У Державній регуляторній службі заявили про впровадження електронної форми довідки-підтвердження статусу податкового резидента України. Це нововведення має зняти ризики подвійного оподаткування за кордоном доходів українських вимушених мігрантів.
Подвійне оподаткування за кордоном: у чому проблема
Громадяни України, які перебувають на території іноземної держави понад 183 дні, відповідно до міжнародних договорів, набувають статусу податкового резидента країни перебування.
Разом з тим, українці, які віддалено працюють на українські компанії та українські підприємці, які працюють віддалено, не перестають сплачувати податки й до українського бюджету.
Для того, щоб українці могли не сплачувати подвійні податки їм потрібно представити у контролюючі фіскальні органи країни перебування спеціальну довідку-підтвердження статусу податкового резидента України.
На цьому етапі українські мігранти стикаються зі складною проблемою – адже довідка видається у паперовому вигляді. І відповідно перебуваючи за межами України, в умовах воєнного стану отримати її майже неможливо.
Ризик подвійного оподаткування за кордоном знято, – Державна регуляторна служба України
Згідно з інформацією Державної регуляторної служби України ризик подвійного оподаткування українців, які працюють віддалено знято.
Йдеться про те, що Міністерством фінансів України видано наказ №248, який передбачає видачу довідки-підтвердження податкового резидентства в електронній формі.
Нововведення не лише розв’язало питання оформлення таких довідок в електронній формі, а й:
- встановлює форму довідки-підтвердження відповідно до міжнародних стандартів;
- передбачає видачу довідки одразу із транслітерацією англійською мовою.
Отримання такої довідки-підтвердження для українських підприємців (ФОП) та співробітників компаній, що зареєстровані в Україні, повинно розв’язати ключову проблему подвійного оподаткування – встановлення податкового резидентства.
Як отримати довідку-підтвердження статус податкового резидента України
Відповідно до положень наказу Міністерства фінансів України № 248 від 19.08.2022 українці, які перебувають за межами України, відтепер можуть звертатись про надання довідки-підтвердження податкового резидентства засобами електронного зв’язку.
Нагадаємо, що така заява подається платником податків за основним місцем обліку. Проте українці, які були вимушені виїхати за межі України й наразі не мають постійного місця проживання, можуть подавати заявку у будь-який контролюючий орган.
Контролюючим органом є Державна податкова служба України (ДПС) – центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику.
Надалі український контролюючий орган проводить перевірку даних, та впродовж 10 діб із дня подання заяви, видає довідку або обґрунтовану відмову в її видачі.
Для отримання довідки саме в електронній формі це слід обов’язково вказати під оформлення заявки.
Довідка-підтвердження податкового резидентства України в електронній формі отримується у приватній частині електронного кабінету платника податків. Тому не виключено, що у найближчому майбутньому у сервісі “Дія” може з’явитись нова послуга для українців, які були змушені залишити територію України.
Врегулювання проблеми подвійного оподаткування за кордоном триває з травня
- У травні Офіс ефективного регулювання (BRDO) та ІТ-асоціації України звернулися в Міністерства фінансів низки європейських країн, в тому числі й Польщі. Прохання стосувалось надання можливості не змінювати податкове резидентство українським біженцям-підприємцям.
- У відповіді Міністерство фінансів Польщі у липні повідомило, що в цілому не заперечує можливості збереження центру життєвих інтересів в Україні для українських біженців у воєнний час. Було анонсовано також гнучкий та індивідуальний підхід до визначення питання податкового резидентства українців з боку польських податкових органів.
- А наприкінці серпня стало відомо, що Мінекономіки України планує направити європейським колегам звернення із проханням про застосування до українських громадян, які вимушено покинули територію України, “ковідного прецеденту”.
До речі, українцям у країнах ЄС стали доступними швидкі та дешеві перекази у євро в Україну
фото: pexels.com