Попереду вихідні, отже можна вибратись у довшу або коротшу мандрівку Польщею. Куди саме вирушити – індивідуальний вибір кожного. Але ми вам принаймні у цьому допоможемо, підготувавши добірку місць для відпочинку на вікенд.
У майбутньому ми будемо оновлювати наш список, додаючи нові локації для ознайомлення із культурою, історією, природою та географією Польщі.
ҐДАНСЬК
Чому відразу Ґданськ? Бо, по-перше, там море, а по-друге, там точно сподобається і дорослим, і малим. Бо Труймясто (агломерація трьох міст – Ґданська, Ґдині й Сопота) має що показати та чим здивувати.
Любите архітектуру? Тоді готуйте зручне взуття – тривалі екскурсії вам гарантовані.
Любите море і кораблі, хочете полежати на пляжі? Таке теж знайдеться. У Ґданську також є великий вибір музеїв, серед яких, звичайно, є й морський. Серед інших варто відвідати археологічний музей і музей бурштину.
Обов’язково вийдіть на оглядовий майданчик базиліки Пресвятої Діви Марії “Bazylika Mariacka”. Це найбільший цегляний храм Європи, його висота 83 м. Йти буде важко, але краєвид згори вам відкриється неймовірний. До слова, якщо вам подобається цегляна архітектура, то Ґданськ саме те місто, яке вам потрібне, воно розташоване на так званому Європейському шляху цегляної готики й чимало об’єктів міста внесено до спадщини ЮНЕСКО.
Якщо ж ви прагнете чогось більш сучасного, то відвідайте Європейський центр Солідарності. Це сучасний інтерактивний музей, який показує боротьбу Польщі від радянського поневолення. Одним словом, Труймястом ви точно не залишитесь задоволені й ще неодноразово сюди повернетесь.
МОРСЬКЕ ОКО
Ще один популярний маршрут. І цього разу жодного моря, а лише гори й озера.
Отже, їдемо у Татри, напрямок на південь, через Краків, Закопане, туди, де свіжість лісу і гірське повітря. Майже, як у рідних Карпатах. Тут вам теж доведеться трохи пройтись. Автобус, який їздить із Закопаного щопівгодини, довезе вас до входу у національний парк.
А вже до самого озера Морське око доведеться йти пішки 8 км. Якщо ж ви захочете пройтись до кількох озер поруч, то накиньте ще кілька кілометрів.
Як ви вже зрозуміли, цей маршрут для справжніх любителів гір. Але знову ж таки – краєвиди, які вам відкриються дорогою до озера і безпосередньо на Морському оці, того вартують. Оскільки дорога до озера тривала, то радимо починати похід до озера з самого ранку.
Вхід у національний парк коштує символічні кілька злотих. Ну, і насамкінець, якщо ви геть не маєте сил йти, то трасою до і від озера курсують кінні упряжки. Щоправда ціни на них трохи кусаються.
До речі, якщо ваш шлях таки пролягатиме через Закопане, то радимо прогулятись цим невеличким містом, помилуватись дерев’яною ґуральською архітектурою і пообідати у якомусь з багатьох місцевих ресторанів, кухня там просто неймовірна.
ЗАМОК КСЕНЖ У ВАЛЬБЖИХУ (ZAMEK KSIĄŻ W WAŁBRZYCHU)
Тема замків і палаців у Польщі невичерпна і ми у багатьох наступних оглядах будемо повертатись до неї. Zamek Książ або Замок Князь – це найбільший у Сілезії та третій у Польщі замок, зведений ще у XIII ст. Ви будете вражені не лише масштабами замку, але й майстерністю його відновлення, пишністю інтер’єрів і бароковою і готичною архітектурою.
І все це було відновлено майже з нуля після тривалої та варварської німецької та радянської окупації, коли ворожі війська нищили замок й вивозили із нього всі мистецькі об’єкти та бібліотеку.
А ще тут є величезні й не менш цікаві підземелля, які теж доступні для туристів.
У замку діють квитки на різні екскурсії різної тривалості. То ж найкраще, якщо ви підберете свій власний ідеальний варіант самостійно, завітавши на сайт замку.
КОПАЛЬНІ СОЛІ
Якщо копальня солі, то Велічка. І так, і ні. Бо не менш цікава й давня соляна шахта є зовсім недалеко – у Бохні.
То ж радимо самостійно обрати для себе той об’єкт, який вам більше до душі. Обидві копальні майже одного віку (шахта у Бохні трішки старіша і вважається найдавнішою у Польщі), обидві внесені до спадщини ЮНЕСКО і в обидвох експозиції подібні.
Відвідувачі можуть ознайомитись із важкими умовами праці шахтарів, відвідати підземну капличку святої Кінги покровительки гірників або проплисти підземною річкою на човні.
У Велічці експозиція багатша, у Бохні дещо скромніша. В обидвох, кілометри тунелів і величезні зали створюють враження перебування у підземному місті. До речі, обов’язково візьміть із собою щось тепліше, бо під землею доволі прохолодно.
Квитки до копальні у Велічці та Бохні ви теж можете придбати самостійно. До речі, у Бохні квитки дешевші 😉
КАЗІМЕЖ-ДОЛЬНИ (KAZIMIERZ DOLNY)
Казімеж-Дольни – це невеличке тихе містечко на річці Вісла у Люблінському воєводстві, по сусідству з Україною.
По суті – це музей просто неба із багатою історією, яка сягає XII-XIII ст. З тих часів містечко активно розбудовувалось і тут досі збереглись середньовічні церкви й монастирі, кам’яниці та спіхлєжи або у перекладі на українську – комори, зерносховища (від слова spichlerz).
Оскільки поруч тече Вісла, то як можна здогадатись, місто стояло на важливому торговому шляху і потребувало комор. То ж свого часу життя тут протікало доволі активне. Тут також є своя площа Ринок із кав’ярнями та ресторанами у середньовічних кам’яницях та замок, а точніше його руїни.
Вхід на територію замку платний, але вартість невелика – орієнтовно 10 злотих. Можна оглянути залишки мурів та піднятись на вежу, яка збереглась у доброму стані. До послуг туристів також прогулянки на кораблі по Віслі.
Місто настільки компактне, затишне й атмосферне, що сюди сміливо можна їхати любителям архітектури й тим, хто прагне втекти від гамору великого міста хоч на пів дня.
Нагадаємо, що безкоштовний проїзд польськими автострадами для українців скасовано: але є винятки