Візовий скандал у Польщі: корупційні схеми, видача віз росіянам, десятки тисяч дивних “студентів”

У Польщі офіційно оприлюднено результати тривалого розслідування, що мало на меті встановити усі аспекти виявлених порушень у сфері візової політики. Значна кількість корупційних схем, недотримання правил перевірки документів та навіть видача попри заборону національних віз до Польщі громадянам росії.

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

До теми: У Польщі стане складніше отримати карту резидента ЄС

Найвища контрольна палата Польщі 10 жовтня 2024 року представила офіційний звіт за результатами проведеного розслідування щодо порушень з боку польського МЗС у візовій та консульській діяльності у 2018-2023 роках.

Корумпований механізм впливу на консулів з боку МЗС Польщі

За даними Найвищої контрольної палати (Najwyższa Izba Kontroli) Польщі щонайменше з 21 листопада 2022 року по 4 травня 2023 року в польському МЗС діяв непрозорий і корупційний механізм впливу на окремих консулів.

Йдеться про появу “сумнівних з правової та етичної точки зору практик у роботі МЗС”, які застосовувалися як до фізичних, так і до юридичних осіб, з метою:

  • прискорення розгляду візових клопотань та отримання позитивних рішень у візовій процедурі,
  • включаючи перегляд візових рішень та видачу віз без особистої присутності заявника.

Польські консули, як і керівництво Консульського департаменту, вважали отримані від керівництва МЗС отриманих листів з іменами іноземців як до службових наказного порядку. А не як прохання розглянути можливість пришвидшити процес видачі візових документів певним іноземцям.

віза до Польщі
Окрім того, МЗС Польщі встановило мінімальну кількість візових клопотань для окремих закордонних представництв, фото freepik.com

І очікувало, що консули Республіки Польща постійно збільшуватимуть кількість розглянутих візових клопотань у зв’язку з масовою видачею дозволів на працевлаштування.

Відтак Міністерство закордонних справ Польщі, за висновками проведеного розслідування сприяло збільшенню черг іноземців, які очікують на подачу та розгляд своїх заяв. Фактично переклавши всі пов’язані з цим питання на консульські установи

Попри те, що консули повідомляли МЗС про негативну роль візових посередників і про свої сумніви щодо довіри до потенційних роботодавців у Польщі.
Щобільше окремі розпорядчі документи польського МЗС призводили до невизначеності та хаосу у візовій діяльності польських консулів.

Йдеться, зокрема про дипломатичну депешу від 27 травня 2021 року, в якій МЗС вказало, що:

  • при видачі віз з метою працевлаштування польський консул не повинен перевіряти кваліфікацію працівника або вивчати його професійні навички,
  • оскільки ці питання належать до процедурної компетенції воєводи відповідного воєводства у Польщі.

Зверніть увагу: У Польщі запровадять жорстку міграційну стратегію з 2025 року

Протекція посередників та видача віз із порушеннями законів Польщі

Також у NIK Польщі заявили, що у польському МЗС незаконно надавалась протекція групі компаній, що займаються посередницькою діяльністю у працевлаштуванні іноземців.
За оцінками Найвищої контрольної палати Польщі співпраця представників МЗС з вищезгаданою групою компаній відбувалася попри наявність обґрунтованих підстав для її припинення.

Йдеться про наявність інформації про те, що:

  • група іноземців, які були “найняті” цією групою компаній, замість того, щоб працевлаштуватися в Польщі, подала заяву про надання притулку в Німеччині,
  • а представники вищезгаданої групи компаній намагались вплинути на рішення консулів Республіки Польща, зокрема, шляхом подачі скарг на них.

Окрім того, у МЗС Польщі запровадили пріоритетну процедуру приймання візових заяв від іноземних робітників зайнятих на будівництві так званого Kompleksu Olefiny III у Плоцьку.

А також зафіксовано перевищення повноважень директором Консульського департаменту МЗС, який:

  • фактично порушив незалежність консулів та положення закону Польщі “Про іноземців”,
  • встановивши окремі правила спрощеної візової процедури для іноземців, які мали працювати на інвестиції під назвою Polimery Police.
віза до Польщі
Водночас через відсутність обміну інформації польські консули за кордоном не знали, скільки дозволів видав той чи інший воєвода/староста, колаж UAPL.INFO

Або скільки декларацій про доручення виконання роботи іноземцю з тієї чи іншої країни зареєструвало районне управління праці.

Ще одним видом порушень у роботі польського МЗС була видача віз всупереч положенням Закону “Про іноземців”.

У 2019-2023 роках загалом було видано 1 068 віз з порушенням положень зазначеного закону, з яких:

  • 576 віз (тобто 49,5% від загальної кількості віз) було видано з науковою метою (naukowiec),
  • 282 візи (тобто 90% від загальної кількості виданих віз) – з метою стажування (stażysta),
  • 210 віз (тобто 27% від загальної кількості виданих віз) – з волонтерською метою (wolontariusz).

А під час перевірки керівництво Консульського департаменту МЗС, що консульські працівники не змогли вказати причини видачі зазначених віз.

Посилаючись на відсутність доступу до візової документації, яка могла бути пошкоджена, або через кадрові ротації.

телеграм-канал UAPL.INFO

З аналогічних причин, а також через численні помилки та недоліки в записах в ІТ-системі МЗС Польщі, аудитори NIK взагалі не змогли перевірити правильність видачі студентських віз для 16 935 осіб у 2020-2023 роках.

Аудитом встановлено, що через неналежний обмін даними:

  • консули за межами Польщі не мали, інформації про те, скільки довідок про зарахування іноземців з країн їхнього представництва було видано конкретним вищим навчальним закладом.
  • навчальні заклади у Польщі не отримували дані про те, хто з іноземців насправді отримав візу.
Крім того, ні консули Республіки Польща, ні університети не володіли даними про те хто з іноземців насправді в'їхав на територію Польщі Польща. А, якщо іноземець в'їхав до на польську територію з іншої країни Шенгенської зони, дані про його перебування в РП були відсутні навіть у Прикордонної варти Польщі.

Візи для громадян росії попри заборону: програма Poland. Business Harbour

Аудит NIK Польщі засвідчив, що МЗС Польщі розпочало реалізацію програми Poland. Business Harbour, без правових підстав.

Оскільки зазначена програма візових спрощень не була схвалена Радою міністрів і не була впроваджена як міністерська програма. Щобільше, як виявилось, зазначена програма навіть не мала повноцінної письмової версії.

Poland Business Harbour в Польщі
Метою програми Poland. Business Harbour, яка була запущена у вересні 2020 року, декларувався набір ІТ-спеціалістів для польської економіки, графіка gov.pl

Спочатку з Білорусі, а згодом і з інших країн (включаючи російську федерацію). Програма передбачала видачу візи терміном на один рік без дозволу на роботу і була орієнтована на працівників та їхні сім’ї.

За висновками Найвищої контрольної палати Польщі реалізація поспіхом підготовленої програми Poland. Business Harbour:
  • зробила отримання візи (D23-P.BH) найпростішим, найшвидшим і найдешевшим способом отримання можливості в’їзду на територію Польщі та ЄС,
  • і фактично звела роль консула в процесі розгляду заяви на отримання цієї візи лише до її видачі.

УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com

В результаті чого десятки тисяч іноземців, переважно з Білорусі та росії, отримали можливість легально в’їхати в Польщу.

Зокрема через низький рівень встановлених вимог до учасників програми. А також внаслідок надання невластивих іншим візам преференцій та відсутність будь-яких вимог до членів сім’ї або партнерів, які не є членами подружжя отримувача візи.

В цілому за 2020-2023 роки за програмою Poland. Business Harbour було видано 95 545 віз до Польщі.
Щобільше МЗС Польщі продовжувало видачу віз російським громадянам навіть після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну.

За даними NIK Польщі, особливо негативне ставлення викликало в аудиторів видача віз до Польщі віз громадянам російської федерації, а також білорусам після початку війни в Україні.

віза до Польщі
З 1 березня 2022 року, у Польщі було запроваджено обмеження на видачу віз громадянам росії, колаж krytykapolityczna.pl.
Проте в рамках програми Poland. Business Harbour росіяни та білоруси отримували польські візи до кінця 2023 року!

Офіційно підтверджено, що в період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2023 року лише громадянам російської федерації було видано 1 838 віз (D23-P.BH.)

До теми: МЗС Польщі вимагає припинити виплати українським чоловікам в ЄС

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *