Військовий облік жінок в Україні та за її межами: кому і коли обмежать виїзд за кордон

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Після набуття чинності новим порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів вчергове набуло актуальності питання обліку жінок певних категорій. Коли військовий облік жінок в Україні та за кордоном стане обов’язковим для визначених професій, та чи вплине це на можливість їх виїзду за межі держави.

Зверніть увагу: завдяки порталу Дія відтепер відкрити рахунок в українському банку можна навіть перебуваючи за кордоном

Виїзд жінок за кордон станом на січень 2023 року не обмежено

Нагадаємо, що восени минулого року дискусія щодо потенційної заборони виїзду українських жінок за кордон була зумовлена Наказом Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року № 313.

Проте, 6 вересня 2022 року міністр оборони Олексій Резніков підписав наказ про відтермінування до 1 жовтня 2023 року взяття жінок на військовий облік в Україні.

Заступник міністра оборони Ганна Маляр також підтвердила, що Міноборони відтермінувало початок обов’язкового військового обліку для жінок до початку 4 кварталу 2023 року.

Військовий облік жінок в Україні у 2023 році

Відповідно до затвердженого Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (Постанова Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 року) визначено категорії жінок, які будуть в обов’язковому порядку обліковуватись.
Зокрема, пунктом 21 Порядку визначено, що взяттю на персонально-первинний та персональний військовий облік в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях підлягають громадяни України з числа:
- військовозобов’язаних та резервістів, які не досягли граничного віку перебування у запасі, у тому числі жінок, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, а також за власним бажанням жінок, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, перелік яких затверджений Міноборони.

Відтак із 1 жовтня 2023 року жінки-медики повинні в обов’язковому порядку перебувати на військовому обліку.

Законодавчо також визначено і формат взяття жінок-медиків на військовий облік у 2023 році:

  • усі навчальні заклади, які здійснюють підготовку жінок за медичною або фармацевтичною спеціальністю, за два місяці до завершення навчання подають список щодо таких жінок до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності яких вони розташовані;
  • керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій повідомляють відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки про жінок, які у ним працевлаштовані та які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю і не перебувають на військовому обліку;
  • непрацевлаштовані жінки прибувають самостійно до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з метою взяття їх на військовий облік військовозобов’язаних.
Взяття жінок на військовий облік жінок здійснюється після визначення їх придатності до військової служби та внесення персональних даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Облікові картки резервістів з числа жінок (4 облікова група), повинні зберігатись у виконавчих органах сільських, селищних, міських рад.

Взяті на військовий облік жінки в України повинні будуть не лише прибувати до центрів комплектування за викликом. А також за сім днів до запланованого виїзду повідомляти центри комплектування про зміну місця свого проживання.
військовий облік жінок
Щобільше, із 2026 року жінки, які не стануть на військовий облік в Україні, не зможуть офіційно працевлаштовуватись, фото ukrmilitary.com

Хто здійснюватиме військовий облік жінок за кордоном

Постановою КМУ від 30 грудня 2022 року №1487 встановлено, що організовують військовий облік за кордоном та займаються поверненням військовозобов’язаних в Україну під час мобілізації саме українські дипломатичні установи.

Пунктом 52 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів дипустановам надано відповідні права та накладено обов’язки щодо ведення військового обліку за межами України:

У 2023 році українські дипломатичні установи в іноземних країнах:
  • інформують громадян, які перебувають на тимчасовому консульському обліку та досягли призовного віку і не мають відстрочки або не звільнені від призову на строкову військову службу, про початок чергового призову громадян України на строкову військову службу;
  • сприяють поверненню військовозобов’язаних та резервістів в Україну в разі проведення мобілізації та у воєнний час (в особливий період);
  • повідомляють у семиденний строк з дня взяття на консульський облік або зняття з нього про призовників, військовозобов’язаних та резервістів відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки за місцем перебування їх на військовому обліку;
  • ведуть військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які перебувають на тимчасовому консульському обліку, за списком (додаток 15). Список зберігається в закордонній дипломатичній установі України протягом п’яти років.
Законодавчо також встановлено, що категорії громадян України, які підлягають обов'язковому взяттю на військовий облік зобов’язані особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибути до закордонної дипломатичної установи України.

телеграм-канал UAPL.INFO

Виїзд жінок, які перебувають на військовому обліку обмежать у 4 кварталі 2023 року?

Якщо до 1 жовтня 2023 року не будуть внесені зміни у чинне законодавство цілком ймовірно виїзд за кордон жінок, які перебуватимуть на військовому обліку обмежать.

Адже вже у жовтні цього року українські жінки з медичною або фармацевтичною спеціальністю будуть зобов’язані прибути у територіальний центр комплектування та в разі необхідності стати на військовий облік.

Натомість у воєнний час, військовозобов’язаним на загал заборонено виїзд за межі країни без відповідного дозволу та при відсутності інших правових підстав.

Врахуйте: Виїзд за кордон інвалідів заборонено з іноземними документами

З юридичної точки зору, у випадку незмінності законодавства, навіть тим українським жінкам, які не стануть на військовий облік, ймовірно, доведеться отримувати додаткові документи.

Не виключено, що для перетину кордону буде вимагатись документальне підтвердження того, що спеціальність та професія жінки не є такою, що підлягає обов’язковому взяттю на військовий облік.

Без обмежень зможуть виїхати за кордон лише категорії жінок, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Виключний перелік визначено у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, тому юридично не мають обмежень у виїзді за кордон жінки:
  • на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
  • які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
  • що виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
  • які виховують дитину, хвору на:
      • тяжкі перинатальні ураження нервової системи,
      • тяжкі вроджені вади розвитку,
      • рідкісні орфанні захворювання,
      • онкологічні, онкогематологічні захворювання,
      • дитячий церебральний параліч,
      • тяжкі психічні розлади,
      • цукровий діабет I типу (інсулінозалежний),
      • гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня,
      • або дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, але якій не встановлено інвалідність;
  • на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;
  • які мають чоловіка із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків чоловіка із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
  • що мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка, який  проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”;
  • які зайняті постійним доглядом за хворим чоловіком, дитиною, а також батьками своїми чи чоловіка, які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.

До речі: Оформити українську пенсію стало можливо і за кордоном: детальна інструкція для мігрантів

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *