Уряд Польщі ухвалив спецзакон про допомогу українцям: захист продовжено, допомогу обмежено

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Рада міністрів Польщі 30 квітня 2024 року ухвалила проект змін до низки законів, які врегульовують надання тимчасового захисту громадянам України. А також регламентують порядок підтримки вимушених українських мігрантів, зокрема, в контексті соціальних та сімейних грошових виплат.

Актуальне питання: Яка українська банківська картка найбільш вигідна в Польщі

За офіційними даними польського уряду нові правила адаптують чинне законодавство до актуальних потреб громадян України. Польську урядовці твердять, що реальні потреби українців відчутно змінились за понад 2 роки перебування в Польщі з початку повномасштабного вторгнення.

Тимчасовий захист українців у Польщі до вересня 2025 року: що змінилось

Тимчасовий захист для українців у Польщі, які були змушені виїхати з України через війну, буде продовжено до 30 вересня 2025 року.
Фактично ухвалені урядом Польщі зміни в низці законів є лише приведенням національного законодавства у відповідність до Директиви про тимчасовий захист та відповідного Рішення Ради ЄС. Які стосуються на громадян України, що були змушені виїхати за її межі через російське вторгнення.
Саме тому термін дії тимчасового захисту для громадян України в Польщі буде продовжено з 30 червня 2024 року до 30 вересня 2025 року.

Оновлені положення польського права передбачають, зокрема, що

 • перебування вимушених мігрантів з України буде вважатись легальним до 30 вересня 2025 року,
 • з початку 2025 року українців в Польщі зі статусом PESEL UKR зможуть нарешті офіційно змінити статус перебування
  • з поточного тимчасового захисту
  • на посвідку на тимчасове проживання, яка буде видаватись на 3 роки. 
Окрім цього тимчасовий захист в Польщі буде надано ще двом категоріям іноземців:
 • малолітні діти громадян України,
 • малолітні діти у сім’ях громадян України, які не мають українського громадянства.
Польщі
Щобільше польський уряд врахував зауваження щодо потреби українців у Польщі в психологічній підтримці, фото: pexels.com

Відтак вже невдовзі надавати психологічні послуги українцям у Польщі зможуть громадяни України. Йдеться про осіб, які легально проживають у Польщі та мають відповідну освіту, здобуту в Україні.

Базовим терміном набрання чинності зазначених правових норм у Польщі визначено 1 липня 2024 року.

Обмеження грошових виплат та допомоги українцям у Польщі: деталі та терміни

Водночас запропоновані оновлення в польському законодавстві відчутно обмежують перелік підтримки вимушених мігрантів з України в Польщі.
Насамперед йдеться про те, що вже із 1 липня 2024 року значно зміниться система підтримки громадян України в Польщі.

Тому українським мігрантам слід врахувати припинення низки виплат та допомог, які надавались польською владою, а саме:

 • в рамках програми грошових компенсацій, відома як 40+ (40 злотих/доба), яку могли отримувати як компенсацією за витрати на проживання та харчування біженців війни, власники приватних помешкань,
 • у форматі оплати послуг з фотографування на документи,
 • у вигляді одноразової грошової допомоги в розмірі 300 злотих після прибуття до Польщі.
З липня 2024 року фінансування допомоги, пов'язаної з проживанням та харчуванням буде можливим лише для окремих категорій вимушених мігрантів з України, які перебувають в особливо складній ситуації.
Польщі
І виключно на підставі угоди, яку підписано з відповідним воєводою в Польщі або органом місцевого самоврядування, фото pexels.com

Окрім того, у Польщі змінять й принципи відшкодування витрат на проживання та харчування в центрах колективного проживання.

Польські урядовці твердять, що оновлення правових норм має на меті підвищити ефективність збору відповідних оплат з українських мігрантів.

Нові умови отримання виплат на українських дітей в Польщі

Ухвалені 30 квітня 2024 року урядом Польщі правки в закони, згідно з заявами польських урядовців, передбачають усунення виявлених “зловживань та патологій”.
Попри продовження підтримки українців у сфері сімейної політики чи доступу до освіти в Польщі будуть запроваджені нові вимоги для отримання грошових виплат на дітей.
Виплати 800+ та інші сімейні виплати зможуть отримати всі сім'ї, діти яких відвідують школу. Це є підтвердженням їх присутності в Польщі. Багато людей повідомляють, що отримується допомога і особи одразу ж їдуть в Україну,повідомив віце-прем'єр-міністр Польщі.
Польщі
Ми посилюємо систему. Ми робимо її більш прозорою, – Владислав Косіняк-Камиш, фото Уряд Польщі
Водночас слід врахувати, що наразі офіційно урядом Польщі підтверджено майбутні обмеження лише для виплат на дітей в розмірі 800 злотих на місяць.

Оприлюднені дані свідчать про те, що:

 • лише починаючи з 2025/2026 навчального року в Польщі,
 • обов’язкове шкільне навчання дітей громадян України,
 • дозволить їх батьками отримати виплати в рамках програми 800+.

Польський Омбудсмен критикує зміни польського законодавства щодо українців

Уповноважений з прав людини в Польщі підтвердив, що під час розгляду нових змін до польського законодавства виявлено низку положень, які можуть суттєво обмежити права українців.
Польщі
Насамперед йдеться про встановлення вимоги при отриманні статусу UKR підтвердження особи виключно дійсними українськими паспортними документами, колаж UAPL.INFO
На думку польського Омбудсмена зобов’язання пред’явити дійсний документ може виявитися неможливим, особливо для людей, які належать до вразливих груп.

Йдеться про громадян України,

 • з інвалідністю,
 • похилого віку,
 • з обмеженою рухливістю або важкохворих.
Слід врахувати й нещодавно запроваджені в Україні обмеження в доступі до консульських послуг для українців за кордоном. Які також можуть відчутно вплинути на наявність у вимушених мігрантів з України в Польщі дійсних паспортів.

Детальніше: Кого з українців і доки позбавили доступу до консульських послуг за кордоном

Окрім того, Уповноважений з прав людини в Польщі критикує нові обмеження способів надання допомоги українцям на воєводському рівні. Зокрема, у питаннях:
 • фінансування проїзду транспортними засобами та спеціалізованим транспортом, пристосованим для перевезення лежачих осіб або призначеним для осіб з інвалідністю,
 • а також організації місць надання невідкладної медичної допомоги.

Щобільше польський Омбудсмен твердить, що застосування нечіткого поняття “у складній життєвій ситуації” може обмежити доступ українських вимушених мігрантів до і так “урізаної” програми 40+.

Або при встановленні розмірів оплат у місцях колективного розміщення.

телеграм-канал UAPL.INFO

Окремо звертається увага на потенційно негативні наслідки встановлення залежності відвідування польської школи із отриманням виплат на дитину в Польщі.

Оновлені правові норми можу призвести до погіршення становища неповнолітніх громадян України, які належать до вразливих груп, а саме:

 • учнів з інвалідністю,
 • дітей з особливими освітніми потребами,
 • учнів ромської національності, які є особливо вразливими до соціальної маргіналізації.
Для багатьох українців, які в Польщі перебувають із дітьми зазначених вище груп, виплата допомоги на дітей є суттєвою підтримкою покриття витрат.

Відтак польський Омбудсмен наголошує, що:

 • рішення, яке ставить виплату допомоги на виховання дитини в Польщі у залежність від “проходження обов’язкової шкільної освіти”,
 • може призвести до поглиблення соціальної ізоляції окремих категорій українців в сусідній країні.

До теми: Повернення чоловіків з Польщі в Україну: оновлені позиції сторін та проблемні питання

фото: freepik.com

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *