Тисячі українців у Польщі можуть втратити роботу у 2025 році

Вже з 2025 року в Польщі планується запровадження єдиної можливої форми працевлаштування іноземців. Нові законодавчі обмеження можуть позбавити заробітку тисячі українців, що працюють у Республіці Польща.

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Актуальне питання: Як законно переказати через банки гроші з України до Польщі

Профільний законопроєкт, що змінює правила договірних відносин на польському ринку праці для іноземців, вже перебуває на стадії міжвідомчого погодження.

Umowa zlecenia та Umowa o dzieło стануть недоступні іноземцям у Польщі з 2025 року

Згідно з офіційним обґрунтуванням потреба запровадження змін у трудове право Польщі викликана бажанням спростити доступ іноземців до польського ринку праці.

Окрім цього польські урядовці вказують на те, що нововведення також мають на меті виключити із польського ринку праці недоброчесних роботодавців.

Тобто фірми та установи, які фактично не працевлаштовують іноземців. А лише отримують прибуток від оформлення дозволів на праці як формату легалізації прибуття іноземців до Польщі.

Польські урядовці твердять, що нові правила мали б не лише спростити процедуру доручення роботи іноземцям, а й: зменшити кількість зловживань та нерозглянутих справ. Та перейти на повністю електронне провадження справ про надання дозволів на працю.

До теми: Фінансові дані українців за кордоном “розсекретять”: експерти пояснили ризики для мігрантів

Черговим нововведенням для іноземців до ринку праці у Польщі стане єдиний можливий формат працевлаштування з 2025 року.

Йдеться про те, що за новими правилами іноземці у Польщі більше не зможуть працювати на підставі цивільно-правових угод. Відповідно фактично усі іноземні громадяни, які виконували роботу в Польщі на підставі таких договорів як Umowa zlecenia та Umowa o dzieło, не зможуть надалі офіційно працювати.

Відтак єдиним можливим форматом закріплення трудових відносин для українців у Польщі з 2025 року стане лише трудовий договір – Umowa o pracę.
Нагадаємо, що Umowa zlecenia (договір доручення) як вид цивільно-правових угод в Польщі вважається оптимальною формою працевлаштування для багатьох категорій іноземців.

Адже за умовами договору особі фактично доручають виконання певної роботи без формального встановлення трудових відносин.

робота в Польщі
Umowa zlecenia користується у Польщі популярністю серед студентів та сезонних працівників, колаж UAPL.INFO

А також жінок під час перебування у декретній відпустці, які готові отримувати погодинну оплату.

Umowa o dzieło (договір підряду) як вид цивільно-правової угоди в Польщі на відміну від Umowy zlecenia, передбачає виконання певної конкретної роботи із кінцевим результатом.

Натомість замовник в договорі підряду зобов’язується виплатити визначену у ньому винагороду. Договір підряду в Польщі зручний для іноземців, які виконують певні обсяги робіт з отриманням кінцевого результату – графічні дизайнери, перекладачі, автори текстів, меблярі, ремонтники.

Зміни на польському ринку праці: що очікує українців у 2025 році

Запропоновані нововведення щодо регулювання доступу іноземців до ринку праці Польщі матимуть значний вплив на українських працівників.

Насамперед українцям, які зараз працюють в Польщі на підставі цивільно-правових угод (Umowa zlecenia та Umowa o dzieło) слід заздалегідь уточнити можливість продовження роботи на підставі трудового договору.

УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com

Водночас введення єдиної форми працевлаштування іноземців у Польщі з 2025 року може відчутно звузити спектр доступних для українців вакансій.

Адже чимала кількість працедавців у Польщі намагаються уникати класичних трудових договорів.

За даними експертів понад 70% іноземців у Польщі працюють на підставі саме цивільно-правових угод (Umowa zlecenia та Umowa o dzieło).

А за оцінками Головного статистичного управління Польщі у 2023 році на основі цивільно-правових договорів найчастіше працевлаштовувались працівники у сфері:

  • адміністративного та допоміжного обслуговування,
  • охорони здоров’я та соціальної допомоги,
  • будівництва, транспорту та складського господарства.
Відтак автоматичне вилучення цивільно-правових договорів із системи працевлаштування іноземців у Польщі у 2025 році може мати відчутний вплив саме на ці сфери.
Щобільше нововведення передбачають додаткові ускладнення для працедавців у Польщі, які отримають дозвіл на доручення праці іноземцю.

Адже після укладення трудового договору з іноземцем, працедавець буде зобов’язаний надавати у відповідні органи його копію. Хоча наразі у законопроєкті навіть не визначені терміни, у які роботодавці мають подавати зазначені копії.

Нові процедурні обтяження для працедавців гіпотетично можуть призвести до більш жорсткої конкуренції за посади серед працівників.
робота в Польщі
А польські роботодавці можуть знижувати заробітну плату для іноземних працівників під приводом додаткових видатків, фото freepik.com.

Натомість постійне виконання функціональних обов’язків під постійним наглядом роботодавця, що передбачено трудовими договорами, може не лише ускладнити роботу українців. А й зробити їх потенційно вразливими до звільнення через невиконання певних вимог.

Водночас слід вказати й на потенційні позитивні наслідки зміни правових норм у працевлаштуванні іноземців у Польщі.

Адже при укладенні повноцінного трудового договору в Польщі працедавець повинен:

  • забезпечити постійні виплати за заздалегідь визначеною ставкою,
  • чітко визначити тривалість роботи, що дозволяє отримати працівнику додаткову оплату понаднормової роботи,
  • надавати пільги, пов’язані із соціальним страхуванням та визначеними у польських законах періодах оплачуваної відпустки.

Щобільше саме трудовий договір у Польщі гарантує захист від звільнення осіб передпенсійного віку та заробітну плату, не нижче мінімально визначеної законом. А праця таким за трудовим договором зараховується до загального трудового стажу.

Зверніть увагу: У Польщі запровадять жорстку міграційну стратегію з 2025 року

Основні відмінності між трудовими та цивільно-правовими договорами в Польщі

Станом на жовтень 2024 року на ринку праці Польщі українцям доступні три форми працевлаштування: Umowa o pracę, Umowa zlecenia та Umowa o dzieło.

Класичним трудовим договором є саме Umowa o pracę – тобто угода між найманим працівником і роботодавцем. Натомість Umowa zlecenia та Umowa o dzieło – це види цивільно-правових договорів, у яких формально немає роботодавців і працівників.

Адже офіційно однієї зі сторін цих угод є виконавець, який зобов’язується виконати певну роботу або надати послугу. Іншою стороною в цих угодах виступає замовник, який фактично приймає роботу та повинен її відповідно оплатити.

Відсутність прямих трудових відносин у цивільно-правових договорах таких як Umowa zlecenia та Umowa o dzieło в Польщі має низку недоліків та переваг для працівників.

Насамперед українці в Польщі, які працюють на підставі договору доручення або договору підряду повинні розуміти, що:
  • до них не застосовуються окремі положення кодексу законів про працю Польщі, такі як право на відпустку чи вихідні (оплачувана відпустка відсутня взагалі)
  • праця не зараховується до загального трудового стажу, а замовник не сплачує внески на соціальне страхування,
  • виконавець роботи несе повну відповідальність за виконану роботу (у разі невдалої спроби виконання даної роботи або використання неякісного матеріалу, саме він несе додаткові витрати, пов’язані з необхідністю переробити роботу),
  • а потенційні позови та суперечки вирішуються у судовому порядку.

телеграм-канал UAPL.INFO

Попри зазначені недоліки чимало українців у Польщі працевлаштовуються на підставі Umowa zlecenia та Umowa o dzieło через вільний вибір місця виконання робіт та гнучкий робочий час.

До інших переваг укладення цивільно-правових договорів на ринку праці для іноземців у Польщі можна віднести:

  • відсутність безпосереднього контролю з боку роботодавця під час виконання роботи
  • можливість дострокового розірвання угоди незалежно від терміну, на який вона була укладена (Umowa zlecenia),
  • гарантоване отримання мінімальної погодинної заробітної плати та виплата коштів не рідше одного разу на місяць (Umowa zlecenia),
  • у випадку якщо інше не передбачено договором, робота може бути передоручена підрядником іншій особі, але підрядник несе повну відповідальність за результат (Umowa o dzieło).

Це важливо: Польська зарплата та соціальні виплати на українську банківську картку: як оформити

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *