У Польщі здивували новими вимогами до українців, які потребують допомоги

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Оновлення польського спецзакону продовжили термін легального перебування в Польщі вимушених мігрантів з України до 30 вересня 2025 року. Водночас були внесені суттєві зміни у систему підтримки українців, зокрема осіб, що потребують допомоги із проживанням та харчуванням.

Зверніть увагу: Глобальні зміни у Польщі в системі підтримки та обліку українців: нові обмеження та вимоги

Стали відомі оновлені вимоги до українських мігрантів, які у Польщі потребують допомоги із розміщенням та харчування. Йдеться про українців, що використовували підтримку в рамках програми 40+ в Польщі, дія якої закінчується 30 червня 2024 року.

Закінчення виплат за програмою 40+ в Польщі для фізичних осіб

З 1 липня 2024 року в Польщі буде припинено фінансування підтримки у вигляді проживання та харчування вимушених мігрантів з України, які проживали у фізичних осіб.

Натомість для зазначених категорій українців у Польщі й надалі буде можливість скористатись підтримкою органів місцевого самоврядування.

Йдеться про те, що воєводські управління Польщі з 1 липня 2024 року будуть надавати фінансову допомогу на забезпечення харчування та проживання українців, які:

 • перебувають в особливо скрутному становищі,
 • лише через заклади колективного проживання, що знаходяться у віданні відповідного воєводи,
 • після позитивного розгляду заяви про розміщення в закладі колективного проживання.

телеграм-канал UAPL.INFO

Уряд Польщі прийняв рішення залишити лише зазначений вище формат державної підтримки (у сфері розміщення та проживання) для вимушених мігрантів з України в Польщі.

МВС Польщі твердить, що виплати 40+ в Польщі, яку були передбачені статтею 13 спецзакону, мали екстрений та надзвичайний характер.

Окрім цього польські урядовці твердять, що за останні місяці:

 • кількість заявників, які користались програмою 40+ в Польщі постійно зменшувалась,
 • натомість кількість місць в закладах колективного розміщення – постійно зростає.

Детальніше: Кінець виплат 40+ в Польщі: які альтернативи доступні українцям

Проживання та харчування мігрантів з України в Польщі: що зміниться із 1 липня

З 1 липня 2024 року в Польщі змінюються правила відшкодування витрат на проживання та харчування в закладах колективного розміщення українських мігрантів.

Відтепер після закінчення 120 днів від дати першого в’їзду громадянина України на територію Республіки Польща воєвода та компетентні органи суб’єкти:

 • можуть надати допомогу із проживанням та харчуванням,
 • лише якщо громадянин України має номер PESEL,
 • особисто або його опікун оплачує в авансовому форматі (наперед) 50% розміру цієї допомоги, але не більше 40 злотих на одну особу на добу

Відшкодування витрат на проживання та харчування неповнолітніх осіб в центрах колективного розміщення в Польщі має свої особливості.

Польщі
Йдеться про випадки, коли на неповнолітню дитину громадяни України отримують допомогу на виховання (програма 800+ в Польщі), колаж UAPL.INFO

В такому випадку саме з цієї допомоги будуть оплачені видатки за перебування у закладі спільного проживання в розмірі 15 злотих на особу на добу.

Після закінчення 180 днів від дати першого в’їзду громадянина України на територію Польщі доведеться заплатити ще більше за проживання у закладах колективного розміщення.

Такі особи повинні будуть відшкодувати:

 • 75% вартості наданої допомоги із проживанням,
 • але не більше 60 злотих на особу на добу.
Щоправда, у випадку неповнолітніх, на яких отримується допомога на виховання, сума залишиться незмінною – 15 злотих особа за добу проживання у закладі колективного розміщення.

Зазначені суми повинні бути сплачені українцями у відповідному закладі авансом до 5 числа кожного місяця.

Кому з українців у Польщі не доведеться платити за проживання та харчування: перелік обставин

Водночас визначено перелік обставин, які звільняють українців від оплати внесків за перебування в осередках колективного розміщення у Польщі.

Йдеться про випадки, які фактично унеможливлюють отримання доходів у Польщі вимушеними мігрантами з України, зокрема:

 • жінки віком старше 60 років, чоловіки віком старше 65 років,
 • вагітні жінки або особи, які виховують дитину віком до 12 місяців,
 • особи, які самостійно проживають на території Республіки Польща та опікуються трьома і більше дітьми, з яких щонайменше одна дитина не досягла 14 років,
 • малолітні особи у прийомній сім’ї або малолітні особи, на яких не отримуються аліменти.
Польщі
Звільняються від оплати також українці, які отримають письмовий дозвіл відповідного воєводи у зв’язку зі складною життєвою ситуацією, фото freepik.com

Окрім того, зможуть безоплатно перебувати в Польщі у центрах колективного розміщення особи, які мають висновок про “значний ступінь інвалідності або про повну нездатність до самостійного життя”.

Тобто звільняє від оплати наявність обставин, за яких вимагається:

 • постійна або тривала допомоги іншої особи у зв’язку зі значним обмеженням можливості самостійного існування особи,
 • постійний нагляд за дітьми, участь опікуна в процесі їх лікування, реабілітації та освіти.
Звільнення від оплат за проживання також доступно українцям із довідкою про інвалідність, отриманою на підставі ст. 5 пункту 1 та статті 27 закону Польщі "Про професійну та соціальну реабілітацію та працевлаштування інвалідів"

Якщо особа під час оформлення заяви не представить документи, що підтверджують причину звільнення від оплати за проживання та харчування, такі звернення будуть розглянуті на загальних підставах.

Нові вимоги до українців на отримання допомоги із проживанням: опубліковано взірець заяви

Окремі воєводські управління Польщі вже оприлюднили взірці заявок для українців на розміщення в осередках колективного проживання.
На офіційній сторінці Вармінсько-Мазурського воєводства наголошують, що неповністю заповнена заява про розміщення в колективному закладі проживання не буде розглянута.
А перелік даних, які потрібно подати у заяві на отримання підтримки із проживанням чи харчуванням чималий.

Щобільше, має бути заповнений виключно польською мовою, друкованими літерами.

Окрім інформації про себе (прізвище та імʼя, номер PESEL) заявнику доведеться зокрема подати дані про:

 • прізвище, ім’я та по батькові чоловіка/дружини та місце проживання,
 • неповнолітні члени родини іноземця (ім’я та прізвище та дата народження, PESEL),
 • інші члени родини іноземця, які проживають у закладі, також стосується співмешканців (ім’я та прізвище та дата народження PESEL).
Також у заяві вимагається повідомити про дату, з якої особа перебуває в Польщі.

Якщо були виїзди за межі Польщі доведеться вказати не лише першу дату прибуття на територію РП після початку війни, а також останню дату перетину кордону.

УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини достатньо підписатись на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com 

Окрім цього українцям доведеться повідомити воєводу про те, чи вони працювали в Польщі після прибуття і чи працюють віддалено в Україні.

У заяві на отримання допомоги із проживання та харчуванням доведеться чітко вказати, які види допомоги громадяни України отримують в Польщі від:

 • ZUS (заклад соціального страхування):
  • 800+ в Польщі,
  • Rodzinny kapitał opiekuńczy,
  • Zasiłek rodzinny,
  • Zasiłek opiekuńczy,
  • Dofinansowanie za pobyt dziecka w żłobku (співфінансування перебування дитини в яслах);
 • MOPS (міський осередок соціальної допомоги):
  • Świadczenie rodzicielskie,
  • Zasiłek pielęgnacyjny,
  • Świadczenie pielęgnacyjne,
  • Dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego (доплата за навчання та реабілітацію дитини-інваліда); MOPS (ТАК/НІ) INNE ŚWIADCZENIA PIENIĘŻNE (rodzaj świadc
 • PFRON (державний фонд реабілітації осіб з інвалідністю): Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością (допомога громадянам України з обмеженими можливостями).
Українцям також доведеться повідомити воєводські органи при поданні заявки й про соціальні виплати, які вони, перебуваючи в Польщі, отримують з України.
Водночас у заяві розміщено низку доволі неоднозначних питань, які стосуються не лише майнового стану заявника на отримання допомоги із проживання та харчування у Польщі.
Польщі
Адже доведеться зокрема вказати дані про наявність автомобіля в Польщі, біометричного українського паспорта чи іншого громадянства окрім українського, колаж UAPL.INFO

Також від українців у Польщі вимагається надати інформацію про:

 • те, чи відвідують діти заявника польські школи,
 • рівень володіння польською та відвідування мовних курсів,
 • плани заявника у випадку припинення фінансування допомоги із проживанням та харчуванням:
  • подальше перебування в Польщі,
  • повернення до України,
  • виїзд до іншої країни ЄС.
Щобільше опублікований взірець заявки на отримання допомоги в Польщі із проживанням та харчування в осередках колективного розміщення вимагає від громадян України надати дані про військовозобов’язаність особи та оновлення військово-облікових даних.

Це важливо: Як польські соцвиплати та заробітну плату оформити одразу на українську банківську картку

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *