субсидії в Україні) офіційно вважається:
  • перебування за кордоном особи зі складу домогосподарства або члена сім’ї особи зі складу домогосподарства,
  • сукупно понад 60 днів у періоді, на який призначено субсидію.
виїзд за кордон і субсидія в Україні
Відтак йдеться не про безперервне перебування члена домогосподарства за кордоном поспіль 60 діб, а сукупне на період призначення субсидії, колаж: UAPL.INFO

Нагадаємо, що в Україні субсидія на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону (квітень місяць) і розраховується:

  • на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня;
  • на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня.
Таким чином, якщо хоча б один із членів домогосподарства, який враховувався при обрахунку та призначенні субсидії, впродовж терміну її виплати сукупно перебував за межами України понад 60 днів, одержувач виплат повинен про це повідомити ПФУ.

При цьому слід врахувати, що згідно із Постановою Кабміну № 848 (п. 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій) до 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються:

  • дні службового відрядження, лікування, навчання або догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
  • що підтверджується відповідними документами.
Окрім того, офіційно до терміну перебування за кордоном члена домогосподарства не включають дні протягом періоду воєнного стану в Україні та двох місяців після його припинення або скасування.

Водночас п. 90 зазначеного положення визначає, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов’язаний:

  • протягом 30 календарних днів після припинення (скасування) воєнного стану в Україні поінформувати уповноважений орган,
  • про перебування за кордоном особи зі складу домогосподарства або члена сім’ї особи зі складу домогосподарства сукупно більш як 60 днів.

НЕ ЗАБУДЬТЕ:
– підписатись на сторінку UAPL.INFO у мережі 👉 Facebook ,
– та шукайте відповіді на запитання у групі 👍 Все про Польщу для українців: документи, робота, житло, відпочинок!

Коли припиняється виплата житлової субсидії в України при перебуванні за кордоном

Насамперед українцям, які перебувають за кордоном слід розуміти, що встановлені загальні обмеження та терміни щодо призначення субсидії, не діють в повному обсязі на час воєнного стану в Україні.
Відтак лише через місяць після припинення або скасування воєнного стану в Україні розпочнуть застосовуватись загальні норми щодо припинення виплати субсидій.

Згідно із якими виплата житлової субсидії припиняється, а надміру виплачені кошти повертаються одержувачем якщо:

  • особи, які звернулися за призначенням субсидії, не повідомили орган Пенсійного фонду України про перебування будь-кого з членів домогосподарства за кордоном понад 60 днів,
  • а субсидію обчислено з урахуванням цієї людини (розраховано норми та нормативи, враховано офіційні доходи в Україні).
Зазначений обов'язок стосується отримувачів субсидій на територіях адміністративно-територіальних одиниць Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей та міста Києва.

Водночас де-факто житлову субсидію припинять виплачувати лише у разі виявлення Пенсійним фондом України факту перебування члена домогосподарства за кордоном у період отримання житлової субсидії. І лише домогосподарствам, які проживають на території вищезазначених адміністративно-територіальних одиниць України.

Щобільше навіть у такому випадку житлову субсидію домогосподарству може бути призначено повторно. А саме за новим зверненням з початку опалювального або неопалювального сезону.

Важлива тема: Як правильно користуватись українською банківською карткою за кордоном

фото: freepik.com

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *