У квітні цього року в Польщі відбулись певні законодавчі зміни, які прямо чи опосередковано мають вплив на українських громадян. Зокрема у квітні 2023 року віза в Польщі стала недоступною для отримання певними категоріями українських мігрантів.
Зверніть увагу: Як зберегти зароблені у Польщі злоті та з прибутком переказати їх в Україну
Також українцям, які планують перетинати кордон Польщі слід врахувати оновлені правила перевезення домашніх улюбленців: собак, котів, тхорів, кроликів, птахів чи рептилій.
Віза в Польщі більше не доступна українцям
Насамперед слід зазначити, що у квітні щонайменше три категорії українських мігрантів більше не зможуть подати документи та отримати польську національну візу без виїзду на територію України.
Йдеться про таку можливість, яка існувала у Польщі для:
- осіб, які подають заяви на отримання віз для праці водіями міжнародних автомобільних перевезень або некомерційних міжнародних автомобільних перевезень,
- українських громадян, які клопочуть про отримання візи для працевлаштування пілотами або іншими членами екіпажу цивільних повітряних суден,
- громадян України, які подають заяву на отримання гуманітарної візи з відміткою “Польща. Бізнес Гавань” (“Poland. Business Harbour”) та вже мали візу з такою відміткою.
Відтак усі пункти прийому візових анкет у Польщі (так звані "Візові центри" у Варшаві та Познані) 31 березня 2023 року закінчили прийом документів від українців, які перебувають у сусідній країні.
Візові рішення, видані МЗС Польщі щодо заяв, поданих у Варшаві та Познані до 31 березня 2023 року, українці можуть отримати у відповідних центрах до 28 квітня 2023 року.
З 11 квітня 2023 року видача польських віз українцям у Польщі (у Варшаві та Познані) відбуватиметься з понеділка по п’ятницю від 08:30 до 16:30.
В іншому випадку українські паспорти із візовими документами будуть передані у штаб-квартиру МЗС Польщі у Варшаві.
Як отримати польську візу без виїзду до України, коли віза в Польщі недоступна
Українські мігранти у Польщі, які потребують оновлення візового документа, проте не мають можливості виїхати до України, можуть скористатись поштовим способом подання документів на польську візу.
Можливість отримання польської візи поштою без виїзду з Польщі із минулого року надає Візовий центр у місті Львів.
Нагадаємо, що право отримати польську візу поштою без виїзду в Україну надано кожному громадянину України, який:
- має дійсне запрошення на роботу у Польщі,
- має запрошення на навчання у польських навчальних закладах,
- є власником фірми в Польщі,
- планує подавати документи на польську національну візу як власник Карти Поляка.
Усі деталі оформлення польської візи без виїзду з території Польщі та детальна відеоінструкція подана у матеріалі ” Як отримати польську візу поштою: покрокова інструкція від візового центру у Львові “
Правила перевезення тварин через кордон Польщі змінено
Також наприкінці березня на офіційному урядовому порталі Польщі було опубліковано розгорнуте пояснення щодо нових правил переміщення через кордон собак, котів та тхорів та інших видів тварин.
Йдеться про перевезення через кордон ЄС домашніх улюбленців, що переміщуються:
- з некомерційною метою (потрібна буде письмова декларація, яка підтвердить, що ввезення не є комерційним)
- в кількості до 5 тварин,
- у супроводі громадян України, що в’їжджають до ЄС через зовнішній кордон Польщі, у зв’язку з триваючим військовим конфліктом.
Станом на квітень 2023 року тварини-компаньйони з власниками (до 5 тварин), які переміщуються з території України, повинні відповідати усім вимогам профільного законодавства Європейського Союзу.
Перевезення через кордон Польщі собак, котів та тхорів у 2023 році
З квітня 2023 року собаки (Canis lupus familiaris), коти (Felis silvestris catus), тхори (Mustela putorius furo), можуть супроводжувати українців при в’їзді на територію країн ЄС лише у випадку, якщо:
- тварина чипована відповідним мікрочипом,
- собака, кіт або тхір були щеплені від сказу, і термін дії щеплення не закінчився (детальна інформація доступна за посиланням wetgiw.gov.pl),
- тварина має поточний серологічний тест для визначення титру антитіл проти сказу (детальна інформація доступна за посиланням wetgiw.gov.pl),
- особа, що переміщує тварину представить:
- довідку про стан її здоров’я відповідно до зразка визначеного законодавством ЄС (детальна інформація доступна за посиланням wetgiw.gov.pl)
- або, в окремих випадках, дійсний ветпаспорт, виданий в одній з країн-членів ЄС (детальніше на gov.pl).
З метою полегшення переміщення тварин по території країн-членів ЄС, наразі польські служби не будуть вимагати дотримання 90-денного періоду очікування з дати забору зразка крові. Який використовується для перевірки титру антитіл проти сказу в сироватці крові, якщо: результат тесту є задовільним (> 0,5 МО/мл) і зазначений у довідці про стан здоров'я тварини.
Перевезення через кордон Польщі тварин-супутників: птахів, гризунів, рептилій, безхребетних
Українцям у Польщі слід врахувати, що переміщення на територію ЄС домашніх улюбленців, окрім собак, котів та тхорів також можливо.
Йдеться зокрема про птахів, гризунів, кроликів, амфібій, рептилій, декоративних водних тварин та безхребетних.
Детальні правила їх перевезення через кордон визначено окремими правовими нормами:
- переміщення птахів: детальна інформація за цим посиланням wetgiw.gov.pl
- ввезення домашніх кроликів: детальна інформація за цим посиланням wetgiw.gov.pl
- переміщення до Польщі інших видів тварин: загальні правили за цим посиланням gov.pl
До речі: Прикордонники у Польщі отримали нові можливості для контролю Карт побиту іноземців
фото: euroradio.fm