Мільйони українських жінок, які виїхали за межі України й тривалий час перебувають за кордоном, вже втратили частину конституційних прав. Якщо в українське законодавство не будуть внесені відповідні зміни, то після повернення багатьох з них очікує доволі неприємний сюрприз.
Зверніть увагу: Українці можуть відновити водійські права у 4 містах Польщі: поки не через Дію, але є інший варіант
Українські посадовці відверто зізнаються, що жінки, які тривалий термін перебували за межами України не зможуть повноцінно взяти участь у виборчому процесі.
Як українське законодавство обмежує жінок за кордоном: деталі
Під час 7 Українського Жіночого Конгресу, який розпочався 22 листопада 2023 року в Києві, було підтверджено інформацію про те, що до українських жінок-емігранток наразі застосовуються законодавчі обмеження.
Йдеться про те, що тривала вимушена міграція мільйонів українських жінок за кордоном значно обмежує їх можливості щодо участі у виборчому процесу в майбутньому.
Оскільки чинні норми українського законодавства не передбачають наразі повноцінної участі жінок, які повернулись із-за кордону, у повоєнному житті в Україні.
Факт того, що наразі в Україні законодавство унеможливлює участь українських емігранток у виборах, підтвердив і голова Центральної виборчої комісії Олег Діденко.
Очільник української ЦВК наголосив на тому, що чинні норми закону про вибори не мають винятків.
А вимушена міграція жінок за кордоном значно обмежує жінок, Навіть у питанні доступу до інформації щодо участі у виборчому процесі.
Закон, якщо його застосовувати буквально, 90 днів перебування за кордоном, вже перериває ті 5 або 10 років неперервних років проживання в Україні, які є умовою для балотування, – зазначив голова ЦВК Олег Діденко
Відтак через тривале перебування жінок за кордоном, вони фактично не зможуть відповідати вимогам у контексті "безперервності проживання" в Україні.
Які виклики та проблеми чекають українок після повернення в Україну
Українські політики наголошують на тому, що чинні норми не дозволять повоєнній Україні повноцінно скористатись досвідом, який набули українські жінки перебуваючи за кордоном.
Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко визнав, що велика частина українських жінок ймовірно залишиться за кордоном.
Водночас на думку віцеспікера, українська держава повинна максимально докладатись до повернення українських жінок з-за кордону.
Повернуться активні, і жінки й чоловіки, які там займались волонтерством або бізнеси відкривали. І у нас є унікальний шанс їх залучити в політику та суспільне життя. Але для цього ми маємо дійсно поправити виборчий кодекс, – наголосив Олександр Корнієнко.
Чинні вимоги щодо постійного проживання в Україні впродовж певного часового проміжку для висунення власної кандидатури можуть відчутно ускладнити виконання гендерних квот на участь жінок у виборах.
Якою в Україні бачать роль жінок після закінчення війни
Про потребу змінити підхід до ролі українських жінок у повоєнному українському суспільстві наголосила і Перша леді України Олена Зеленська.
За даними кадрового центру ЗСУ, наразі у нас 43,5 тисячі жінок-військовослужбовців. Втричі більше, ніж у 2014 році. 56% новостворених бізнесів за цей рік – це жіночі бізнеси: більше, ніж будь-коли! – зазначила Олена Зеленська.
А на думку першої віцепрем’єр-міністерки України – Міністерки економіки України Юлії Свириденко саме жінки “відіграватимуть екстраординарну роль у відновленні України”.
Українська урядовиця представила урядові інструменти, які можуть допомогти українським жінкам відкритті та розвитку власної справи.
З початку 2023 року, за даними Опендатабот, жінки в Україні вже зареєстрували 154 тисячі ФОПів.
Очільниця Мінекономіки також нагадала про ваучери на навчання в Державних центрах зайнятості на здобуття нових професій для жінок.
А віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина зазначила, що “вирівнювання” гендерного законодавства наближує нашу країну до Європейського союзу.
Це важливо: Не школа, а батьки обирають формат навчання дітей за кордоном, – наказ Міносвіти
фото: колаж UAPL.INFO