Багатьом українцям у Польщі доводиться витрачати чимало часу та зусиль на відновлення втраченого статусу PESEL UKR. Польські прикордонники детально пояснили причини втрати гарантованих спецзаконом виплат та пільг українцями у Польщі та способи уникнути неприємних моментів.
На офіційному порталі Прикордонної варти Польщі опубліковано у липні 2024 року низку роз’яснень та застережень. Які обов’язково слід врахувати українським мігрантам у другій половині цього року для уникнення неприємностей.
Хто має право на PESEL UKR в Польщі у 2024 році
Прикордонне відомство Польщі вчергове звертає увагу українських мігрантів на вимоги для отримання та використання статусу UKR у польському PESEL.
Польські прикордонники нагадують: тимчасовий захист у Польщі документально закріплюється саме через статус UKR.
Проте відповідна позначка у номері PESEL, що дає право на низку виплат та допомог надається лише громадянам України, які:
- прибули на територію Польщі після 24.02.2022 року у зв’язку із воєнними діями на території України,
- а також декларують намір залишитись на території Республіки Польща.
У Прикордонній варті Польщі вчергове акцентують, що лише за сукупності цих дій на кордоні українці можуть претендувати на отримання статусу UKR.
Оскільки прикордонники не мають підстав вносити до інформаційних систем як вимушених мігрантів українців, які під час прибуття в Польщу:
- не задекларують факт прибуття з України саме внаслідок воєнних дій,
- і однозначно не заявлять про намір тривалого перебування в сусідній країні.
Окремо польські прикордонники звертають особливу увагу українців на прибуття до Польщі через кордони країн, з якими вони не проводять прикордонного контролю.
Адже у випадку повернення українських вимушених мігрантів на територію РП через внутрішні кордони ЄС також може призвести до втрати статусу UKR. Оскільки дані про їх повернення не потрапляють у відповідні інформаційні бази даних прикордонного відомства Польщі.
І саме тому громадянин України із PESEL UKR повинен звернутися до органу місцевого самоврядування (гміни) із заявою про відновлення статусу UKR, якщо:
- в’їзд українського вимушеного мігранта до Польщі не був зареєстрований під час прикордонного контролю як в’їзд у зв’язку з воєнними діями,
- або відбувся через кордон, де прикордонний контроль не здійснюється.
Фактично українцям у Польщі, які усвідомлюють усі зазначені вище передумови для втрати статусу UKR не варто зволікати. А слід якомога швидше звернутись до гмінних органів за місцем проживання з метою відновлення (переприсвоєння) статусу номера UKR.
Прикордонна варта Польщі наголошує на тому, що саме орган місцевого самоврядування (гміна) відновлює статус UKR, якщо громадянин України підтвердить, що:
- його перебування за межами Республіки Польща тривало не довше 30 діб,
- або не виникало жодних інших обставин, які можуть обґрунтувати втрату статусу UKR.
Нові вимоги до українців у Польщі зі статусом UKR у 2024 році
Польські прикордонники нагадують про зміни, які були внесені до спеціального закону Польщі про допомогу українським вимушеним мігрантам.
Насамперед йдеться про те, що з 1 липня 2024 року українці, які мають намір отримати статус PESEL UKR в Польщі, повинні подати відповідні заяви відразу після прибуття на територію сусідньої країни.
А для оформлення нового польського ідентифікаційного номера PESEL зі статусом UKR українцям у Польщі у 2024 році потрібно:
- звернутися до будь-якого органу місцевого самоврядування з дійсним проїзним документом (закордонний паспорт),
- особисто подати заяву про присвоєння номера PESEL та отримання статусу UKR.
Щобільше українці, які в Польщі отримали номер PESEL до 1 липня 2024 року без статусу UKR, також мають право подати відповідну заявку до місцевих (гмінних) органів.
Після розгляду заяви та додавання позначки UKR у номер PESEL, гмінні органи вносять необхідні зміни до центрального реєстру даних.
Водночас громадянам України, які отримали польський номер PESEL не на підставі дійсного проїзного документа (закордонного паспорта):
- повинні впродовж 60 днів (з 1 липня 2024 року) повторно прибути до органу місцевого самоврядування (гміни),
- для того аби оновити дані та підтвердити свою особу саме на підставі дійсного у другому півріччі 2024 року українського проїзного документа.
Окрім того, у Прикордонній варті Польщі нагадали, що органи місцевої влади на рівні гміни відповідальні за реєстрацію будь-яких змін даних громадян України в реєстрі PESEL.
Зокрема у разі зміни персональних даних (наприклад, зміна прізвища) або обміну (отримання нових) паспортних документів, на підставі яких було присвоєно номер PESEL UKR.
УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com
Перетин польських кордонів з PESEL UKR у 2024 році: важливі деталі
Прикордонна варта Польщі попереджає українців про ризики, які супроводжують осіб із PESEL UKR при виїзді за межі РП та нагадує способи їх уникнення.
Зверніть увагу: наявність статусу UKR в Польщі не означає, що вимушені мігранти з України повинні постійно перебувати на польській території.
Проте, аби не втратити передбачені спецзаконом Польщі виплати та інші пільги, при перетині кордонів слід обов’язково використовувати електронний документ Diia.pl.
Саме польський електронний документ Diia.pl (при наявності чинного українського проїзного документа – закордонного паспорта) дає право громадянину України багаторазово перетинати кордон без необхідності отримання польської візи.
Прикордонна варта Польщі офіційно застерігає українців:
- завжди показуйте електронний документ Diia.pl при перетині кордону,
- адже непред’явлення вищезгаданого документа може призвести до втрати статусу UKR!
Наявність в польському реєстрі PESEL у даних дитини номера PESEL батьків дозволить їм завантажити документ Diia.pl на дитину.
Завдяки цьому українці з дітьми зможуть без проблем перетинати кордони Польщі на підставі:
- власного (батьків або опікунів) електронного документа Diia.pl
- та дійсного українського проїзного документа.
Водночас українська дитина може перетнути кордон Польщі на підставі особистого документу Diia.pl і закордонного паспорта лише із батьком або матір’ю, які є власником електронного документа Diia.pl дитини.
До теми: Українців у Польщі позбавлять соцвиплат із жовтня 2024 року
фото: Straż Graniczna