В українців у Польщі все більше проблем із PESEL UKR: деталі

Польський Омбудсмен апелює до представників польського МВСіА щодо проблемних питань, які й надалі супроводжують вимушених мігрантів з України в Польщі. Проблеми українців зі статусом UKR здебільшого зумовлені відсутністю даних в польських прикордонних реєстрах та неможливістю отримати чи відновити тимчасовий захист.

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Зверніть увагу: МВСіА Польщі пояснило нюанси надання допомоги українцям з липня 2024 року

Уповноважений з прав людини Польщі вчергове звернувся до Міністерства внутрішніх справ з низкою проблем вимушених мігрантів з України при отриманні, відновленні чи поновленні статусу UKR. А також наголошує на втраті українцями пільг та виплат, що пов’язані з тимчасовим захистом у Польщі.

Українцям у Польщі складно отримати тимчасовий захист: у чому проблема

Омбудсмен Польщі фіксує значні проблеми українців у Польщі, які попередньо користувались інструментом тимчасового захисту в інших країнах ЄС.

Зокрема польський Уповноважений з прав людини отримує численні скарги від громадян України, які:

  • отримують відмови у присвоєнні статусу PESEL UKR (тимчасового захисту) в Польщі,
  • після наявності в минулому аналогічного статусу в іншій країні Європейського Союзу,
  • навіть після відмови від тимчасового захисту за межами Республіки Польща.
Польщі
Неможливість використання громадянами України інструменту тимчасового захисту на території більше, ніж однієї з держав-членів ЄС також може суперечити низці правових норм, колаж UAPL.INFO

Омбудсмен Польщі зазначає, що згідно з чинним польським законодавством дія польського спецзакону (пункт 3 частини 3 статті 2)  не поширюються на громадян України:

  • які користуються тимчасовим захистом на території іншої країни ЄС, крім Польщі,
  • що було надано у зв’язку з військовими діями в Україні.
Проте, в окремих випадках вимушеним мігрантам з України в Польщі не надають тимчасовий захист та супутні пільги й виплати. Причиною відмови у наданні PESEL UKR вказують наявність їх даних у європейському реєстрі осіб, які отримали тимчасовий захист від іншої держави ЄС.
Українці скаржаться саме на те, що проблеми з отримання статусу UKR в Польщі виникають навіть тоді, коли вони попередньо відмовилися від тимчасового захисту в іншій країні ЄС.

Польський Омбудсмен наголошує на тому, що такі дії польських посадовців певним чином суперечать рекомендаціям Європейської комісії.

Адже згідно з відповідями на поширені запитання щодо Директиви Ради 2001/55/ЄС та Виконавче рішення Ради (ЄС) 2022/382:

  • держава-член ЄС не може відмовити в реєстрації бенефіціара тимчасового захисту,
  • через те, що він зареєстрований як такий, що користується тимчасовим захистом в іншій державі-члені ЄС.

Водночас так особа може користуватися правами, наданими йому/їй тільки в одній з країн-членів Європейського Союзу одночасно.

Відтак, якщо особа, яка отримала тимчасовий захист в одній з країн ЄС, переїжджає в інше державу ЄС, ця країна повинна надані йому/їй права, передбачені Директивою про тимчасовий захист українців. Після чого зареєструвати особу у відповідних реєстрах та надати дозвіл на проживання.

Втрата і відновлення PESEL UKR в Польщі: які проблеми в українців у 2024 році

У липні 2024 року Уповноважений з прав людини у Польщі фіксує значні труднощі в українців із втратою та відновленням PESEL UKR.

Чимало вимушених українських мігрантів у Польщі у 2024 році отримують нові документи, що підтверджують особу. Зокрема, внутрішні та закордонні паспорти громадян, які українці оформляють саме на території України.

Проблема виникає через те, що:

  • виїзд особи зі статусом PESEL UKR до України у реєстрі Прикордонної варти Польщі фіксується на підставі “старого” паспорту,
  • а під час повернення до Польщі українцями вже використовується “новий” паспортний документ.
Зважаючи на це, інформація про повернення українця зі статусом PESEL UKR до Польщі не фіксується у прикордонних реєстрах.

Омбудсмен Польщі наголошує на тому, що через такі неузгодженості українці втрачають тимчасовий захист та супутні виплати. Адже за даними прикордонних реєстрів вони нібито й надалі перебувають (понад 30 діб) за межами Республіки Польща.

Польщі
Щобільше оновити дані у прикордонних реєстрах вдається не усім українцям у Польщі, колаж UAPL.INFO

Українці отримують вказівки від Прикордонної служби (Straż graniczna) та Управління соціального захисту (ZUS) Польщі з вимогою оновити дані про новий документ в органах місцевої влади.

Однак, попри повідомлення про факт отримання нового документа, фіксуються випадки, коли:

  • оновлені (актуальні) дані про повторний в’їзд до Польщі й надалі не відображаються у відповідному реєстрі громадян України,
  • оскільки такі дані про перетин кордону на підставі різних проїзних документів не об’єднані та не взаємоповʼязані.
Відсутність інформації, як діяти у випадку втрати або відмови у наданні статусу UKR, відчутно ускладнює спроби громадян України отримати, відновити або поновити тимчасовий захист у Польщі.

УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com 

Щобільше Омбудсмен Польщі наголошує на тому, що:

  • відповідна правова практика муніципальних органів влади щодо статусу UKR є різною,
  • а способи розгляду справи можуть залежати від конкретного органу.
Відтак українці у Польщі, отримавши відмову в одному органі, звертаються до органу влади в іншому районі або населеному пункті. І це, як не дивно, може підвищити шанси на позитивне вирішення справи щодо відновлення чи надання статусу UKR.

На думку польського Омбудсмена це не лише посилює недовіру до адміністративних органів Польщі. А й також створює додаткове навантаження на польських урядовців.

Проблеми українців із використання польських цифрових документів: Diia.pl та mObywatel

Черговим проблемним питанням для українців у Польщі у 2024 році залишається використання електронного документа Diia.pl.

Йдеться про електронний документ, який підтверджує особу та легальне перебування вимушених мігрантів з України в Польщі. А також дозволяє українцям із PESEL UKR подорожувати в межах ЄС.

Проблема полягає у тому, що:

  • після отримання дозволу на проживання громадянин України, який раніше легально перебував на території Республіки Польща на підставі спецзакону,
  • фактично втрачає можливість користуватися електронним документом Diia.pl,
  • навіть якщо статус UKR і надалі має його або її дитина.
PESEL
Відтак разом з отримання дозволу на перебування у Польщі чимало українців втрачають доступ до електронного документа своєї дитини, колаж UAPL.INFO

Нагадаємо, що довіреним профілем у Польщі можуть користуватися лише фізичні особи з повною або обмеженою дієздатністю. Відповідно іноземці віком до 13 років не можуть мати довіреного профілю, а отже, і цифрового документа Diia.pl.

Позбавлення українських батьків (після отримання дозволу на проживання в Польщі) доступу до електронних документів своїх дітей може перешкодити неповнолітнім українцям вільно подорожувати.

Фактично, у такому випадку діти з України:

  • не мають жодних документів, що підтверджують їхнє право на легальне перебування в Польщі та тимчасовий захист,
  • що може стати чималою проблемою при повторному в’їзді до Польщі через вимогу польських прикордонників пред’явити електронний документ Diia.pl, для збереження статусу PESEL UKR у дитини.

Слід зазначити, що польський Омбудсман вже звертав увагу МВС Польщі на те, що видача лише електронного документа, який підтверджує легальність перебування в Польщі й дає право на перетин кордону, може викликати труднощі не тільки у неповнолітніх українців.

А й у вимушених мігрантів з України у Польщі з обмеженими можливостями чи осіб похилого віку.

телеграм-канал UAPL.INFO

Йдеться про те, що серед вимушених мігрантів з України у Польщі є особи з різним рівнем цифрової компетентності. У тому числі люди, які є ізольованими в цифровому розумінні:

  • й не мають доступу до телефону з інтернетом,
  • що не дозволяє використовувати додаток mObywatel.
Відтак у випадку проблем з мережею або збоїв у роботі додатка, громадяни України не мають іншого способу довести, що вони перебувають у Польщі легально, під тимчасовим захистом.

При цьому законодавчо у Польщі у стосунку до українців не існує зобов’язання мати мобільний телефон.

Зважаючи на викладене вище Уповноважений з прав людини в Польщі Валерій Вачев звернувся із низкою пропозиції до заступника державного секретаря Міністерства внутрішніх справ і адміністрації Мацея Дущика.

Відтак польський Омбудсман просить розглянути описані проблемні питання для українців в Польщі та:
  • видати відповідні інструкції для стандартизації практики муніципальних органів влади щодо надання або відновлення статусу PESEL UKR,
  • розглянути можливість видачі документа, що засвідчує законне перебування вимушених мігрантів з України на території Польщі та використання ними тимчасового захисту, в паперовій формі,
  • або розробити рішення, що враховують ситуацію українських громадян у Польщі, які не мають доступу до цифрових технологій.

До теми: Виплати 800+ в Польщі для українців пропонують радикально обмежити

фото: freepik.com

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *