Українців у Польщі попередили про нюанси використання “продовжених” документів і втрати статусу UKR

Оновлення польського спеціального закону про допомогу мігрантам з України внесло зміни й у терміни дійсності низки документів на право перебування у Польщі. Які документи й до якого часу продовжено і коли українці можуть втратити статус UKR навіть без виїзду за межі Польщі.

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Зверніть увагу: Безплатні та швидкі перекази вже доступні українцям за кордоном

У Прикордонній варті Польщі офіційно роз’яснили окремі положення спеціального закону Польщі щодо терміну дії “продовжених” документів. А також зазначили обставини, коли отримання документів подібного роду призводять до втрати статусу PESEL UKR.

Кому з українців у Польщі продовжили документи на перебування до 2025 року

У польському прикордонному відомстві пояснили, які документи на право перебування в Польщі українці можуть використовувати після закінчення терміну їх дії.

Йдеться про низку віз та карт побиту, які дають право українцям легально перебувати на території Польщі.

Відтак українцям, які на законних підставах перебували в Польщі з 24 лютого 2022 року, до 30 вересня 2025 року продовжено термін дії:
  • польських національних віз,
  • наданих дозволів на перебування,
  • карту побиту,
  • польських посвідчень особи іноземця (dokumenty tożsamości cudzoziemca)
  • дозвіл на толерантне перебування (zgoda na pobyt tolerowany).
Окрім того, у Польщі липневі зміни до спеціального закону також офіційно продовжили отримані українцями з 24 лютого 2022 року шенгенські візи та дозволи на перебування, видані іншою державою Шенгенської зони.
Польщі
Також отримали право легального перебування до 30 вересня 2025 року й українці, які з 24.02.2022 року прибули до Польщі в рамках безвізового руху, фото: prm.ua

Щобільше оновлення спецзакону до кінця вересня 2025 року продовжило й низку строків, у які українців зобов’язують виїхати за межі Польщі.

А саме терміни, що передбачені відповідними статтями польського закону “Про іноземців” від 12 грудня 2013 року:

  • залишення території Республіки Польщі (пунктом 6 статті 299)
  • добровільного виїзду за межі Польщі (пункт 1 статті 315).

УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com

Продовжені документи українців та виїзд за межі Республіки Польща

Польські прикордонники наголошують, що перебування в Польщі на “продовжених” документа та виїзд за межі Польщі не взаємопов’язані поняття.
Йдеться про те, що продовження терміну дії до 30 вересня 2025 року низки документів не надає права українцям на перетин польського кордону на їх підставі.

Прикордонники Польщі зазначають, що громадяни України:

  • які отримали національну польську візу, карту побиту, польське посвідчення особи іноземця чи документ “zgoda na pobyt tolerowany” з 24 лютого 2024 року,
  • не можуть використовувати як документ, що дає право на перетин кордону Польщі продовжену польську національну візу або карту побиту.
Саме тому українським мігрантам у сусідній країні у 2024-2025 роках слід врахувати той факт, що при виїзді за межі Польщі, повернутись у сусідню країні на підставі окремих "продовжених" документів вони не зможуть.

телеграм-канал UAPL.INFO

Відтак українцям у Польщі потрібно чітко розмежувати два, на перший погляд, взаємопов’язані аспекти:

  • продовження до 30 вересня 2025 року терміну дії польської візи чи карти побиту,
  • можливість використання цих легалізаційних документів для пересування за межі Польщі.

Втрата статусу UKR без виїзду з Польщі: які причини

Окремим пунктом у повідомленні Прикордонної варти Польщі є роз’яснення факту можливості втрати статусу UKR при отриманні відповідних легалізаційних документів.
Українці, які в Польщі офіційно підпадають під дію оновлених положень польського спеціального закону (specustawa):
  • втрачають можливість подальшого використання інструменту тимчасового захисту у Польщі,
  • автоматично при зміні статусу перебування (вимушена міграція та евакуація з України) на інший легальний статус.

Адже у пункті 4 статті 17 польського спецзакону про допомогу українцям визначено саме “автоматичну” втрату статусу UKR особами, які у Польщі отримали дозвіл на:

  • тимчасове перебування (pobyt czasowy),
  • постійне перебування (pobyt stały),
  • перебування довгострокового резидента Європейського Союзу (pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej.
Польщі
Окрім цього автоматично втрачається статус PESEL UKR та усі пільги й форми підтримки, якщо особа у Польщі додаткову охорону (ochronę uzupełniającą), колаж UAPL.INFO
Щобільше українцям, які у Польщі мають статус UKR слід врахувати вкрай важливий нюанс пов’язаний з отриманням статусу особи, що претендує на міжнародну охорону.

За інформацією польської Прикордонної варти усі заявники із PESEL UKR:

  • які претендуватимуть на отримання згоди на перебування з гуманітарних причин (zgodę na pobyt ze względów humanitarnych) будуть позбавлені тимчасового захисту в Польщі,
  • не лише при фактичному поданні, а й навіть при декларуванні наміру подання клопотання про міжнародну охорону (wniosku o ochronę międzynarodową).

Також навіть без виїзду за межі Польщі позначка UKR у польському ідентифікаційному номері PESEL українців скасовується автоматично при отриманні ними згоди на толерантне перебування (zgodę na pobyt tolerowany).

До теми: Не всі українці в Польщі з PESEL UKR отримають карти побиту

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *