Після запровадження на території України режиму воєнного стану українські студенти-чоловіки відповідно до законодавства не можуть виїхати за кордон. При цьому йдеться на лише про виїзд за кордон осіб, які навчаються в Україні, адже обмежено також і виїзд студентів іноземних вишів за кордон.
До теми: Перетин кордону чоловіками: кому з осіб призовного віку дозволили без обмежень виїжджати з України
Після 24 лютого 2022 року питання щодо перетину кордону здобувачами вищої освіти та аспірантами українських та іноземних вишів неодноразово ставало предметом гучних дискусій.
Обмеження на виїзд студентів іноземних вишів за кордон: Міносвіти твердить про домовленості із закордонними закладами вищої освіти
Відповідну заяву, щодо часткового врегулювання питання з освітніми міністерствами іноземних країн оприлюднив у власному телеграм-каналі очільник українського Міністерства освіти та науки Сергій Шкарлет.
Міністр освіти України, зокрема повідомив, що він звернувся до профільних міністрів іноземних країн із проханням надати можливість навчатися у режимі онлайн або надати річну перерву в навчанні зі збереженням фінансових умов здобування освіти для:
- українських студентів призовного віку, які зараховані на навчання в іноземний заклад вищої освіти на 2022/23 навчальний рік,
- українських студентів старших курсів іноземних вишів.
Як відреагували іноземні освітні відомства на звернення українського міністра освіти
Також у поширеному дописі Сергій Шкарлет твердить, що вже отримав перші реакції на його звернення від профільних іноземних міністерств.
Польща
Зокрема, міністр освіти та науки Республіки Польща повідомив українського колегу про те, що польське освітнє відомство закликало керівництво польських закладів вищої освіти посприяти українським студентам, а саме:
- дозволити студентам з України навчатися з використанням методів і технік дистанційної освіти,
- надавати студентам з України академічні відпустки на вимогу.
Німеччина
Німецькі федеральні уряди та національні виші ФРН наголосили на тому, що підтримують прохання про надання можливості українським громадянам продовжити навчання в умовах неможливого виїзду з України через воєнний стан. Проте до кожного з українських студентів буде застосовуватися індивідуальний підхід.
Франція
У Франції очільник освітнього відомства звернулася до закладів вищої освіти країни із проханням надати студентам з України річну перерву в навчанні. При цьому також висловлено прохання зберегти фінансові умови навчання та раніше зроблені внески.
Також не відкидають у Франції й можливості організації дистанційного навчання.
Данія
Міносвіти Данії повідомило, що данські заклади вищої освіти самостійно встановлюють правила щодо онлайн-навчання, надання перерви в навчанні тощо. Проте зазначило, що університетами Данії передбачені можливості щодо надання іноземним студентам відпустки або переведення на дистанційний формат навчання.
Азербайджан
Представники освітнього відомства Азербайджану також повідомили українську сторону про готовність готова розглядати звернення громадян України, які навчають у цій країні про переведення в режим онлайн-навчання. Також підтверджено можливість надання українським студентам річної перерви у навчанні зі збереженням фінансових умов навчання.
Очільник українського Міносвіти запевнив, що інформацію про сприяння в організації дистанційного навчання українських студентів іноземних вишів станом на початок листопада також підтвердили профільні освітні відомства:
- Естонії
- Йорданії
- Казахстану
- Канади
- Китаю
- Північної Македонії
- Швейцарії.
Питання виїзду студентів українських та іноземних вишів за кордон надалі не врегульовано, попри ухвалені судові рішення та петицію до Президента
Нагадаємо, що наприкінці вересня 2022 року Львівський окружний адміністративний суд у повному обсязі задовольнив позов студента Національного університету “Одеська юридична академія” денної форми навчання, якого не випустили за межі України.
Судом було визнано протиправним і скасовано винесене прикордонним відомством рішення про відмову студенту в перетинанні державного кордону України.
Наразі не відомо й про реакцію української влади на петицію до Президента України щодо надання дозволу на виїзд за межі України студентам іноземних вишів.
Цей документ на сайті електронних звернень місяць тому набрав необхідну кількість голосів. Згідно із текстом петиції, автор та понад 25 000 осіб, які його підтримали, просять дозволити виїзд з України особам, які вступили на навчання за програмами бакалавра, магістратури або аспірантури до 24 лютого 2022 року та після цієї дати.
Зверніть увагу: українці відтепер можуть швидко переказати кошти у євро до України із 27 країн ЄС